• 1
  • 2
Ако искате да поправите или сте поправили нещо тука е мястото.
MamaMy - майстор
Най-евтино е с кал. След това е хоросана (киреч) и след това са новостите. Не се лъжи за стари тухли да ползваш от новите продукти. Ще се набуташ. Ако са нови тухли и идеално прави става защото отива съвсем малко. Ако е итонг, може и с пяна за изолации да зидаш. Така или иначе стената е само срещу вятър.
preslav - майстор
Преди години гледах как двама майстори измазаха една стена от тухли (ограда между два двора), единият работеше с канчок, другият с мистрия. Този с канчока напредваше малко по-бързо, но това може би е от опита. Така или иначе, нито един от двамата нямаше проблем с разтвора, който сами си бъркаха. Направи ми впечатление, че разбъркваха на сухо само пясък и цимент, а водата, която наливаха после беше като айрян. Специално ходих да ги питам за разтвора. Оказа се, че айрянът е разтворена вар във вода. По-старият ми вика "никой в Германия не маже с хоросан, особено за външна мазилка".
Може би това е твоят "пластификатор", гасена вар се продава навсякъде в торби, саамо трябва да си размиеш някакво колочество за да получиш нещо като купешки (рядък) айрян. Най-малкото нищо не ти коства да опиташ, така или иначе пясък и цимент ще ти трябват, а варта за опита е стотинки.
nobreak - специалист
До сега съм зида с готовия хоросан в 20 кг торба, който го продават навсякъде, като добавям 1-2 канчока цимент. Не знам дали ми е правилна пропорцията, но проблем не съм имал. Тухлите са ми от старите и като ги гледам има с лек канал, има без, както има и по дебели и по тънки....
torbalan - Дървен философ
При мен един младеж доста неща иззида само с пясък и цимент.
Проблема е, че стяга почти мигновенно и няма време за корекции.
Предполагам, че ако се добави пластификатор, ще е по-лесно за работа.

Цокълните мазилки ги правиха 3 циганчета. Искаха да слагат и вар.
Отказах. Тогава единия ми вика "Ама ще го бъркаме 3:1". Много хора пестят от цимента, а като е малко - трудно се работи, после се рони и т.н.

Един бърка, един маже, а третия пердаши. Няма напукано.

Някой спомена, че варта била по-евтина. Преди около десетина години, като зидахме и мажехме, варта и цимента бяха на една цена. Сега не знам как е.

Пропуснах - преди измазването се измива и се пръска с циментово мляко и метла.
nobreak - специалист
чет сеп 17, 2020 10:39 amtorbalan написа:
При мен един младеж доста неща иззида само с пясък и цимент.
Проблема е, че стяга почти мигновенно и няма време за корекции.
Предполагам, че ако се добави пластификатор, ще е по-лесно за работа.

Цокълните мазилки ги правиха 3 циганчета. Искаха да слагат и вар.
Отказах. Тогава единия ми вика "Ама ще го бъркаме 3:1". Много хора пестят от цимента, а като е малко - трудно се работи, после се рони и т.н.

Един бърка, един маже, а третия пердаши. Няма напукано.

Някой спомена, че варта била по-евтина. Преди около десетина години, като зидахме и мажехме, варта и цимента бяха на една цена. Сега не знам как е.

Пропуснах - преди измазването се измива и се пръска с циментово мляко и метла.
Май ще си карам по стария начин хоросан от бетонния възел и 1-2 канчока цимент... :)
  • 1
  • 2

Тема "Въпрос заместител на вар" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: