Ако искате да поправите или сте поправили нещо тука е мястото.
Здравейте,

Живея в апартамент с френски прозорци, под които има праг от бетон, висок 10-15 см. От външната страна е облицован с гранитогрес директно върху бетона. От вътрешната страна има залепен гранитогрес отгоре (върху стъпката), челото е на гипсова мазилка и шпакловка.
Установих, че пода на разстояние 50-60 см от праговете е чувствително по студен. Ламинираният паркет например е леден на пипане. Има бюро в близост до прозореца, като при по-продължително седене определено се усеща студа на краката.
На пипане дограмата изглежда добре уплътнена и подмазана и не изглежда да духа от никъде.
Дайте идея как мога да реша този проблем, или поне да намаля ефекта. Към момента по-скоро търся решение което изключва къртене.

Благодаря
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
съб ное 21, 2020 11:19 pmherrbo написа:
...
Дайте идея как мога да реша този проблем, или поне да намаля ефекта. Към момента по-скоро търся решение което изключва къртене.
Решението е килими. Дебели вълнени килими
Hursa - майстор
Как се отоплявате?
С килим (само с килим) може да се появи конденз в тази област. По стъклата има ли?
Двете стаи, в които най-осезаемо се чувства този проблем са с изложение север/северозапад. Дограмата е пвц, двоен стъклопакет (бяло-ка), като по мое мнение е със сравнително ниско качество и не изолира особено добре. Конденз се появява по прозорците през нощта. Най-много има долу при гуменото уплътнение при стъклодържача (не съм сигурен, че така се казва) и от там върви нагоре по стъклото. Старая се да проветрявам, не суша дрехи вътре, пускам вечер доста силен влагоабсорбатор, с него суша и банята. Апартамента се отоплява на топлофикация, но не работи 24/7, тъй като попринцип през деня няма никой вкъщи, е едната стая се ползва само събота/неделя.
Като цяло апартамента не е особено топъл и не особено редовно/сериозно отопляван. Тъй като се усеща хладно от прозорците, съм решил да се опитам максимално да подобря изолацията + да реша проблема с конденза. Смятам като начало да сложа алуминиеви ролетни щори отвън и да се опитам да подобря положението с този студ на пода до праговете. Обмислях вместо щори да сменя стъклопакетите с тройни (32мм, профила е само 70), но май засега се отказах.
Hursa - майстор
Kъде са монтирани отоплителните тела.
Общо стаите са 3. В най-студената (тази с бюрото) радиаторът е на противоположната стена на прозореца, в другите 2 радиаторът е на стената с прозореца, странично от него.
Третата стая е вътрешна с източно изложение и е чувствително по-топла от останалите 2.
Hursa - майстор
Не е само проблема с топлопредаването през „прага” под „френските” прозорци. За да е студен пода в областта пред прозорците – по голям принос има охлаждането на вътрешния въздух от тяхна страна.
(В помещенията – въздуха не е неподвижен. Образуват се възходящи потоци през и около отоплителното тяло – тъй като въздуха се нагрява. И низходящи потоци – около външните стени (предимно) – тъй като там въздуха се охлажда. Най-значимо е охлаждането на въздуха, контактуващ с прозорците – тъй като тяхната топлоизолираща способност е относително, при това значително, по-малка. Но всичко това, предполагам го знаете.)
Тъй като при вас – френските прозорци, са с относително по-голяма площ и заемат голяма част от височината на стената – охлаждането на въздуха пред тях е по-значимо и се образува сравнително по-мощен низходящ поток около тях. Съответно и въздуха (в този поток), който достига пода е по-охладен. И той охлажда пода значително повече, ако се сравнява със стена с по-стандартни прозорци. (Но вероятно и това го знаете, извинявам се.)
Въздуха (или какъвто и да е газ) в стъклопакета – също се охлажда, разбира се – и най-студения (като най-плътен) се разполага, предимно в долната му част. Освен това, по периферията на стъклопакета, топлопреминаването е по-голямо, поради по-голямото топлопреминаване през дистанционерите (елементите „разделящи” стъклата в стъклопакета). Затова обикновено конденз се появява в долната част на стъклопакета. При по-високите прозорци, съответно, това е по-изразено. След като при вас – конденз се появява само в долната част на стъклопакета, според мен, нямате повишена влажност. Предполагам – проветряването и влагоабсорбатора – се справят достатъчно.
(За да се избегне това - отоплителните тела, обикновено се монтират под прозорците. Най-лошия вариант, от такава гледна точка - е да се монтират отоплите тела на стена противоположна на прозорците.
За да решите до голяма степен проблема – трябва да се преместят отоплителните тела под прозорците, но това е свързано със значително разбиване и замяна на отоплителните тела, на доста по-скъпи конвектори. Може би дори е невъзможно, защото трябва да се „вкопаят” пред такива прозорци. Предполагам такъв кардинален ремонт – едва ли би устроил някой.)
Според мен – особено при „френски” прозорци – тройния стъклопакет е силно желателен, с две нискоемисионни стъкла (к-стъкла). Това относително по-значимо ще подобри топлоизолационните свойства на стъклопакета, по-значимо от колкото външните щори. Предполагам – сега стъклопакета ви е 24 мм, това означава 16 мм разстояние между стъклата. Ако сложите 32 мм – разстоянието между стъклата ще е 10 мм при стандартната дебелина на стъклата от 4 мм. Оптимално разстоянието се счита, че трябва да е между 12 и 16 мм (макар, че е условно). Освен това – тройния стъклопакет ще е с около 50% по-тежък, при големи прозорци това може да се окаже проблем за профилите и най-вече за обкова.
Може да се поинтересувате дали някоя фирма предлага изработка на троен стъклопакет с 3 мм стъкла. Аз не съм спец и не знам дали някой предлага такива, особено ако са с нискоемисионно покритие. Така – от една страна стъклопакета ще бъде доста по-лек, от друга ще може да се поставят 12 мм дистанционери. Но при големи стъклопакети и особено при френски прозорци – такъв стъклопакет, с по-тънки стъкла – може би не е желателен.
Външните щори ще подобрят топлоизолацията, но според мен не особено много. А и са скъпи. Ако имате възможност – сложете, в комбинация с троен стъклопакет. Но за тройния стъклопакет трябва да се консултирате със специалист, който да види дограмата ви и да прецени.
Другото, което бих направил за зимата – е да сложа топлоизолираща подстилка (по възможност – паронепропусклива) и върху нея – „елнагревателно килимче” пред прозорците, поне там където е бюрото. Това ще е свързано със загуби, но поне ще е комфортно. (Евентуално да реши проблема и с конденза по стъклата – пред които е този допълнителен нагревател.)
Така бих направил аз. Но не съм специалист.
нед ное 22, 2020 4:15 pmHursa написа:
Не е само проблема с топлопредаването през „прага” под „френските” прозорци. За да е студен пода в областта пред прозорците – по голям принос има охлаждането на вътрешния въздух от тяхна страна.
Благодаря, това не го знаех и мо беше много полезно.

За съжаление няма как да преместя отоплителните тела на този етап.

Имах консултация с нещо като специалист относно смяна на стъклопакетите с троен и до колко могат да се монтират на моята дограма и ми казаха г/д същото което и ти. Максимална дебелина, която може да понесе профила е 32 мм, което е със по-малко разстояние между стъклата и прави самия стъклопакет не толкова добър + неясно дали обкова ще понесе допълнителната тежест. Затова се насочих към щорите. Но ме притеснява дали изобщо нещо изолират, или ефектът ще е минимален.

Идеята с това топло килимче е доста добра, не знаех че има такива. Засега ползвам някакъв ел уред, включен слабо -духалка, радиатор т.н - основно за малко повече комфорт.
Hursa - майстор
До колкото знам и мога да преценя - щорите изолират. Но за съжаление ефекта не е много голям, скъпи са, тъмно е като са спуснати, а и на механизмите им не може да се разчита да работят години на ред, при постоянна експлоатация (до колкото знам). За по добро решение - бих сложил тройния стъклопакет. Макар да има недостатъци, все пак приноса му ще е по-голям. Особено по отношение на цената.
Но ако имате възможност - сложете и щори. Може би дори обмислете по кардинално решение, ако прозорците граничат с тераси.
Ahmakov - специалист
Потърси "Цокълно отопление".

Тема "Изолиране на студени прагове под френски прозорци" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: