• 1
  • 2
Ако искате да поправите или сте поправили нещо тука е мястото.
Здравейте,
Моля за информация, къде се намира сензор, датчик или каквото и да е там, определящо количеството чиста вода постъпваща в миялната?
Предисторията: Миялната работеше безотказно години наред до преди 2 седмици, когато започна много дълги изпомпвания - последното с часове. Майстора който повиках я взе, смени долната перка и едно уплътнение на вратата, останови че тече и пълни тавата и задейста аварийния ключ на помпата. Аз го свалих почистих го, защото залепваше и държеше включена помпата с часове. Докато беше свален включих машината и когато започна да пълни с чиста вода, в един момент преля през преливниците, но продължаваше да пълни.
Та основния заподозрян е нещото което казва "водата е достатъчно, спри да наливаш", но си мълчи по една или друга причина. Та моля за инфо къде се намира този сензор или датчик или поплавък, защото явно не работи.
ZMeyGorianin - майстор
Би трябвало да е същия нивомер като на пералните. Обикновено е плоска и кръгла част и към него се закача шланг, който е свързан със заборника на помпата т.е. най-ниската точка на миялната. От него излизат кабели, които командват клапаните за пълнене, както и аварийните нива.
Разкачи шланга и го продухай. После надуй входа му към устройството - трябва да чуеш как щракат микрорелетата вътре. Ако не ги чуваш, значи е за смяна.
Не бърникай винтовете за настройка, че няма оправяне после.
kozl - майстор
нед фев 07, 2021 7:11 pmZMeyGorianin написа:
Би трябвало да е същия нивомер като на пералните. Обикновено е плоска и кръгла част и към него се закача шланг, който е свързан със заборника на помпата т.е. най-ниската точка на миялната. От него излизат кабели, които командват клапаните за пълнене, както и аварийните нива.
Разкачи шланга и го продухай. После надуй входа му към устройството - трябва да чуеш как щракат микрорелетата вътре. Ако не ги чуваш, значи е за смяна.
Не бърникай винтовете за настройка, че няма оправяне после.
Подкрепям написаното + следните добавки:
Шланг=маркуч.
Нивомер=ниворегулатор=пресостат. Некакси така изглежда.
И първо почисти маркуча , включително щуцерите към които е закачен. Па виж и зад щуцерите в зумпфа ( резервоара) под решетките на дъното на миялното отделение до не се е събрала гняс, която да запушва щуцерите.

А тука гледам дебетомер. И ако има дебитомер, може ниворегулатора да липсва. Но дебитомера трябва да е някъде на маркуча за входящата, чиста вода, дето пълни съдомиялната.
preslav - майстор
Както са писали вече преди мен, търсиш нещо подобно на снимките https://www.delta-elis.com/index.php?la ... &clrsrch=1 Най-често проблемът не е в самото устройство, а задръстване или пукане на някое от маркучетата към него - пукат се обикновено на мястото на свързването с датчика или срещуположната част т.е. по дължината на маркучето няма какво да търсиш, освен ако някой не го е прискрипал или отрязал поради небрежност. Маркучета също се продават.
Хиляди благодарности за бързите отговори. Много ми помогнахте.
Миялната е с отделни ниворегулатор и дебитомер.
Смених дебитомера с нов. Сега пълни с вода и спира преди да прелее, Но всичко приключва там.
Пълни спира за около 2 минути, след това допълва, пак спира за 2 мин, пак почва да пълни и прелива.
Докато изчаква нито върти перки, нито циркулира водата, нищо.
Дайте ми моля някакви идеи какъв може да е проблема.
Благодаря.
kozl - майстор
Вероятно пресостата (ниворегулатора) не подава контакт към контролера (платката), че нивото е достигнато.
Бранимир Стефанов написа:
Майстора който повиках я взе, смени долната перка и едно уплътнение на вратата, останови че тече и пълни тавата и задейста аварийния ключ на помпата.
Вероятно майстора не е знаел колко трябва да е нивото в зумпфа на миялната и е решил, че уплътнението пропуща или перката е повтредена и за това излива навън, а то вероятно нивото високо и прелива докато залее аварийния поплавък и се включи дренажната помпа.
Провери проводниците от пресостата до платката да не са прекъснали в сгъвката при вратата и за това към платката да няма сигнал от пресостата.
Провери и почисти маркучи и щуцери до пресостата.
Проверка на пресостата - този пресостат откачен при надуване с уста от щуцера трябва да щрака. Но това не е пълна проверка. Пресостата трябва да се провери на ниво в зумпфа. Трябва да му се определят контактите дали не е за 2 нива или НЗ и НО контактор :? После трябва да се знае нормалното ниво в миялната и като се налива ръчно вода да се следи при какво ниво се включват/изключват контактите.
Толкова от мен. Аз се рових друга марка миялна и там пресостатите са 2 броя и няма дебитомер.

И все пак те тука има неква ел.схема - непълна и хидравлична схема от която се вижда някакви преливници, които се стичат в тавата с поплавъка за аварийно изтичане.


Изображение
Благодаря за помоща момчета,
В крайна сметка я закарах в друг сервиз и казаха, че турбината е свършила и има проблем с платката. Посъветваха ме да си купя нова, тази отказаха да ремонтират.
zz_stefanov - майстор
Кое е турбина в това Беко и колко време са я диагностицирали тая платка.
То и аз си падам по новото, но... :)
Турбина била циркулационната помпа и понеже е инверторни живота и бил 6-7 години. А иначе колко да е тествана платката, за 24 часа ми се обадиха.
zz_stefanov - майстор
Оф, ти не си виновен. Но и тея будалкат. какво общо има циркулационната помпа с проблема с преливането, за което си им я занесъл. Последното пък откога инверторното управление поврежда по бързо моторите.
НЕ им се занимава предполагам защото цената ще ти се види висока или защото не могат да определят повредата.
  • 1
  • 2

Тема "Съдомиялна Беко, не спира да пълни." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: