Ако искате да поправите или сте поправили нещо тука е мястото.
Здравейте, правя си инсталация на къща.
Пуснати са кабели за осветление 3х1.5, за контакти 3х2.5, за бойлер и готварска печка 3х4. Стаите са 4, и съм направил контактите на 4 кръга, бойлер отделно, осветление на 2 кръга.
Мисля да сложа главен 50А, за осветление 16А или 10А, контакти 25А, бойлер 20А.
въпросите ми са:
1. Кабела 3х4 който е пуснат за готварската печка, да го сложа ли на отделен предпазител, или да го включа към този на всекидневната.
2. ДТЗ да сложа ли за цялата къща преди главен предпазител, и отделен за бойлер, или само за бойлер да сложа?
3. И заземяването , енергото пускат ли трети проводник за зема, или аз трябва да си правя зазвмление с кол някъде до къщата?
sokolov.91 - майстор
[vbox][/vbox]3х1,5 на 6А предпазител.
3х2,5 на 16А предпазител.
3х4 на 20А предпазител.
Бойлер на отдетелен предпазител 20А с 4 квадрата.
Готварската печка също.
Даже бойлера и печката е хубаво да са си на отделни комбинирани ДТЗ с АП.
Отделна ДТЗ примерно 25А /30мА за всички кръгове лампи.
Отделна ДТЗ 1 или две ако са много кръгове контакти за контактите примерно 32А/30мА.
От главен няма нужда.
Обща ДТЗ не е задължително, ама ако имаш пари примерно 50А/300мА (да пази от пожари).
Заземление от енергото няма да получиш хубаво, също и с 1 кол у вас.

iliya_i - майстор
пон яну 18, 2021 8:39 amGnnikolof написа:
въпросите ми са:
1. Кабела 3х4 който е пуснат за готварската печка, да го сложа ли на отделен предпазител, или да го включа към този на всекидневната. - отделен за печката. Останалите кухненски контакти на отденен кръг. И отделен кръг за дневната част.
2. ДТЗ да сложа ли за цялата къща преди главен предпазител, и отделен за бойлер, или само за бойлер да сложа? - за бойлер и за кръговете с контакти - може по една ДТЗ 32 А на два кръга контакти
3. И заземяването , енергото пускат ли трети проводник за зема, или аз трябва да си правя зазвмление с кол някъде до къщата?
Относно заземяването - не разчитай на енергото.
Вариантите са:
1) колове (не един) в двора, с протокол от лаборатория и ежегоден контрол (пак лаборатория и протокол)
2) да разчиташ на нулата на енергото, дето е заземена в трафопоста (зависи на какво разстояние си).

Тема "Ел. Инсталация" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: