Ако искате да поправите или сте поправили нещо тука е мястото.
rossenboy - специалист
Добро утро колеги и майстори. Влязох в много лоша серия - започна се с пантата на вградената фурна (подмяна на панта), след това пералнята (счупена кръстачка=нова пералня), машина за хляб (изгоряла намотка=нова машина) и сега съдомиялната - Beko за вграждане 45 см. на 10-на години, от известно време не се измиваха добре съдовете в горната кошница, вчера си играх да почиствам перката, но при последващата инспекция установих, че не се върти перката на дъното на горната кошница и разпръсквачът най-отгоре (на тавана на миялната ) не пруска, а водата просто си тече. изглежда не достига достатъчно налягане до перката и разпръсквача и от там перката не може да се завърти. Долната перка си се върти, според мен нормално, т.е. има налягане от помпата. Някакви съвети къде да търся проблема - перка, помпа, тръбен път и има ли начин да диагностицирам проблема? Иначе варианта със сервизаа е ясен, но го оставям като краен.
krasi92 - майстор
Най вероятно е за помпа но пробвай да почистиш тръбите първо. То така като тръгне всичко на куп е гадна работа.
zz_stefanov - майстор
Има и един трипътен вентил . С него се редуват горната перка и долната.
preslav - майстор
пон фев 15, 2021 12:59 pmzz_stefanov написа:
Има и един трипътен вентил . С него се редуват горната перка и долната.
Ако има такъв вентил, то е много лесно да се забележи дали долната перка се върти, после спира, после пак почва и така да се редуват двете перки. Аз все си мисля, че няма редуване, а двете перки си работят едновременно, но точно при Беко не знам как са реализирани нещата.
Трябва внимателно да се огледат двете перки, да се почистят механично пътищата до тях, а ко е възможно да се разменят перките. Трябва също така да се проверят и почистят всички филтри в съдомиялната, забитите филтри не позволяват помпата да направи необходимия дебит и налягане.
rossenboy - специалист
Многолошо ако е помпа. Но пък долната перка върти :? Ако пусна миялната без филтри май няма да окаже кой знае какво значение (на пръв поглед изглеждат чисти). Другия вариант е да купя нова горна перка, но не знам дали ще помогне ако е от помпата проблема. Подобен беше и случая с хлебопекарната - мотора нямаше сила да завърти бъркалките, като му помогна с ръка и въртеше - оказа се изгоряла намотка (винаги съм си мислел че ел. мотора или работи или не, като му изгорят намотките). Да не би и тука да е нещо такова - върти по-слабо помпата и има налягане да завърти само долната перка? Тогава май отиваме на нов мотор, което е много лошо/скъпо.
lyubohar - майстор
По отворите на перките,които определят посоката на въртене с времето се натрупва мазна гняс.
Случвало ми се е и с едно хубаво почистване с клечки проблема се оправяше.
И я пусни за самопочистване после с подходящ препарат.
zz_stefanov - майстор
пон фев 15, 2021 2:35 pmpreslav написа:
пон фев 15, 2021 12:59 pmzz_stefanov написа:
Има и един трипътен вентил . С него се редуват горната перка и долната.
Ако има такъв вентил, то е много лесно да се забележи дали долната перка се върти, после спира, после пак почва и така да се редуват двете перки. Аз все си мисля, че няма редуване, а двете перки си работят едновременно, но точно при Беко не знам как са реализирани нещата.
Трябва внимателно да се огледат двете перки, да се почистят механично пътищата до тях, а ко е възможно да се разменят перките. Трябва също така да се проверят и почистят всички филтри в съдомиялната, забитите филтри не позволяват помпата да направи необходимия дебит и налягане.
Ще ползвам поста на kozl : viewtopic.php?p=1061682#p1061682 и мисля че точно това се случва, работи ту отгоре, ту от долу, по някаква си заложена в нея схема.
https://www.gloria94-bg.com/tripaten-kl ... ko-dfn6820
preslav - майстор
пон фев 15, 2021 5:06 pmrossenboy написа:
Многолошо ако е помпа.
Остави черните мисли за по-нататък - не е задължително да е мотор (помпа). Прочети какво е написал Стефанов за трипътния вентил - провери дали долната перка върти с паузи на равни интервали, дали когато долната перка не върти, основната помпа продължава да бучи и т.н. проверки, които сам можеш да направиш преди да викнеш някой, който да ти съдере 2 кожи.
Вече не помня точно, но на една миялна перката не се въртеше защото в мястото на съединяването и с подаващата тръба имаше нещо като пластмасова втулка (лагер), която "цвърчеше" - от там налягането към перката не достигаше. Провери дали имаш такава втулка, сравни двете перки, би трябвало да са идентични - може просто да е изпаднал някой чарк и да ти се присмива от някой ъгъл на машината.
rossenboy - специалист
Такааа, последно май се редува подаването на вода към перките (се цената на доста вода в очито го проучих въпроса). Колкото можах разглобих (перки, филтри, вътрешни маркучи) и я пуснах два пъти на изплакване, ако има някакви боклуци да минават и заминават. Перката ми се стори че не се върти много свободно - има една пластмаса която го играе като лагр/втулка - пръснах там малко WD40 и почна да се върти (след 2 празни цикъла надявам се че смазката се е отмила колкото да не се изтровим много). Така че за сега присъдата е - ще живее (и без майстор).
zz_stefanov - майстор
Оправил си я.
Тъкмо щях да ти пиша за още една вероятна причина да не върти горната перка - там където се куплира на стената от страната на кошницата трябва да има клапан който когато се подава потока през единия отвор затваря да не изтича през другия. Отворите са два заради възможността да се променя нивото на горната кошница.
Успех.

Тема "Горната перка(разпръсквач) на съдомиялна Beko не се върти" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: