Ако искате да поправите или сте поправили нещо тука е мястото.
Здравейте!
Нова съм във форума, регистрирах се, за да получа помощ по следния проблем: имам 8- годишна пералня Gorenje was529 тесен модел. Преди 2 седмици спря да върти барабана и ми изписа грешка F4. В немски форуми и в клипчета в тубата разбрах, че тази грешка дава, най-вече когато са за смяна четките, в редки случаи когато се губи някаква връзка с електрониката. Обясних това на майстора, когото извиках на място. Той свали мотора, извади четките, които наистина бяха изтрити много, взе ги със себе си и след два дни донесе нови, които постави и пералнята проработи. Започнах щастлива да си я ползвам с малко пране (да не я товаря по негов съвет, докато се напаснат новите четки). На 3-4 път усетих странна миризма, идваща отзад на пералнята, която оприличих на канал и се захванах с хубаво почистване. Филтърът е чист, помпата работи идеално, но тази миризма продължи. Така на 8-мата пералня (в рамките на 10 дни) , бях я заредила вече стабилно, при започване на центрофуга просто спря и барабана блокира. Обадих се на майстора, посъветва ме да я отворя, да махна ремъка и да я пусна, за да разбера върти ли мотора. Е, не върти, блокирал е тотално. Но интересното е, че освен прах от графита на четките, на дъното имаше много стружки обгоряла бяла пластмаса. Разгледах колкото можах - по мотора има разтопена пластмаса между намотките. Та въпросите ми са: откъде се появи тази пластмаса, дали подлежи въобще вече на ремонт и да се доверя ли пак на същия майстор или да викам друг? Обадих му се, чак в сряда можел да дойде... Не искам да обвинявам никого, но има ли вероятност той да не е сглобил нещо както трябва и оттам да стана проблема?
Благодаря предварително за всеки съвет, нужен ми е!
ПП: пералнята е в Хасково, ако решите да ми препоръчате майстор :?:
brick - специалист
Голямата ремъчна шайба или ремъкът трие пластмасовия казан, оттам и белите стружки. Разклатете с ръка голямата шайба насам-натам странично по оста и я завъртете - дали стои стегнато върху вала, дали заедно със самия вал не се клати в лагерите, върти ли се целият барабан леко или има съпротивление...

Следи от теч там, откъдето валът излиза от казана, има ли?

Бързото износване на четките на двигателя често е следствие от друга повреда. Но вие сте предпочели сама да поставите диагнозата и сте викнали майстор конкретно за да замени четките. Не е невъзможно да е сглобил погрешно после, но по-вероятно е за 8 г. експлоатация лагерите (и семерингът) да са заминали и да се е изкривило положението на ремъчната шайба и да е почнала да трие в казана.

Казаните на пералните от поне 10 г насам почти всички са капсуловани, т.е. производителят официално не е предвидил смяна на лагерите, а предлага като резервна част целия казан с барабана, на почти отказваща цена. Майсторите все пак сменят лагерите, като разрязват казана на две по дебелия шев и после го лепят със силикон и винтове, но трябва да го прави достатъчно опитен човек и също оскъпява ремонта.
lyubohar - майстор
Госпожата писа,че е махнала ремъка и мотора не върти.
Значи повредата е в него.Аз бих извадил четките и проверил на ръка дали се върти ротора.
Ако не-значи трябва да се извади и прегледа,премери основно.
Останалите неща също могат да се случат.
Благодаря ви за включването! Няма течове никъде, барабана и ремъка са О.К. Има разтопена пластмаса по мотора по кабели някакви. Това успях да снимам. Първата снимка е отблизо разтопеното, пада се вляво на мотора. Втората е моторът, сниман анфас, пластмасата здрава изглежда както е отгоре. Третата е общ план, четвъртата - стружките.

Прикачен файл

IMG_20210402_104138.jpg

Прикачен файл

IMG_20210402_105009.jpg

Прикачен файл

IMG_20210402_104509.jpg

Прикачен файл

IMG_20210402_104611.jpg
zz_stefanov - майстор
Като гледам първата снимка и статора и ротора са заминали, че и механично е блокирал. Каква е била причината по снимки не мога да кажа. За смяна е мотора, а дали си заслужава ремонта е въпрос на цени. най евтиния нов мотор за горенйе който намерих е 180 лева.
Възстанових си последно една стара пералня с мотор втора ръка и електроника за около 10 лева, но тя сега е на село и се ползва по 2 пъти на седмица.
Ако няма кой да ти го смени за без пари, купувай нова с гаранция.
"Бързото износване на четките на двигателя често е следствие от друга повреда. Но вие сте предпочели сама да поставите диагнозата и сте викнали майстор конкретно за да замени четките. Не е невъзможно да е сглобил погрешно после, но по-вероятно е за 8 г. експлоатация лагерите (и семерингът) да са заминали и да се е изкривило положението на ремъчната шайба и да е почнала да трие в казана."
За осем години това беше първата повреда, даже ми се струва, че бавно да се износили четките. А за диагнозата сте прав, отчитам го като грешка, а целта ми беше единствено да насоча вниманието каква е най- вероятната повреда, да помогна. Той пък огледа уж и се съгласи. Факт, че пералнята след това проработи, но какво се е случило ще разберем в сряда, евентуално. Беше изчистена отвътре, а сега е в стружки и графити, вижда се на снимката свинщината. Брат ми ще идва в събота, той определено разбира повече от мен :supz: и ще му предам да провери статора и ротора, както съветва zz_stefanov (Благодаря за което!) А нов/втора употреба мотор точно за този модел не вярвам да намеря, пералнята е от Германия и тесен модел, тук въобще май не са продавани или поне аз не намерих информация. Много ми е мъчно, бях си свикнала с нея и се надявах да изкара още някоя годинка... А и в момента въобще не ми е до покупка на нови вещи - няма бюджет за качествена нова, а евтината я изкара 5г., я не...
Благодаря! още веднъж на всички за насоките, скоро ще се разбере какво става 8-[
Последна промяна от metaleross на пет апр 02, 2021 3:21 pm, променено общо 1 път.
Andri01 - майстор
Казваш ремъка е добре? що ми се струва,че т.н."стружки" и едни бели конци / се виждат под 1-та сини проводника/ са от него? Триел е някъде. Двигателя не мирише ли на изгоряло-намотките май са доста черни?!
krasi92 - майстор
На самия двигател си има табела.Търси се по тази табела а не по модела на пералнята.Притеснителното в случая е ако не е изписала грешка а е спряла без да регистрира проблем.В този случаи и платката не се знае дали не е тръгнала към вечните ловни полета.
пет апр 02, 2021 3:15 pmAndri01 написа:
Казваш ремъка е добре? що ми се струва,че т.н."стружки" и едни бели конци / се виждат под 1-та сини проводника/ са от него? Триел е някъде. Двигателя не мирише ли на изгоряло-намотките май са доста черни?!
Стружки аз наричам белите конци :) Пластмасови са, с дължина 1до 2см на око и с дебелина на тел. Някои са покафенели/почернели по краищата. Има и по-фини пластмасови изгорели остатъци, тип паякова мрежа. И фина черна прах навсякъде, може би графита от четките, но не в количеството, в което беше при първото отваряне. Сега приспивам бебето, то пък усеща, че бързам за някъде и не с дава :rolleyes: Когато заспи пак ще преместя пералнята и ще огледам добре ремъка, дали не е наранен все пак и мотора дали мирише
Andri01 - майстор
В такъв случай най-вероятно да са от ел. двигателя. Прегрявал е / по някаква причина/ и до като още е въртял,те са изхвърлени на вън от центробежната сила. След това е блокирал и...до там. А финния черен прах е от четките - майстора не ги припасвал и може ми са много меки за този колектор.

Тема "блокирал мотор на пералня след смяна на четки?!" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: