Ако искате да поправите или сте поправили нещо тука е мястото.
пет апр 02, 2021 3:30 pmkrasi92 написа:
На самия двигател си има табела.Търси се по тази табела а не по модела на пералнята.Притеснителното в случая е ако не е изписала грешка а е спряла без да регистрира проблем.В този случаи и платката не се знае дали не е тръгнала към вечните ловни полета.
Както работеше нещо се затормози, от 10 оставащи минути до края на цикъла, показа, че остават 14мин, блокира и изписа F4. Това за минутите не го споменах, защото на една от дългите програми редовно си го прави (мисля, че преди центрофугирането разпределя прането равномерно) и не е имало проблем. Източих водата, извадих дрехите и разбрах, че барабана е блокирал. Звъннах на майстора, той ми каза да сваля капака и ремъка и да проверя барабана дали се движи. Каза, че щом не е барабана е мотора. Оттам нататък съм в неведение. А грешката я показа същата като преди - F4
Такааа, простете закъснението, досега пак снимах, гледах, душих :rolleyes: Резултатите> ремък - абсолютно здрав, без драскотина. Моторът не мирише на изгоряло, а на прах за пране, но предполагам за два дни се е отмирисал, но има поражения, вижте снимките.
Прилагам снимка 1 - общ изглед на мотора - със синя стрелка съм отбелязала кое отбелязвам като отгоре, а с розова - вляво.
Снимка 2 - на мотора отгоре - червената стрелка показва черни кабели, бялата пластмасов елемент (който е възможно да е разтопен навътре, но не се вижда), а жълтата стрелка показва червена намотка тип тел, в жълто съм оградила място, върху което изглежда, че е капало нещо горещо и е засъхнало между намотките.
снимка 3 - мотора вляво - червена стрелка пак за черни кабели, бяла за пластмасов елемент, жълта за червена намотка, в която мисля, че има забити стърготинки бяла пластмаса. На първите снимки в горния пост се вижда май по-добре.
снимки 4 и 5 са стърготинките в мащаб на различен фон.
Извинявам се, че качеството на снимките не е много добро - телефонът ми също е бюджетен :|
Отделно огледах хубаво и мисля, че изпадалият графит от новите четки е прекалено много, за да се приеме за нормално, има и малки парченца от него колкото оризови зрънца нападали. На втората снимка (моторът отгоре) под жълтото кръгчевърху металната част се вижда частица графит. Може и да сте прави, че четките не са били подходящи като твърдост, но може ли това да предизвика по-голямата повреда?
Изобщо, ако имате някакви теории ще се радвам да ги чуя!
Поздрави и Благодаря =D>

Прикачен файл

общ изглед.jpg
общ изглед.jpg (90.79 KиБ) Видяна 1006 пъти

Прикачен файл

мотор отгоре.jpg

Прикачен файл

мотор вляво.jpg

Прикачен файл

стърготини в длан.jpg

Прикачен файл

стърготини на бял фон.jpg
Andri01 - майстор
Мисля,че двигателя е свършил. за съжаление. Потърси фирма или майстор, но друг, да те посъветва. Играта отива към нова машина. Ремонта и смяната на части едва ли ще си заслужават.
Antonii - майстор
Ел. двигателя може още от преди това да си е тръгнал.
Просто майстора да е искал да прибере едни лесни пари от една жена.
Така, че по-добре се обърнете към друг, ако въобще ще се занимавате още с майстори.
Мда, май натам вървят нещата. Утре ще идва брат ми, той е технически грамотен, но не се занимава точно с уреди - все пак има представа от двигатели и ще погледне. Евентуално ще извадим мотора в понеделник да го занеса на читав сервиз. Яд ме е, че още в началото не задействах някой да помогне да я занесем, а предпочетох да идва майстор в дома, а такива са малко. Може пък да й е свършил животеца, или сега да оправя едно, утре да се развали друго... Междувременно ще се поинтересувам какво има на пазара. Бихте ли ми препоръчали така наречените "нови уреди с транспортен дефект" (имам познати, доволни от тях) или да стрелям в магазин за нова с поне 5г гаранция?
Хубава петъчна вечер :partyman:
krasi92 - майстор
Първо свалете и огледайте мотора. Може пак да качите снимки. Ако е разбит колектора/това верху което се трият четките и има счупена четка си изчакаите майстора да се разберете с него дали ще ви подмени мотора за негова сметка. Пералнята е основно средство в едно домакинство и протакането на време е неприятно. Добре би било да си купим уред с 2 или 5 години гаранция и тои да работи 30 години но производителите не мислят така.
Свалихме мотора и го огледахме. Колекторът и четките изглеждат добре, стружките не са от барабана,т.е майсторът си е свършил добре неговата работа. Разтопена е пластмасова част от статора, която се е трила в ротора (ако греша в названията, простете, така запомних) и стружки са го блокирали. Преди да купя нова пералня имам 2 опции: да търся майстор да поправи мотора (трудна работа, предполагам) или да търся втора употреба. Мога да си позволя още малко усилия и протакване във времето, защото родителите ми живеят на долния етаж и известно време ще ползвам тяхната пералня, въпреки, че е неудобно за мен най-вече.
Прилагам снимки на мотора, ако някой продава такъв да казва :prayer:

Прикачен файл

IMG_20210403_120841.jpg

Прикачен файл

IMG_20210403_120913.jpg

Прикачен файл

IMG_20210403_121026.jpg

Прикачен файл

IMG_20210403_121136.jpg

Прикачен файл

IMG_20210403_152357.jpg
preslav - майстор
съб апр 03, 2021 3:45 pmmetaleross написа:
Разтопена е пластмасова част от статора, която се е трила в ротора
Статорът няма как да се трие (той затова си е статор - неподвижен) - роторът е друга работа, ротира се (демек - върте, смуче, духа).
С две думи - маторят сака смяна, но има едно голямо НО - защо се е стигнало до тук? Принципно всички мотори са еднакви, майката му е да се намери подобен по присъединителни размери.
Не знам дали да препоръчам пренавиване - просто се съмнявам като знам какви сме кавали-гранде.
Chefo77 - майстор
Лагери
Помпа
Платка
Само 3 от компонентите, които се износват с течение на времето и които е много вероятно да се повредят в близко бъдеще - с оглед възрастта на уреда.
Искате да ремонтирате, но е много вероятно да се пуснете по наклонена плоскост. Пералнята Ви не е скъпа (не го приемайте като обида) и според мен не си заслужава да рискувате с търсене на нов мотор за нея. А втора ръка никой не знае колко ще издържи, все пак и той е работил някъде някакво време :(
Аз бих (и съм го правил) заложил на нов уред с по-дълга гаранция. Не всички фирми, предлагащи уреди с дефекти, имат добра гаранционна политика. А цените на повечето далеч не са адекватни.
brick - специалист
нед апр 04, 2021 10:02 amChefo77 написа:
Лагери
Помпа
Платка
Само 3 от компонентите, които се износват с течение на времето и които е много вероятно да се повредят в близко бъдеще - с оглед възрастта на уреда.
Искате да ремонтирате, но е много вероятно да се пуснете по наклонена плоскост. Пералнята Ви не е скъпа (не го приемайте като обида) и според мен не си заслужава да рискувате с търсене на нов мотор за нея. А втора ръка никой не знае колко ще издържи, все пак и той е работил някъде някакво време :(
Аз бих (и съм го правил) заложил на нов уред с по-дълга гаранция. Не всички фирми, предлагащи уреди с дефекти, имат добра гаранционна политика. А цените на повечето далеч не са адекватни.
От изброените само лагерите са наистина фактор, и то сериозен. Луфт в износени лагери - семерингът почва да пропуска, лагерите ръждясват и запичат, двигателят се претоварва... в един момент течът почва да мокри и него и му вижда сметката.

Помпата... евтина е, излизането й от строя не застрашава нищо друго, лесно се сменя. Има ги като резервна част. Оригинална помпа може спокойно да изкара и 15-17 години без смяна, до пенсионирането на пералнята (имам конкретни примери).

С платката е лотария - или/или. Не се износва непременно в обозрим срок, както механичните компоненти. Някакъв процент дефектират (зависи от модела), но може да издаяни и четвърт век.

Гаранцията е хубаво нещо, но зависи какво включва, щото пералнята е уред от най-първа необходимост. Ако на практика трябва да я товарите и карате някъде в сервиз и да чакате две седмици или месец докато техниците стигнат до нея...

Тема "блокирал мотор на пералня след смяна на четки?!" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: