• 1
  • 2
Ако искате да поправите или сте поправили нещо тука е мястото.
Здравейте.Нанесох се в ново жилище и при проверка на електроинсталацията се натъкнах на неработещи контакти.При измерване с мултицет се оказа че
230V излизат на на едната клема от контакта и на клемата за заземяване.Реших ,че са разменени при монтирането и размених кабелите на заземяването и на нулата.При включване на консуматор обаче пада защитата.Какъв ли е проблема?Възможно ли е да е от ДТЗ,която ми изглежда турска?
Jacomo - специалист
ср апр 21, 2021 3:36 pmfitipaldi написа:
Здравейте.Нанесох се в ново жилище и при проверка на електроинсталацията се натъкнах на неработещи контакти.При измерване с мултицет се оказа че
230V излизат на на едната клема от контакта и на клемата за заземяване.Реших ,че са разменени при монтирането и размених кабелите на заземяването и на нулата.При включване на консуматор обаче пада защитата.Какъв ли е проблема?Възможно ли е да е от ДТЗ,която ми изглежда турска?
Значи ДТЗ работи - щом пада когато фаза допре земя. Някъде е прекъсната нулата между таблото и контактите. Имаш ли окачен таван от гипскартон? Ако кабелите вървят горе по стените, може при монтажа на стенния профил да са прекъснали кабела.
ср апр 21, 2021 3:58 pmJacomo написа:
ср апр 21, 2021 3:36 pmfitipaldi написа:
Здравейте.Нанесох се в ново жилище и при проверка на електроинсталацията се натъкнах на неработещи контакти.При измерване с мултицет се оказа че
230V излизат на на едната клема от контакта и на клемата за заземяване.Реших ,че са разменени при монтирането и размених кабелите на заземяването и на нулата.При включване на консуматор обаче пада защитата.Какъв ли е проблема?Възможно ли е да е от ДТЗ,която ми изглежда турска?
Значи ДТЗ работи - щом пада когато фаза допре земя. Някъде е прекъсната нулата между таблото и контактите. Имаш ли окачен таван от гипскартон? Ако кабелите вървят горе по стените, може при монтажа на стенния профил да са прекъснали кабела.
Няма гипскартон, но и на мен ми изглежда като прекъснат понеже показанията "плават".Ако е така ще излезе че трябва къртене ли?
kozl - майстор
Ако са замазани разпределителните кутии ще трябва и някакво разкъртване, за да се отворят.
Като начало виж тези контакти де не са изправни да не са на един кръг, че проблема мое да се окаже по лесен за ремонт, като например да не е направена връзка в ап.табло на нулата на някой кръг в който попадат неизправните контаци.
krasi92 - майстор
Започни с притягане на всичко в апартамент от табло. Обърни внимание на падащата дтз дали са хубаво стегнати проводниците. Ако всичко е ок. ще се наложи смяна на дтз.
iliya_i - майстор
чет апр 22, 2021 7:01 amkrasi92 написа:
Ако всичко е ок. ще се наложи смяна на дтз.
Не съм много съгласен. Първо да опита с пробна лампа на изхода не ДТЗ. Ще се разбере, дали е дефектна и не пуска нула.
Туй пробната ламБа вече за нищо я нямате. Всички станахте модерни. Но си е много полезен уред (ако може да се нарече така :-D ).

Тази ДТЗ само за този кръг контакти, дето не работят ли е или за няколко кръга?
чет апр 22, 2021 8:30 amiliya_i написа:
чет апр 22, 2021 7:01 amkrasi92 написа:
Ако всичко е ок. ще се наложи смяна на дтз.
Не съм много съгласен. Първо да опита с пробна лампа на изхода не ДТЗ. Ще се разбере, дали е дефектна и не пуска нула.
Туй пробната ламБа вече за нищо я нямате. Всички станахте модерни. Но си е много полезен уред (ако може да се нарече така :-D ).

Тази ДТЗ само за този кръг контакти, дето не работят ли е или за няколко кръга?
Май ще излезе ,че някой пишман майстор е вързвал инсталацията.Почти във всяка стая има някой неработещ контакт,а в тази за която говоря от 6 контакта 4 не работят.Това предполагам отхвърля вероятността от калпава ДТЗ и ме връща към къртене?
kozl - майстор
чет апр 22, 2021 8:58 amfitipaldi написа:
чет апр 22, 2021 8:30 amiliya_i написа:
чет апр 22, 2021 7:01 amkrasi92 написа:
Ако всичко е ок. ще се наложи смяна на дтз.
Не съм много съгласен. Първо да опита с пробна лампа на изхода не ДТЗ. Ще се разбере, дали е дефектна и не пуска нула.
Туй пробната ламБа вече за нищо я нямате. Всички станахте модерни. Но си е много полезен уред (ако може да се нарече така :-D ).

Тази ДТЗ само за този кръг контакти, дето не работят ли е или за няколко кръга?
Май ще излезе ,че някой пишман майстор е вързвал инсталацията.Почти във всяка стая има някой неработещ контакт,а в тази за която говоря от 6 контакта 4 не работят.Това предполагам отхвърля вероятността от калпава ДТЗ и ме връща към къртене?
Имаш ли проект по част ел?
Нищо не пишеш за кръговете и по описаните проверки и информацията която пишеш не е насочваща за проблема.
krasi92 - майстор
Новото строителство си има гаранция.
чет апр 22, 2021 1:01 pmkrasi92 написа:
Новото строителство си има гаранция.
Оказа се малкият дявол.Прозвъних нулевият кабел от контактите до таблото и след като не го намерих на нулевата шина,
го намерих измежду кабелите към предпазителите.Така че ми е било свързано и по двата проводника фаза към контактите.
След като го закачих към шината се оправиха нещата.
  • 1
  • 2

Тема "Проблем с дефктнотокова защита" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: