Ако искате да поправите или сте поправили нещо тука е мястото.
Здравейте,
Закупих си обикновени ЛЕД плафони(с вграден диод, за външен монтаж), като въпросите са ми следните:
-Самият плафон е с 2 изхода- фаза и нула (кафяв и син). Вчера монтирах единя в спалнята с клеми и работи, но корпусът е метален и фазомерът пищи на умряло като се доближи до металния корпус. Пипнах го с ръка и не ме бие тока, но знам ли... Според вас правилно ли е ?
-същите плафони имам и за хола. В момента, от кабелите на тавана в хола излизат три проводника - фаза, нула и земя. В момента сме на фасунги и земята стърчи във въздуха, не участва. Тази земя дали трябва да я използвам сега, след като плафона има метал? Или да я изолирам с изолирбанд?
-удачен вариант ли са ваго клемите или да ползам обикновени такива? И нормално ли е фазомера да отчита ток по плафона, а на пипане да няма?
krasi92 - майстор
Земята къде ще я свържеш ако си няма място обозначено за това.Ваго клеми колкото искаш модели и доста от тях стават за твоята задача.Фазомера не е нормално да отчита ток по корпуса и самото име му го показва.Да намери фазата.По скора си купил някакво нещо което или не знаеш за какво е или то не знае за къде е.Фърли го в кофата и си вземи един аналогов с лампичка ама гледай да е по скъп от кутия цигари.
iliya_i - майстор
пон апр 26, 2021 3:39 pmlivz написа:
...... фазомерът пищи на умряло като се доближи до металния корпус.
Този фазомер освен за замерване, за друго не става. Гледай да го хвърлиш по отвисоко. Може и с прашка ако имаш.

За да си спокоен, свържи корпуса към нулата. Би трябвало някъде по корпуса да има клема за това.

Тема "Свързване не ЛЕД плафон" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: