• 1
  • 2
Ако искате да поправите или сте поправили нещо тука е мястото.
Здравейте,
Модела на пералнята е WMD 26106T.
Проблема е, че след започване на програмата, след като си напълни водата и стигне до момента за въртене прави един оборот и спира. След около 30 секунди прави още един оборот, спира и веднага си източва водата и прекратява програмата.
Историята: както си въртеше се чу изсъскване (звукът беше точно такъв), изпуши (вдигна си пушек с характерен мирис на изгоряла ел. част) и спря. Беше паднал и бушона на таблото в къщи. Пушека се вдигаше от страната на кутията за прах. Свалих платката, за да проверя дали не е гръмнал някой кондензатор, но всичко си беше добре. Насочих се към мотора и видях, че на мястото на свързване на кабелите към статорната намотка се е стопила пластмасата. Купих друг мотор, втора употреба, но и с него е същото.
Ако имате идея помагайте.
preslav - майстор
Кое е същото с "новия" мотор? Огледа ли и другите части по пералнята, примерно там където влиза захранващия кабел има филтър (цилиндричен елемент), който също може да изгори? Платката не винаги може да се провери с визуален оглед - до къде ти стигат познанията по електроника?
Пропуснах да напиша, че успях да подкарам стария мотор и той правеше така - един оборот и спира. След това купих другия.
Познанията ми в тази област стигат до там, че ако има надут или гръмнал кондензатор да си го сменя. Точно това огледах на платката - кондензаторите изглеждаха добре. Резисторите също - имам предвид, че нямаше почернял (виждал съм такива на други платки) или разпоен (и такъв проблем са срещал на други устройства). Останалите компоненти видимо не изглеждаха да имат проблем - не съм измервал нищо, защото не знам какви стойности трябва да имат, а и за повечето от тях не знам какво точно трябва да измеря.
Този филтър (някъде прочетох да го наричат пусков кондензатор - аз лично не знам какво е точното му наименование) изглежда здрав. Ако ми споменете какво мога да измеря за него, за да разбера дали е така ще съм благодарен. Логиката ми беше, че ако той е повреден няма да пропуска ток изобщо след него и пералнята няма и да светне, камо ли да започне изпълнение на програма. Най-вероятно греша.
Пушека, който излезе от пералнята при настъпване на повредата ме накара да си мисля, че видимо ще има нещо, което да забележа, но може би и за това греша.
Търсих доста в нета за информация, но не намерих. Именно за това потърсих съдействие тук.
Не разбирам много, както вече споменах, но все се надявам, че ще мога да разбера напътствията, които може да ми дадете. Ако все пак не успея ще питам за по-разбираемо обяснение :)
krasi92 - майстор
Виж нагревателя да не е пробил.Двигателите с едни и същи данни ли са на табелата
preslav - майстор
Има вероятност проблемът да идва от прекъснал или дал на корпус нагревател - не знам дали важи за всички перални, но някои спират работа при повреда в нагревателя.
Щом си успял да разбереш, че след филтъра (който е нещо различно от пусковия кондензатор) имаш захранване, значи ще можеш да провериш и изправността на нагревателя.
Ако нагревателят е здрав, нещата отиват към платка, което за някои хора звучи страховито, но в същност платки се ремонтират - притеснява ме обаче защо е имало стапяне на изолацията около четката/те на стария мотор.
Провери нагревателя и пак пиши.
sian - специалист
Барабана върти ли се на ръка без затягане стържене...
Antonii - майстор
При нас подобен проблем пералнята (не е същата марка) го правеше при скапан кондензатор към ел. двигателя.
Така, че пробвайте да го смените.
ESPACE - майстор
Mодела трябва да е с колекторен двигател, няма да намери такъв кондензатор в нея.
Ако е с обикновен и с кондензатор симптомите не са едно завъртане и стоп, а само опит за завъртане(поклащане на барабана).
hidrazin - майстор
Модела Е с колекторен мотор.
Какво и е точно ще каже някой "доктор" по перални след като я прегледа на живо.
:partyman:
Благодаря на всички за мненията, въпросите и съветите.
Реших да не се занимавам повече с тази пералня, тъй като ми трябваше да изкара само още месец и половина и щях да я изхвърлям. Идеята ми беше дали не може с някое минимално усилие да се оправи проблема (надявах се като смених мотора да се реши).
Все пак за информация:
Двигателите с едни и същи данни ли са на табелата
С различни номера са. Мотора, който взех е от модел 50811 F. Прецених, че ще става, тъй като на село сме със същата. Мисля, че не се излъгах, тъй като подредбата на буксата беше идентична със тази на моя мотор. Разликата беше в максималните обороти на двигателя.
Провери нагревателя и пак пиши.
Проверих и нагревателя. Съпротивление 27-28 ома между изводите, което би трябвало да означава, че е добре. Извод - корпус не показа данни. Видях някъде, че това означавало, че съпротивлението е много голямо - дали е така не знам. Нямам мегаомметър, за да го проверя за пробив на изолацията (така видях, че я проверяват в едно клипче).
Барабана върти ли се на ръка без затягане стържене...
Да - барабана се върти свободно без стържене.
Модела Е с колекторен мотор.
Какво и е точно ще каже някой "доктор" по перални след като я прегледа на живо.
Да, мотора е колекторен и предложеното май остана единствения вариант, но както Ви написах няма да се занимавам.

Благодаря отново на всички!
  • 1
  • 2

Тема "Пералня беко не върти" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: