Ако искате да поправите или сте поправили нещо тука е мястото.
vikentii - напреднал
Здравейте,
тези дни, щом се оправи времето смятам с един майстор /понеже мен ме е страх от високо/ да оправим комина. Къщата е стара и от западната страна му е паднала мазилката а старата козирка се изронила ина места паднала, като се е оголила арматурата дори.
Комина ще го изолираме с 8 см фибран в долната част /30-40 см/ и каменна вата с голяма плътност нагоре. По този начин старата бетонова козирка ще "потъне" и ще се изравни с вататата. Това го реших, за да не бутаме старата прогнила козирка.

Сега идва въпросът ми - от какво най-лесно може да се направи нова козирка и има ли смисъл, понеже гледам на много места комините са прави до горе без такава. Да отбележа, че следващата стъпка е да поръчам шапка от неръждавейка, коята да монтираме отгоре. Но един приятел ме посъветва, че въпреки шапката, пак е добре да има козирка.

Майсторът предлага да прави кофраж, арматура и да излива бетонова нова шапка. Предвид височината, наклона и трудността да се качват материали на 3 етаж, това не ми се струва ок.

Мислех си за циментфазер /аквапанел/ или нещо друго, което е издръжливо на външни условия. Според мен ще е сравнително лесно да се отреже парче циментфазер с 10 см по-широко от всички страни, да се пробият дупки, където са отворите за дима и да се монтира.

Ако вие се сещате по-добро, лесно и устойчиво във времето решение, ще съм благодарен да споделите.
krasi92 - майстор
От Неръждавеика си ги направи и двете неща и им сложи по една планка да анкерираш в стария бетон.В дупките за димоотводите парчета неръждаема триба които да стърчат и нагоре по малко.Какво те кара да ползваш фибран там където не му е мястото.Само каменна вата
vikentii - напреднал
чет май 20, 2021 8:53 pmkrasi92 написа:
Какво те кара да ползваш фибран там където не му е мястото.Само каменна вата
При топлоизолациите на сгради, никъде не ползват каменна вата в ниската част, където ще контактува със сняг и повече влага. Това ми е логиката и тук. А в основата на комина винаги ще навява и задържа повече и за по-дълго сняг.
krasi92 - майстор
Фибрана не е за комин а каменната вата си я шпакловаи двустранно две ръце и готово
vikentii - напреднал
пет май 21, 2021 3:19 pmkrasi92 написа:
Фибрана не е за комин а каменната вата си я шпакловаи двустранно две ръце и готово
От гледна точка на пожароопасност ли?

Тема "Материали за козирка на комин" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: