Ако искате да поправите или сте поправили нещо тука е мястото.
Здравейте,
имам въпрос относно излята вече плоча върху стар гредоред.

плочата е с дебелина около 7 см, с метална скара от 8 мм. и влиза в стената между 5-10 см на някои места.
всичко това бе излято в стара къща, чиито под е гредоред ( отдолу има маза).
майсторът ми каза че всичко е наред и щяло да издържи поне 60 години.
Аз имам някои съмнения и притеснения.
отдолу основите са от пясъчен камък поне 50 см дебелина.нагоре по стаите са тухли.
сега в стаята като се ходи се усещат вибрациите.
също така ми се иска да изчистя мазата, но тавана, т.е. гредореда голяма част от не го е изгнил.
та въпроса ми е мога ли да сменя гредореда и да ли ще издържат каменните основи.
Няма ли да стане твърде тежка цялата конструкция?

стаята е с размер 4 х 4.5
ако трябва да сменям гредите, какъв размер трябва да бъдат и от какъв тип дърво?

ако имате опит или мнения, моля споделете.
благодаря.
BLUEPUPIL - майстор
Намираш майстора и бой, докато не ти
върне парите за труд.
:x
Иван Пешев - напреднал
пон май 31, 2021 11:07 ameboyanov написа:
Здравейте,
имам въпрос относно излята вече плоча върху стар гредоред.

плочата е с дебелина около 7 см, с метална скара от 8 мм. и влиза в стената между 5-10 см на някои места.
всичко това бе излято в стара къща, чиито под е гредоред ( отдолу има маза).
майсторът ми каза че всичко е наред и щяло да издържи поне 60 години.
Аз имам някои съмнения и притеснения.
отдолу основите са от пясъчен камък поне 50 см дебелина.нагоре по стаите са тухли.
сега в стаята като се ходи се усещат вибрациите.
също така ми се иска да изчистя мазата, но тавана, т.е. гредореда голяма част от не го е изгнил.
та въпроса ми е мога ли да сменя гредореда и да ли ще издържат каменните основи.
Няма ли да стане твърде тежка цялата конструкция?

стаята е с размер 4 х 4.5
ако трябва да сменям гредите, какъв размер трябва да бъдат и от какъв тип дърво?

ако имате опит или мнения, моля споделете.
благодаря.
Г-н Боянов,
Каменните основи и в момента носят както плочата, така и гредите. Проблемът Ви не е в тях, а във факта, че плоча с размери 4х4,5 м. е с дебелина само 7 см. Трябва да е минимум 10 см. Освен това, армирането на такова поле се прави с 6 мм.арматура по схема, която обезпечава в средната 1/3 от площта гъстота на арматурата през 5 см. Много се съмнявам, че Вашият "майстор" е наясно с тези важни детайли. Считам, че изпълнението е несигурно. Имате два варианта:
1. Непосредствено до съществуващите греди нареждате нови здрави и импрегнирани. За предпочитане със същото сечение. Всяка да лежи в/у три подпори. Две до зида в двата края и една в средата. Подпорите трябва да лежат в/у циментови стъпки и да се фиксират горе с клинове. След това можете да махнете(ако искате) старите греди. Вариантът е поносим, но носи рискове от нарушаване целостта на плочата при прекомерно набиване на клиновете, а също от улягане с течение на времето с лоши последици за плочата.
2. Разбиване на плочата и отливане на нова при спазване на всички изисквания за дебелина и начин на армиране.
Ако съм на Ваше място, категорично бих избрал втория вариант.

Тема "Излята плоча върху стар гредоред" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: