• 1
  • 2
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Здравейте,как се сваля тялото на лед луничка когато е монтирана.
hidrazin - майстор
С дърпане. Не забравяй да спреш тока преди това.
:partyman:
нед юни 06, 2021 12:19 pmhidrazin написа:
С дърпане. Не забравяй да спреш тока преди това.
:partyman:
После лесно ли се връща
hidrazin - майстор
нед юни 06, 2021 12:57 pmpenikos написа:
После лесно ли се връща
Луничката се държи от две пружини.
Стискаш ги, вкарваш в дупката и те си я задържат закрепена.

Изображение

:partyman:
brum - майстор
Луничките ги купих преди близо година и тогава ги пуснах директно към 220V за теста за да видя дали мигат. Погледнах ги през телефон и не мигаха. Преди седмица ги монтирах и като сложих димера - греда. Луничките почнаха да мигат. Тръгнах да търся варианти да оправя проблема.

Димера читав и лъскан на Легранд и пише, че е съвместим с луничките. Има два режима дето се избират с копченце на гърба C/R и L/R, но не оказаха никакъв ефект върху мигането. Припсувах димера, четох за ELV димерите, но като отворих захранването се оказа, че мигането не е от димера. На него ще му боря само жуженето, че е изключително дразнещо. Димера иначе е микропроцесорен. Плавно пускане, плавно спиране и ротационен енкодер вместо врътка която да превърта в крайно положение (Шнайдера е така).

Вчера решавам да отворя набързо драйвера на една от луничките да видя какво има вътре. Целта беше да намеря чипа и да видя какви са му спецификациите. Обаче чип няма...

Димера е китайски с минимални на брой и цена компоненти. Грец с изтъркан надпис, силов MOSFET който насича захранването през импулсен трансформатор, един кондензатор на изхода (68uF/50V) и няколко резистора/транзистора/керамични кондензатора. Чип няма - няколко пъти го търсих. Липсата на кондензатор след греца бързо ми даде идея как работи тази гад - MOSFET-а работи само когато има захранване на вход. Като през 50% от времето там захранването е 0 (защото димера толкова е пуснал) то на изхода ще имаш 300мА през останалите 50% от времето. А единственият филтриращ кондензатор за тази работа е на изхода на драйвера.

И почна мисленето и чесането как да реша проблема.

Вариант 1 - купувам читави драйвери. Тази опция е ясна. За сега я пропускам.

Вариант 2 - тунинг на сегашните драйвери.

Приемам, че написаното на драйвера е вярно - той действа като 300ма източник на постоянен ток. Пуснах една бърза симулация с такъв източник и няколко диода. Комбинацията 2200uF кондензатор / 10ohm резистор даде доволно добри резултати. При малка мощност (5% или 0.002 секунди включено и 0.018 секунди изключено) тока пулсира от 20 до 32 милиампера. При голяма мощност (95% или 0.018 секунди включено и 0.002 секунди изключено) тока пулсира от 255ма до 275ма. Това съм почти сигурен, че няма да се забележи.

Та до тук с идеята. Тия дни ще я пробвам. Кондензаторите ще са каквото има в Комет на 2200uF/35V и резистора по сметки трябва да е поне 3W при 10 ома, та ще взема 5W. Кондензатора е 35V защото луничките са със 7 последователни диода и реално около 25 волта напрежение. Ще съм благодарен на коментари за по-добро решение :) .

Прикачен файл

hp.jpg
hp.jpg (78.4 KиБ) Видяна 1143 пъти

Прикачен файл

lp.jpg
lp.jpg (78.05 KиБ) Видяна 1143 пъти
brum - майстор
Като се замислих - липсата на кондензатор на входа му позволява да работи като димиращ драйвер, но няма кой да спира шума който се връща назад към мрежата. За тази цел импулсните захранвания използват дросели на входа. Ще премеря какво се връща назад по жицата с осцилоскопа и EMF метъра и ще преценя дали и там е нужна корекция.

До тук два проблема за една вечер и една сутрин мислене. Почвам да се чудя колко още ще изскочат и дали не е по-разумно да се търсят читави драйвери. Но поне ще гледам да направя експеримента и да видя резултата с филтъра на изхода и шума който връща назад по мрежата.
kozl - майстор
Аз пък от прочетеното заключавам, че виновника за "мигането" е димера. Димерите, които аз имам са дърти димери с фазов регулатор, който прекъсва захранването в полупериодите на променливото напрежение и честотата на димера към осв.тяло е същата като на ел.мрежа и за това се възприема мигането. Ако димера имаше инвертор и подава ШИМ импулси с висока честота предполагам мигането няма да се възприема (усеща).
А съпротивлението във веригата намалява КПД-то на светодиодиодните осветители, а и как ще се охлажда това съпротивление :?
Не съм запознат с новите димери, но дали няма такива дето да инвертират напрежението и да подават напрежение с по-висока от мрежовата честота :?

А м-у другото и аз имам дрът леграндски димер с потенциометър, който години рабоше с жични Е14. Сега пак работи с 4 LED Филипса и 1 40W халогенка и като ги гледам през дисплея на телефона никво мигане не видам :? Са де е причината у мене ли, в телефона ли :?
Не съм забелязал да ме дразни трептенето на LED с гасящ кондензатор, вместо токов драйвер. А смених няколко модела LED крушки Е14 и тези Филипси почити не се различават спрямо светенето на халогенката, а и се димират в синхрон с нея като осветяване, като при другите модели имаше осезаема разлика в светенето на халогенката и LED-овете.

А и немам идея какво връща в мрежата, но от как направих LED осветление с ленти в кухнята се наложи да изкарам антената на FM приемника навън, щото вътре Фаташе захранването на лентите :-D
brum - майстор
Не е димера. Има 2 стандарта на димиране - leading edge и trailing edge. Масово се ползва leading edge което е схемата от едно време с тиристор/симистор и т.н. Пуска тока по средата на синусуидата и го спира в нулата.

Другата схема е trailing edge-а дето пуска тока при преминаване през нулата и го спира докато синусуидата не е в нулата. Там с едни MOSFET-и го играят и иска нула на ключа. Тия ELV димери дето са екзотика.

Но с тоя драйвер е без значение коя схема ще се ползва. Пробвах с два димера от първият тип и е все тая. После отворих драйвера и разбрах защо.

А за димер дето да обръща 220V AC в 300DC и да прилага ШИМ върху него не съм чувал. Но самият факт, че ще пуснеш висока честота по жиците е предпоставша за сериозни електромагнитни излъчвания. Тия дето си ги хванал с антената :) . Отделно, че ще работи в много частни случай. Ако захранването има кондензатор след греца ще му е все тая. Само греца ще грее повече.

Та схемата с която ще опитам да остраня проблема я усложнявам леко. Филтър на входа (дросел през който минават фаза и земя, забравих му името) + кондензатор и резистор на изхода.

За охлаждането на резистора - 10 ома, 0.3А - 3 вата. Това в най-натовареният режим. Те луничките са по 7 вата. Всичко е в окачен таван, та не мисля, че ще е някаква драма. А ако греенето се окаже проблем - 4700uF, 5 ома резистор и ефекта ще е същият. Или просто ще намаля резистора и ще вдигна пулсациите.
kozl - майстор
ср юли 07, 2021 9:43 ambrum написа:
Ако захранването има кондензатор след греца ще му е все тая. Само греца ще грее повече.
Е така с тоя кондензатор след греца няма ли да се игнорира димирането от фазовия регулатор :?
По-старите LED-ове дето бяха с гасящ кондензатор и след него грец, всъщност са димируеми. А недимируемите LED-ове имат кондензатор след греца и димера не им влияе на интензитета на светенето, докато не започнат да мигат поради щикличен спад на напрежението в кондензатора и стопиране на драйвера.

А пък аз открих, че съм купивал LED крушки, които не са надписани, че са годни за димиране, но пък стават. Е не съм ги раглобявал да им гледам вътрешностите :roll:
Изобщо и аз се чудех какво са измислили да регулира светенето на LED-овете и си представях някаква схема, която да следи фазовото управление и да променя тока на драйвера, но явно нещата са по-прости.
brum - майстор
Точно това е най-удачният вариант. Има драйвери дето работят на мегахерц и докарват под 1% пулсация на тока. Но освен това задаваш тока който да поддържат с напрежение на единият крак. И си представях, че нещо следи колко % от времето има ток и на база на това задава тока с който да работи LED-а. А не има напрежение - свети LED-a, няма - не свети. И така 50 пъти в секунда...


А за кондензатора след греца - да, ще премахне варианта за димиране.

За сатрите димиращи се LED-ове - каква е ролята на гасящ кондензатор преди греца? Полипропиленов кондензатор който да махне шума който връщат към мрежата ли? Ако да - звучи като идея. Но съм заръчал вече дроселите и може да комбинирам дросел и малък кондензатор преди греца. Едно 100nF примерно. Не ги знам тия драйвери на каква честота работят за да подбера правилните компоненти за филтър на входа и там ще е на налучкване към момента...
  • 1
  • 2

Тема "Оправяне на мигане при димиращи се LED лунички" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: