• 1
  • 2
Ако искате да поправите или сте поправили нещо тука е мястото.
surfthesummer - специалист
Търсих инструкции, писани като за лаици, преди да правя саморазливна, но не намерих такива, каквито исках, така че ще пиша аз, надявам се да съм полезен на някого...
Работих с Ceresit CN 68, щото е най-евтина от тия дето ги дават до 20мм - 16 лв. торбата към настоящия момент. Направих 3 стаи и коридор - общо 90м2 директно върху плочата. В инструкциите пише 6.5-7 литра на торба, което е невъзможно. Пробвах със 7 литра и стоеше почти с консистенция на лепило - първи голям минус за Ceresit - или въобще не е тествано, или партидата е виновна :? Добра консистенция постигнах със 7.8-7.9 литра вода. Торбите трябва да се претъркулят, за да омекнат (иначе няма сипване), хем бяха току-що произведени - втори минус. Но най-изнервящото е, че както и да сипваш и бъркаш, ВИНАГИ остават бучки, които могат да се разтворят само на ръка в съда или после с игления валяк. Ползвал съм 50 вида лепила и шпакловки и за пръв път виждам буци в разтвора, хем изсипвах торбата във водата супер бавно и равномерно. Не знам другите саморазливни как са, но това за мен е ПЪЛЕН АБСУРД! Иначе има дълго отворено време - при температура 26-27 градуса и влажност 62% - около час. Аз имах криво до 20мм и стана абсолютно перфектно гладко и равно, но иска разнасяне...
Правите си ракел. Перфектно става от "четка" (не знам как се наричат) за стъкла - има едни около 75см широки - метални с микропореста гума. Струват 5-6 лв. и слагате една дървена дръжка за 1 лв. Иглен валяк (15 лв.) и шпайкове (20 лв.) е добре да се вземат. Аз опасах стените на стаите с ивици от EPS (стиропор) - 1 см дебел, срязан на две, т. е. 25 см високи ивици - щото пръска от игления валяк. Отдолу слагах по няколко точки акрил да залепне, а отгоре го хващах с хартиена лента. По него пуснах ниво и забих (хоризонтално) рапидки за гипсокартон през метър - долния край на главичките ми беше нивото.
Стая 4х4 я разделям на око на 16м2. Слагам лазера и с ролетката взимам по 2-3 нива от всеки квадратен метър и записвам средното. Определям най-високата точка в стаята, прибавям 2мм и я вадя от другите точки (получавам приблизителната дебелина на замазката на всеки м2) После събирам нивата на квадратите в мм и умножавам по 1.5 кг и намирам общите необходими кг. Деля на 25 и виждам колко торби ще ми трябват. При мен работи с точност до 1 мм :-D.
Малко дълго (сложно) изглежда, но подготовката за 1 стая 16м2 отнема около 30 минути.
Престъргвам остатъците от строителни разтвори по плочата, вакуумирам добре и грундирам. Дълбокопроникващият грунд на Боро е евтин и за моите цели е по-добър от синия на Баумит (изпробвано), но на мен много ми хареса Ceresit CN 94. И той се разрежда и е сравнително икономичен. Аз работя сам и си взех 3 корита по 90 литра (15 лв. всяко) - могат да се разбъркат спокойно по 4 торби във всяко. Вчера за 24м2 стая разбърках наведнъж 14 торби. После с кофа може да се бърка от коритата и да разлива. Може и цялото корито да се изсипе и с ракела да се разнесе, но с кофата е по-добре. Изсипвам по нивата на рапидките по периферията на стаята и продължавам навътре. Минавам с ракела цялата площ, после кръстосвам. Накрая - с игления валяк - пак кръстосано. Мислех да пускам нива и в средата на стаите, но сега не смятам, че е необходимо. Стана перфектно гладко и на нивел до 1мм...
brum - майстор
Похвално за резултата :) . Ако някой ден тръгна да оправям това което е при мен ще имам в предвид част от съветите (коритото и повечето вода).

Лъскавите майстори с които работех бяха оставили неравности до 4мм на разстояние под метър. После и аз, и те шлайфаха за да се махнат местата на които повдигаше. Но останаха места на които пропада и се усещат сега. Оправдаха се със жегата - много бързо им дръпнала замазката. Това за помещение около 60м2. Та може би и жегата е фактор който да определя водата в разтвора. Не знам дали има различни количества вода при различни температури на основата.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
чет авг 12, 2021 7:39 ambrum написа:
Похвално за резултата :) . Ако някой ден тръгна да оправям това което е при мен ще имам в предвид част от съветите (коритото и повечето вода).

Лъскавите майстори с които работех бяха оставили неравности до 4мм на разстояние под метър. После и аз, и те шлайфаха за да се махнат местата на които повдигаше. Но останаха места на които пропада и се усещат сега. Оправдаха се със жегата - много бързо им дръпнала замазката. Това за помещение около 60м2. Та може би и жегата е фактор който да определя водата в разтвора. Не знам дали има различни количества вода при различни температури на основата.
Мокря основата. При мазилка, замазка, шпакловка, ако е тухла, хоросан, бетон. Не мокря на итонг и при лепене на плочки. Не по книга, от опит
Lisko - майстор
Казвал съм и преди - моя опит е да се умножава водата по едно и половина от това което пише. Ако слагаш колкото пише - не тече.
surfthesummer - специалист
чет авг 12, 2021 9:32 amLisko написа:
Казвал съм и преди - моя опит е да се умножава водата по едно и половина от това което пише. Ако слагаш колкото пише - не тече.
Предполагам производителите посочват конкретни количества вода, за да се вмъкнат в някакви стандарти - якости разни, време за съхнене и др., но наистина при тази замазка конкретно е невъзможно без повече вода. Трябва да има стандарти за саморазливните, в които е включено и изискване за вискозитет :-D. Дори, ако аз бях контролен орган, щеше да има санкции за некоректната информация, както е в момента :-D. Но 50% повече вода ще е прекалено мисля за Ceresit CN 68. Максимум 15%...
Lisko - майстор
Не искам да се обзалагам за марка която дори не съм чувал, но вътрешният глас ми говори че марката няма никакво значение. И следното мисля че също съм го писал - преди да почнете "на живо" - забъркайте малко, примерно колкото една кофичка от кисело мляко. С точни пропорции. Сложете вода по 1.5. Забъркайте добре и полейте някъде. Като изсъхне - добре ли е на твърдост. Имайте предид че в "работни условия" този материал няма да бъде драскан с пирон или отверка както когато го тествате а ще бъде подложен на МНОГО по-разпределено натоварване. В долния край ще е прилепнал за пода, а в горния край ще е плосък и ще граничи с подложка над която има плосък и твърд ламинат.
vencil - специалист
Някой работил ли е с ТЕРАФЛЕКС LEVEL PRO https://marisanbg.com/bg/terafleks-leve ... /page/2556 , ще правя една спалня 14 квадрата но ми е за първи път и малко ми е притеснено защото и дават време за работа от 15 до 20 мин. На CERESIT CN 68 и дават до 40 мин.

Технологията за нанасяне смятам да бъде - ръзбърквам една торба разливам, разнасям и после с валяка след това следващата торба разбърквам и така ... Според вас за 15-20 мин. възможно ли е да се справя като се има на предвид че ще ми е сефте или да не рискувам и да взимам Церазита въпреки че е малко по-скъп.

Предполагам че за 15-20 мин. ще се справя да я разнеса но докато разбъркам следващата торба предната вече ще е дръпнала и там където се съединява със следващата как ще се получи :? , има ли вероятност да стане някакъв ръб ако да след като изсъхне напълно ще мога ли с шкурка да си оправя резилите или... Нямам възможност всички торби да ги разбъркам на веднъж.
Lisko - майстор
Така както си го описал, нещо много припряно ми стои и с потенциал за грешки.

Според мен така:
1. Проба с малко количество и с повечко вода.
2. Ако горното е добре, действаш същите пропорции с една торба. Не разбрах закво е валяка? Тя затова е саморазливна за да си застине в "локвичка" не да се маже с валяк. Точно преди да изсипеш кофата на пода, направи едно последно разбъркване, за да е сигурно че няма да е по-водно отгоре а по-тежко и гъсто отдолу. След това изсипваш без много мотаене в най-дълбоката част на пода и течността се разтича настрани. По краищата може да дръпнеш малко с шпатула за да не остане ръб. Но само малко - за самия ръб - не да местиш течността нагоре назорлем.
После чакаш да изсъхне и анализираш резултата.
3. Чак тогава пристъпваш към втората торба.
Krasi_S - специалист
Благодарение на колегата пуснал темата и аз добих смелост да направя това упражнение за стая 17 квадрата и разлики в нивата до сантиметър. Крайният резултат като за човек с една и половина леви ръце е доста добър :lol:

Моите "препоръки" и изводи за следващия пробващ са:
1. 4-ри торби по 25кг + водата, са на ръба на 90л корито. Трябва да се разбърква още по-бавно от бавното, докато се смеси напълно. Иначе се изплисква доста извън коритото. Второто ми бъркане беше с по 3 торби. По-бързо и по-спокойно работих така. Обаче си предвидете във времето за работа и засъхването на първите забърквания. Там може да се увеличи малко направната вода.
2. Добавях по 1л вода в повече от описаното за 1 торба. Идваше ми една идея по-гъсто, т.е. може да се сложи и до 1.5л. Не го направих, защото бях намокрил обилно основата и това ми компенсира гъстотата.
3. Задължително грундиране преди това, ако някой си мисли да го спести :-D
4. Идеята с гуменото перо за баня е много добра и работи. Подрязва се лесно за да стане на гребен. Валяк няма как да стане лесно в стил "Направи си сам", трябва да се купи. Обаче за обувките с шипове видях много добра идея някъде - парче дъска (ПДЧ) и навити през него 15-тина винта за шипове. После връзване към обувките, кой с каквото има под ръка. Идеални са за еднократно използване, пък и не само :cool:

Нещо, което не можах да си обясня и ми се получаваше на всяко забъркване - след изливане на сместа от коритото, на дъното имах не разбъркана и не омокрена смес. И се налагаше да я размесвам на ръка. А уж спазвах правилото водата да е първа и да се добавя бавно сухата смес. Бъркам с бавнооборотен миксер, както си му е реда. Къде греша? :?
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
пон окт 02, 2023 2:49 pmKrasi_S написа:

Нещо, което не можах да си обясня и ми се получаваше на всяко забъркване - след изливане на сместа от коритото, на дъното имах не разбъркана и не омокрена смес. И се налагаше да я размесвам на ръка. А уж спазвах правилото водата да е първа и да се добавя бавно сухата смес. Бъркам с бавнооборотен миксер, както си му е реда. Къде греша? :?
Много "бързо"* сипваш сухото във водата. Този проблем намаля, ако сипеш някакво количество, разбъркаш добре и тогава добавиш още сухо. Идеалното е да бъркаш докато сипваш

.........
* на подобен принцип готвач бърка с ръка във врящото олио (не правете това у дома)
  • 1
  • 2

Тема "Саморазливна замазка - моите инструкции за начинаещи" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: