Ако искате да поправите или сте поправили нещо тука е мястото.
MamaMy - майстор
пон окт 18, 2021 7:40 pmpreslav написа:
Лепил съм корк, но тогава нямаше гипсокартон и други. Мога да кажа, че от корка нямаше забележим ефект, напротив, насмука с влага и мухляса - голям зор беше махането му защото тогава го лепих с "прома".
Не знам с кого си се консултирал, но на няколко места мои приятели лепиха корк основно за декорация и звукоизолация. Финиша навсякъде беше лак на водна основа, а лепилото беше от типа Хелметекс или прома. Големи кутии като за блажна боя по 1л.
preslav - майстор
пон окт 18, 2021 9:39 pmMamaMy написа:
Не знам с кого си се консултирал, ...
Караш ме да се връщам някъде назад към 1986 г. - панелка със северна кухня, еждневно изваряване на бутилки за бебешкото мляко, конденз и мухъл по външната стена. До никаква декорация не ми е било, трябваше да се спасява положението с малкото налични средства и идеи. Мухълът си тръгна едва след като пуснаха централното парно, но 2-3 години след това и аз си тръгнах, то май и Бай Тошо си тръгна по това време, не помня масово да са се ползвали стиропори, фибрани, вати, гипсокартони и други тинтири-минтири.
5kof - специалист
Да дам и аз моите 5 стотинки по темата. От 1995г живеем в семейно жилище, на което подовете в стаите са с корк. По-топло, малки деца, лесно за подръжка. Така сме разбирали тогава, така сме го направили. Още сме с такъв под. С тая разлика, че след един освежителен ремонт 2008г, в хола наредихме корков ламинат. Направо върху стария корк. 2009г закупихме две жилища в едни блок за двете дъщери. На едното жилище детската стая беше съседна на хол и с трапезария на другия апартамент. Закупих и залепихме коркова изолация. Черен корк, на листове с дебелина 5см, ако не се лъжа. И върху него с мрежа бе нанесена гипсова шпакловка. В общи линии този корк върши работа. В другото жилище взех решение и направихме изолация на всички външни стени, които хич не бяха малко. Пак лепене с хелметекс на корк, на рула и отгоре мрежа, и шпакловка. Тази година дъщерята и зетят решиха да си правят ремонт и отстраняване на проблем с теч от съседа отгоре, на който част от тавана им е плоча. Като взеха да свалят шпакловката стигнаха и до корка. Плочите напити с вода. Започнаха да ги свалят. Под корка смрад и чернилка, Ужасни! Та се наложи сваляне на целия корк и шпакловка на външните стени наново. Та не знам колко става и колко не става коркът. За под пак бих сложил. За изолация бих си помислил. Дано да съм бил полезен със споделения опит. Лек и успешен ден на всички.
radius - майстор
При положение, че корка е в най-добрия случай изолатор колкото вата и фибран, не виждам смисъл да коментираме топлоизолации с него от порядъка на милиметри. Пари на вятъра.
Ако се търси визия, звукоиз. може, но да го замажеш или скриеш с картон е нонсенс.
moarein - специалист
Благодаря на всички споделили опита си с корка.
Междувременно се консултирах с корковата къща - казаха, че няма проблем да се лепи ГК върху корка - това не намалявало качествата му.
Даже споменаха, че в Португалия се продава направо ГК със залепен върху него корк.
Още се двоумя...
Lutchezar - майстор
Мисля че си подведен от някое свойство на корка, защо си решил да го използваш изобщо?

Ако коркът беше дишаща материя, нямаше да съществува понятието "коркова тапа" :-D .

Изолатор, естествен, топъл на допир, красив. Това са му предимствата. Дори да го има това с корк върху гипсокартон е за някой друг климат и със сигурност не върху бетон или тухла.
Последна промяна от Lutchezar на вт окт 19, 2021 9:42 am, променено общо 1 път.
moarein - специалист
вт окт 19, 2021 9:37 amLutchezar написа:
Мисля че си подведен от някое свойство на корка, защо си решил да го използваш изобщо?
Защото не искам да стеснявам много стаята...
Сега чета за депрона - като гледам май е ще е по-добре с него...
Lutchezar - майстор
Депрон 5 мм слагах на панел. Лепи се с тапетно лепило, грундира се със същото. Единствен плюс беше че стената е топла на допир. С 1см може и да е по смислено, но ако ще слагаш 1см Депрон по добре 2 см фибран... И ако нямаш външна изолация за да има осезаем ефект вътрешната трябва да е поне 10см...
moarein - специалист
вт окт 19, 2021 9:44 amLutchezar написа:
Депрон 5 мм слагах на панел. Лепи се с тапетно лепило, грундира се със същото. Единствен плюс беше че стената е топла на допир. С 1см може и да е по смислено, но ако ще слагаш 1см Депрон по добре 2 см фибран... И ако нямаш външна изолация за да има осезаем ефект вътрешната трябва да е поне 10см...
Гледам, че има 9мм депрон, което заедно с 10мм гипсокартон прави 20 мм изолация - поносимо стесняване.
Външната стена реално - околопрозоречната е с фибран, който ще затвора с ГК.

Почти се разубедих за корка.
Прикачен файл:
4.jpg
Прикачен файл:
3.jpg
3.jpg (97.62 KиБ) Видяна 1417 пъти
Прикачен файл:
1.jpg
1.jpg (109.96 KиБ) Видяна 1417 пъти
шоп - майстор
вт окт 19, 2021 9:48 ammoarein написа:


Гледам, че има 9мм депрон, което заедно с 10мм гипсокартон прави 20 мм изолация - поносимо стесняване.
ГК не е изолация!

Депрон 6 мм съм лепил на етажа преди над 15 год. Изолацията е нищожна и не си заслужава труда от шпакловането с мрежа и 2 ръце.

Стената въпреки шпакловаката е мека и се наранява при по-силен натиск или лек удар.
За мен номер 1 е мултипора.
Естествен, негорим и придаващ хубав микроклимат на помещението.

Тема "Изолация с корк" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: