• 1
  • 2
Ако искате да поправите или сте поправили нещо тука е мястото.
Здравейте,
Живеен в новообзаведен апартамент и смесителят в банята реагира много бавно на корекции на температурата на водата.

Ако ти е студена, и я врътенш на топло , след малко ти става гореща, и се почва едно наместване с по 1 мм на крана и чакане по 10 сек след всяко наместване да усетиш дали не си го мръднал прекалено много.

Подозираме газовия котел или смесителя.

Моля за съвет кое може да е причината и евентуално, може ли да се оправи някак ?

Благодаря
MamaMy - майстор
Смесителя какъв е? Обикновен или термостатен?
LazarGanev - "Велик майстор"
Просто ползвате грешно газовия котел. Настройте газовия котел на температура на ползване (40-42*С) и ползвайте директно само топла вода :wink:
kozl - майстор
пет ное 12, 2021 10:50 pmLazarGanev написа:
Просто ползвате грешно газовия котел. Настройте газовия котел на температура на ползване (40-42*С) и ползвайте директно само топла вода :wink:
А нема ли да стане с термосмесител за БГВ-то :?
Аз на 2 ел. бойлера съм монтирал. Така бойлерите си греят на 60°, а от термосмесителя излиза 45°.
LazarGanev - "Велик майстор"
съб ное 13, 2021 8:31 amkozl написа:
А нема ли да стане с термосмесител за БГВ-то :?
Аз на 2 ел. бойлера съм монтирал. Така бойлерите си греят на 60°, а от термосмесителя излиза 45°.
Не, дори напротив - точно термосмесителят най-много създава подобни ситуации и аз подозирам, че при Georgi.K може смесителят да е термостатичен. С проточен бойлер и термосмесител кашата е голяма - важи поговорката "Много баби - хилаво дяти" :) . Все едно двама човека са застанали пред девиаторните ключове и се опитват да светнат ламбата :wink: . И колкото по-гореща вода идва от проточния бойлер, толкова проблемът е по-силно изразен. В началния момент водата идваща от проточния бойлер е с нестабилизирана температура, термостатът за почва да я коригира ту надолу, ту нагоре като увеличава или намаля притока от бойлера, той пък започва да си увеличава или намаля мощността заради променливия поток, а къпещият се започва да врещи под душа, вместо да си пее :-D
Делян - специалист
пет ное 12, 2021 10:35 pmGeorgi.K написа:

Ако ти е студена, и я врътенш на топло , след малко ти става гореща, и се почва едно наместване с по 1 мм на крана и чакане по 10 сек след всяко наместване да усетиш дали не си го мръднал прекалено мног
От смесителя е. При мен е същото положението, защото смесителя е с обикновени каучукови уплътнители. Каучука реагира по-бързо от мен на врялата вода от ТЕЦ-а :)
На 1,5 метра от него е смесителя на мивката (същата марка и модел български) с керамични или както там се водят главите (като затвориш и спира, не може да дозатягаш), при него този номер го няма.
пет ное 12, 2021 10:46 pmMamaMy написа:
Смесителя какъв е? Обикновен или термостатен?
Здравейте,
Смесителят е IDEALRAIN SOFT СТЕННА ЕДНОРЪКОХВАТКОВА ВАНА/ДУШ СИСТЕМА
Няма термостат в себе си, една врътка за температурата и силата на водата, и една врътка за това от къде да тече.

Относно каучук или керамика :

Масивно месингово лято тяло
40mm керамичен затварящ механизъм CLICK
Скрито присъединяване - без видими холендрови гайки
Трипътен керамичен разпределител интегриран в тялото
Въртящо горно рамо
Метална конзола за фиксиране – компенсира до 10mm
душ глава 200mm - 9,6 l/min
Ръчен душ 80mm; 3 функционален 8 l/min
Метален двойно оплетен шлаух 1500mm
Препоръчителна комплектация с:
- Удължител за душ система 15 см A860873AA
brum - майстор
Казаха ти го, казвам ти го и аз - настройваш температурата на газовият котел така, че като се къпеш само на топла вода да ти е комфортно. И проблемите приключват.

Котела е много инертен при настройките на температурата. Малко да му промениш дебита и му трябва време да докара температурата на изходящата вода да е зададената. Затова гледаш дебита на топлата вода да е максимален и да не го ограничаваш по време на къпане.
MamaMy - майстор
Аз съм с газов бойлер, даже два. Не знам как е при газовия котел, но при мен на двата бойлера е едно и също. На бойлерите има две врътки. Една за дебита на водата и една за газта. Пускам на максимален дебит и с тази за газта намалява докато ми стане хладка. После с този за дебита настройвам плавно за по-топла. Проблема е, че газта се регулира на 2-3 стъпки грубо. Не е съвсем плавно. Явно модулацията им куца. Като загрее и сам сваля на предната стъпка, а там огъня е слаб и водата изстива докато се засили пак сам. Затова си играя с дебита на водата да уцеля точния баланс и да не чакам да свали пламъка. После се къпеш както казаха колегите само от топлия кран отворен до край. Имам и термостатичен вентил. Него съм го оставил на няколко градуса по-висока температура. Така той реално не работи, но ако тръгне гореща вода предпазва от изгаряне. Последното се случва малко преди да свърши бутилката с газ. Явно накрая остава най калоричното.
nork - специалист
пет ное 12, 2021 10:35 pmGeorgi.K написа:
Здравейте,
Живеен в новообзаведен апартамент и смесителят в банята реагира много бавно на корекции на температурата на водата.

Благодаря
А преди него да има друг смесител по линията? Примерно за хиг. душ да седи отворен?
  • 1
  • 2

Тема "Смесител в банята реагира бавно на корекции" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: