Ако искате да поправите или сте поправили нещо тука е мястото.
dpp - специалист
Здравейте колеги.
Съдомиялна Electrolux ESF 4150, не изсушава посудата.
НЕ са загряти чиниите след завършен цикъл- преди излизаше пара след цикъл на миене, сега чиниите са мокри и студени.
Иначе в порцеса на миене загрява водата..
Какво да проверя?
До колкото разбирам има термодатчик за висока температура?
Нагревателния елемент е един, за загряване и за кондензация нали?
Евентуално тоя датчик да е скапан?
Или има отделна нагревателна система за изсушаване?
Не съм много на Ти със съдомиялна, перални- печки, еди ела.. :-D
Помагайте.
MamaMy - майстор
Щом не си на ти с тази техника, по-добре не пипай, а викни специалист. Тока не е шега и убива безапелационно. Ако не искаш да те пишат теб или твоите близки в черните хроники, ще ме послушаш. Този форум е предназначен за друг тип хора. Такива на които тока им е приятел а за определена техника съвсем малко не им достига. Те имат нужда от едно рамо само. Не се образоват тепърва.
dpp - специалист
съб дек 04, 2021 7:04 pmMamaMy написа:
Щом не си на ти с тази техника, по-добре не пипай, а викни специалист. Тока не е шега и убива безапелационно. Ако не искаш да те пишат теб или твоите близки в черните хроники, ще ме послушаш. Този форум е предназначен за друг тип хора. Такива на които тока им е приятел а за определена техника съвсем малко не им достига. Те имат нужда от едно рамо само. Не се образоват тепърва.
Колега, нямам проблеми с тока и техниката у нас , справям се сам в 99% от случаите.. насоки ми трябват..
Със съдомиялна не съм се занимавал просто...
Иначе има леко развитие по темата..
На бърз режим 60* загря, изми и изсуши нормално.
Или е в управлението или има проблем с по-дългия режим и /или евентуален проблем с релето към нагревателя.
Тъпото е, че сега ме вкара в недоумение - поне да го правеше постоянно, та да почна наред да проверявам.. :?
Грешки не дава!
brum - майстор
Пробвай още няколко поредни пъти в режима в който е изсушила. После пробвай в другият режим. Така ще изолираш мястото на проблема. Ако е в контролера/софтуера е по-вероятно да се окаже, че не е проблем.
kozl - майстор
съб дек 04, 2021 2:17 pmdpp написа:
Здравейте колеги.
Съдомиялна Electrolux ESF 4150, не изсушава посудата.
НЕ са загряти чиниите след завършен цикъл- преди излизаше пара след цикъл на миене, сега чиниите са мокри и студени.
Иначе в порцеса на миене загрява водата..
Какво да проверя?
До колкото разбирам има термодатчик за висока температура?
Нагревателния елемент е един, за загряване и за кондензация нали?
Евентуално тоя датчик да е скапан?
Или има отделна нагревателна система за изсушаване?
Не съм много на Ти със съдомиялна, перални- печки, еди ела.. :-D
Помагайте.
Какво разбираш под завършен цикъл?
Твоята съдомиялна има възможност за извършване на 6 цикъла. Последният е сушене.
Нагревателят е само един в тръба след циркулационната помпа и се комутира от реле на 12V. Релето от транзистор, а транзистора от процесора.
Сушенето е процес на конденз на парата през топлообменник пълен с хладка вода. Нагревателя не работи по време на сушенето. Само вентилатора.
В другия форум за ремонт на битова техника Kolyo ти постна линк за изтегляне на сервизното обслужване. Виж си таблицата на програмите и определи къде не нагрява съдомиялната и особено при горещо изплакване преди да се включи цикъла на сушене.
Ако миялната на една и съща програма веднъж грее, друг път не, възможно е да прекъсва връзката с тахогенератора. Когато липсват импулсите от тахогенератора, нагревателят не се включва. Също ако пресостата за НН (ниско ниво) не е затворил контакти, нагревателят няма да се включи и миялната ще работи със студена вода.
resistbody - майстор
Имам същия проблем, АЕГ е ама то същия уй... не включваше нагревателя и мие със студена вода... проверих всичко ОК, меря тахо бобината ... няма никой... отивам до колегата да видим дали няма скрапирана такава.. мери я ОК... сложих я загря всичко и сега пак не топли...

Провери си датчика за поток или ако е с тахо като моята... софтуера не пуска нагревателя който е проточен, ако не работи циркулационната помпа и търси обратна връзка от помпата...

Погледни и платката понякога им гърмят релетата или по скоро връзката към платката от студена спойка.. може и термото да е, вероятно е комбиниран с опто датчик за замърсеност за водата...

ОФФ то колегата преди мен е описал всичко, ама чукча писател не читател..
dpp - специалист
нед дек 05, 2021 2:35 pmkozl написа:
съб дек 04, 2021 2:17 pmdpp написа:
Здравейте колеги.
Съдомиялна Electrolux ESF 4150, не изсушава посудата.
НЕ са загряти чиниите след завършен цикъл- преди излизаше пара след цикъл на миене, сега чиниите са мокри и студени.
Иначе в порцеса на миене загрява водата..
Какво да проверя?
До колкото разбирам има термодатчик за висока температура?
Нагревателния елемент е един, за загряване и за кондензация нали?
Евентуално тоя датчик да е скапан?
Или има отделна нагревателна система за изсушаване?
Не съм много на Ти със съдомиялна, перални- печки, еди ела.. :-D
Помагайте.
Какво разбираш под завършен цикъл?
Твоята съдомиялна има възможност за извършване на 6 цикъла. Последният е сушене.
Нагревателят е само един в тръба след циркулационната помпа и се комутира от реле на 12V. Релето от транзистор, а транзистора от процесора.
Сушенето е процес на конденз на парата през топлообменник пълен с хладка вода. Нагревателя не работи по време на сушенето. Само вентилатора.
В другия форум за ремонт на битова техника Kolyo ти постна линк за изтегляне на сервизното обслужване. Виж си таблицата на програмите и определи къде не нагрява съдомиялната и особено при горещо изплакване преди да се включи цикъла на сушене.
Ако миялната на една и съща програма веднъж грее, друг път не, възможно е да прекъсва връзката с тахогенератора. Когато липсват импулсите от тахогенератора, нагревателят не се включва. Също ако пресостата за НН (ниско ниво) не е затворил контакти, нагревателят няма да се включи и миялната ще работи със студена вода.
Благодаря колега. Именно не ми беше ясно самия процес. Иначе да, имах предвид целия цикъл със завършващо изсушаване.. Попрочитайки тоя онова съм наясно вече.. тоя магнит май на тахото прави проблеми и то точно в тоя аспект. Непостоянно подаване и обърква. Другото което направих , проследявайки аналогията е, че може да е и непочистен филтър и бъркане на пресостата за нивото в края на цикъла и последното загряване преди обдухването и кондензацията..белия беше с нещо като мъх по целия цилиндър. Ще я изтествам следващите миения и ще видя, но най вероятно в тахото ще да е, ако продължи ту да грее , ту не..ще пиша.
Благодаря ви и на двамата с аresistbody за включването!

Тема "Съдомиялна Electrolux ESF 4150 не изсушава посудата след миене.." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: