• 1
  • 2
Ако искате да поправите или сте поправили нещо тука е мястото.
Здравейте,

От над седмица си блъскам главата с недобре свършена работа от майстори, прочетох всичко, което успях да намеря по темата във форума, но все още не мога да намеря правилното решение за моя казус, а той е следният:

Основен ремонт на кухня, премахнат ламинат + неравна мозайка, майсторите направиха замазка на целия под с цел изравняването му, защото искаме да положим ламинат впоследствие.

Като цяло обаче имам чувството, че замазката не стига, че я направиха неравна, но и не вложиха особени усилия - не я отделяха от стените (това проблем ли е?), не я "пердашеха" и като цяло просто за един ден дойдоха, забъркаха пясък, циминт и филц, изляха го и дотам.

Въпросът ми към вас е, понеже не разбирам почти нищо по тази тема, това правилен начин за полагане на замазка ли е или мога да претендирам за недобре свършена работа?

Главният проблем, като изключим всичко това е, че замазката не е равна. Изпълнителят дойде, отбеляза, че в единият ъгъл има леко пропадане и думите му бяха: "Ще пратя 2-3-ма за 20 минути ще я оправят с една торба пясък".

Въпросът е, че след консултация с други майстори, те казват, че замазката не е единствено там неравна. Като цяло аз самият не мога да си отговоря къде е крива, колко е крива и т.н. Бихте ли ми казали как точно се мери дали е равна една замазка? Като поставят мастар 2 метра, почти няма място, където да не отваря отдолу, било то в края, било то в средата. Ще прикача снимки.

Въпросът ми е - при пропадане не повече от 2 см може ли въобще да се полага толкова тънка циментова замазка върху направена такава преди няма и седмица?

Второ - в правото ли съм си да искам парична компенсация предвид крайният резултат?

Трето - Как въобще може да се оправи този проблем? Правим ремонт, с малко бебе сме, вече нервите ни са на предела и ни се иска възможно най-бързо да се приключва, но това да не е за сметка на компромис с качеството и крайният резултат.

По съвети на майстори и коментари във форума, повечето хора казват саморазливна на цялата площ? Има ли друг начин?

Според мен част от проблема идва и от това, че на едно място замазката буквално има "хълмче", заради което се отварят тези "дупки". Този "хълм" може ли да се изшкури/изшлайфа по някакъв начин? (Нямам нужните машини). Размерът му е около 15 см на 100 см.

Като цяло всяко мнение и съвет ще ми е от огромна полза, понеже се чувствам в безизходица, всеки майстор ми казва различно и не знам на кого да се доверя.

Искрено благодаря предварително!

П.С. Понеже ми е първа публикация, не знам как точно да прикача снимките, понеже ми дава, че са прекалено големи. Ще опитам да добавя впоследствие.
brum - майстор
При мен сам се оправях. Взех си ъглошлайф с диск за шлайфане на бетон и махнах "хълмовете". За мерене използвах 2 метра мастар.

След като махнеш "хълмовете" се преценя нужно ли е да се пълнят дупките. Ако да - пълниш. Имаш вариант със заморазливна замазка. Тя по принцип е правилното решение за изчистване на дребните неравности. Ако не ти харесва цената - пълниш с нормалната замазка, шлайфаш и повтаряш докато ти хареса.

Обаче си е къртовски процеса. И прахоляка дето се вдига е страшен. Ако решиш да действаш по този път си вземи и камбана за шлайфане на бетон с подходяща прахосмукачка.

А за меренето - както казах - с мастар. За ламината си има допуски за неравност на определено разстояние. Става дума за няколко милиметра на 2 метра. Но не съм сигурен в цифрите. Питай там от където ще вземаш ламината за допуските.
Lutchezar - майстор
+1.
Набавяте си мастар и/или нивелир поне 2 метра.
Наемате/купувате/заемате машина от този тип:

https://www.emag.bg/shlajf-mashina-za-b ... ario_ID=52
Свързвате я с прахосмукачка за да минимализирате праха. Има и други машини с камбани 115/125/180, някои камбани са за бързо сваляне на дебел слой, други за фино сваляне на по-тънък слой.

Колкото е по-прясно, толкова по-лесна би трябвало да е процедурата.

Намалете снимките, ограничението е 2 МБ. IrfanView е добра безплатна програма за компютър.
brum - майстор
А относно "в правото ли съм си да искам парична компенсация" - виж си договора дето си подписал. В него трябва да са заложени клаузи за това. Ако не са или ако нямаш договор нямаш и основания за компенсации.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Писах в дублираната тема и го местя тук

Забрави за саморазливна. Изобщо не е за този случай
Забрави и майсторите, които са ти *рали на обекта, да ти го оправят. Те толкова си могат
Забрави "да претендираш" каквото и да било. За труд се плаща след свършена работа, ако е свършена както трябва. След това - Де Илия, на кирия...
Тук е "направи сам" и препоръчвам да си станеш от двете ръце, да хванеш секача и с чука да избиеш изпъкналото. Колкото по-скоро, толкова по-леко ще е.

Най-лесно се изравнява с някакво циментово лепило. Лепилата позволяват ДО 10 милиметра слой. Ако имаш по-дълбоки места, първо ги позапълни на тънко, след изсъхване, пак и пак, докато мастарът каже че си готов

Чети какво пише на опаковките на материалите!

И най-хубавото - като ползваш мастара, сложи върху него нивелир...

За публикуване на снимки тук - като цяло, съм твърде отдавна в този форум, но не мога да му хвана спаютиите, как прави нещата. Намалям снимки в Paint... Или ги качи в сайт з акачване на снимки и постни тук линк в [img]
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
На пук на мъжките майстори по-горе, не ползвам ъглошлайф за цимент и не шкуря замазки, та го няма ни адският шум, ни адският прахоляк :lol:
Отново наблягам, не си за саморазливна замазка. Няма и да бъдеш
нед юни 12, 2022 3:05 pmn_a написа:
Писах в дублираната тема и го местя тук

Забрави за саморазливна. Изобщо не е за този случай
Забрави и майсторите, които са ти *рали на обекта, да ти го оправят. Те толкова си могат
Забрави "да претендираш" каквото и да било. За труд се плаща след свършена работа, ако е свършена както трябва. След това - Де Илия, на кирия...
Тук е "направи сам" и препоръчвам да си станеш от двете ръце, да хванеш секача и с чука да избиеш изпъкналото. Колкото по-скоро, толкова по-леко ще е.

Най-лесно се изравнява с някакво циментово лепило. Лепилата позволяват ДО 10 милиметра слой. Ако имаш по-дълбоки места, първо ги позапълни на тънко, след изсъхване, пак и пак, докато мастарът каже че си готов

Чети какво пише на опаковките на материалите!

И най-хубавото - като ползваш мастара, сложи върху него нивелир...

За публикуване на снимки тук - като цяло, съм твърде отдавна в този форум, но не мога да му хвана спаютиите, как прави нещата. Намалям снимки в Paint... Или ги качи в сайт з акачване на снимки и постни тук линк в [img]
Благодаря за отговора! Защо саморазливната не е добра опция в този случай?

http://www.niteragroup.com/kategorii-pr ... -Universal

Това лепило би ли свършило работа? Ще е достатъчно здраво и с времето не би създало проблем?

Благодаря още веднъж!
Lutchezar - майстор
Преди да мислите за материал първо си проверете нивата с мастар. Така ще имате в главата една карта на дълбочините. Помага и за сметката на това колко замазка трябва да купите за да запълните дупките. На око няма да получите задоволителен резултат, виждате го в момента...
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
нед юни 12, 2022 3:43 pmvanin97 написа:

Защо саморазливната не е добра опция в този случай?

http://www.niteragroup.com/kategorii-pr ... -Universal

Това лепило би ли свършило работа? Ще е достатъчно здраво и с времето не би създало проблем?

Защото не се разлива сама, затова. Чети и гледай клипчета КАК се полага саморазливната. Няма да се справиш. Освен това е поне три пъти по-скъпа.


"Ще е достатъчно здраво и с времето не би създало проблем?" Какви проблеми очакваш от цимент под друго подово покритие?
нед юни 12, 2022 3:51 pmLutchezar написа:
Преди да мислите за материал първо си проверете нивата с мастар. Така ще имате в главата една карта на дълбочините. Помага и за сметката на това колко замазка трябва да купите за да запълните дупките. На око няма да получите задоволителен резултат, виждате го в момента...
Да, със сигурност. Като цяло това упражнение се опитвам вече 3-ти ден да го правя и имам сравнително ясна идея кое къде е вдлъбнато/издигнато, единствено вде още нямам ясна представа как мога да го изравня.

В тази връзка, подът проблем ли е по принцип да е под денивилация (да речем 2-3 см), но да е плавна без пропадания? В една фирма за редене на ламинат ми казаха, че техническите изисквания са 2 мм на 1 л.м., цялостната денивилация не ги интересува.

Планът ми поне засега е да се изшлайфа гърбицата, която според мен доста бърка нивото и оттам вече запълване на останали вдлъбнатини? Единственото, което ме притеснява е, че поне засега по мастар мерки, едната вдлъбнитина е около 1.5-2 см, другата около 0.5-1.0 см и дали ще може с лепило само да се изравнят.

Ще се опитам да прикача снимки за унагледяване.
  • 1
  • 2

Тема "Неравна новоположена замазка в кухня" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: