Ако искате да поправите или сте поправили нещо тука е мястото.
Hoвoceлckи - майстор
Мен ме притеснява повече това провисване от "времето" ли е или си сигурен, че е от кофража? Колко квадрата е цялата стая? Имаш ли идея колко е дебела плочата? Кога е правена?
sagruob - помощник
пет юли 08, 2022 5:58 pmHoвoceлckи написа:
Мен ме притеснява повече това провисване от "времето" ли е или си сигурен, че е от кофража? Колко квадрата е цялата стая? Имаш ли идея колко е дебела плочата? Кога е правена?
25кв.м. Видимо е от кофража, няма пукнатини. 30 годишна е сградата
Hoвoceлckи - майстор
Не е задължително да има пукнатини. Как е отгоре - дюшеме? Скърцане? Някаква индикация/информация колко е дебела плочата? Каква е арматурата? Някакво натоварване отгоре (стена по средата)? Пожар?
brick - специалист
Новоселски, какво се чудиш - не си ли виждал как строяха първите частници в началото на 90-те (30-годишна сграда), а и не само в началото? Ниски помешения 2,30-2,35 м за спестяване на един ред тухли, наклонени стени, криви тавани, стаи без един прав ъгъл и падащи мазилки... живял съм в подобна сграда и имам преки впечатления. Провиснал кофраж за ония диви времена си е повече от нормално. Ако провисването беше "от времето", щяха неминуемо да се отворят пукнатини отдолу, а човекът е зачистил тавана до бетон и щеше да ги види.
sagruob - помощник
пет юли 08, 2022 11:32 pmHoвoceлckи написа:
Не е задължително да има пукнатини. Как е отгоре - дюшеме? Скърцане? Някаква индикация/информация колко е дебела плочата? Каква е арматурата? Някакво натоварване отгоре (стена по средата)? Пожар?
Не съм специалист, но таванът си е крив по рождение. Като гледам как са редили кофража...
Принципно проблем ли е ако останат въздушни междини до 1-2 см между фибрана и плочата?
Lutchezar - майстор
Опънат таван е твоето решение. Всичко друго е кански труд и компромиси със спорен резултат.
radius - майстор
И аз съм силно за опънатия, само имам 1 съмнение, че при тази височина може да го изтърбуши с нещо...
шоп - майстор
съб юли 09, 2022 6:42 pmradius написа:
И аз съм силно за опънатия, само имам 1 съмнение, че при тази височина може да го изтърбуши с нещо...
То и при 2.7 м височина може да изтърбушиш опънатия таван. То и с фибран пак може да стане белята. Трябва да се внимава с шампанското:-))))

Вече предложих вариант и гледам сеир, как топикстартера ще се утрепе от работа, ще сложи едни 200-300-400 килограма дунавски вълни над главата си и всичко това може да му се срути пак на нея:-)
chapara - майстор
Мазанье му е майката, до сега е бил измазан, измазан требе да си остане. Може и с гипсовоперлитова мазилка, ама козата си сака пръч :cool:
Hoвoceлckи - майстор
съб юли 09, 2022 9:13 ambrick написа:
... Провиснал кофраж за ония диви времена си е повече от нормално...
Някак си ми звучи като да не си виждал кофраж за плоча изобщо :? Би обяснил как си го представяш?!
Сваляне преди набиране на необходимата якост, натоварване (примерно с тухли за зидане на горе), слаба армировка, слаб бетон, недостатъчна дебелина, "прегаряне" (наливан в жеги и неполиван) ... Има още куп причини за провисване на плоча, но от слаби подпори ... Добре би било да се изкажат профитата тук (аз изобщо не съм такъв), но те едва ли ще погледнат тази тема. Виждал съм плоча с такъв наклон, щото майстора бил с набито око. По този случай му набили и другото, ама по стечение на обстоятелствата я изправях аз. Само отгоре.

Тема "Изправяне на таван без ГК." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: