Ако искате да поправите или сте поправили нещо тука е мястото.
krasi92 - майстор
Кои ще ти маже в тия времена и то такава малка квадратура. Що не му залепиш гипскартона и драмата да приключи. Ако те е страх да не се отлепи го дюбелирай преди шпакловката.
ulieliadi - специалист
Как ще лепи гк на тавана, бре :lol:

Мойте пет стинки по темата - използвай профили Optima, за най-провисналата част. Другата с обикновенни.
Това да вкараш две газки вар и да го хвърлиш на тавана не го разбирам...
Hoвoceлckи - майстор
"Чукча писатель, не читатель"...
Къде прочете вар? Или за теб "гипсоперлитова" е същото?
Колкото и да си скаран със смятането, да се изпраскаш, че са нужни две газки матр'ял за изправянето ... нямам думи.
Как се лепи ГК на тавана? По-лесно от фаянс, който няма и как да то дюбелираш :wink:
ulieliadi - специалист
Селски, мажи си и си мърляй във вас, но не се изказвай по форумите с такива идиотизми!
Ако искаш и картона си го залепи, ама първо се замисли защо не се прави така!
Аре лека ти нощ...
Hoвoceлckи - майстор
ЮлиЕлиАди, за мазането с гипсоперлит ви го каза човек с много сериозен опит, авторитет и образование в строителството! Ще вметна само, че необходимото количество материал, ще е по-малко от 0,5 м³
Окачени тавани се правят не само с ГК. В Германия е много популярно дюшеме на тавана. Може да се напраска направо с дюбели (без никаква носеща конструкция за пестене на височина), но се съмнявам, че ще допадне на питащия. Неговото питане е основно дали няма да му се появи мухъл ...
chapara - майстор
Hoвoceлckи, колкото и странни мнения да съм чувал от теб, сега ме учудваш със страхотна запознатост с материята! Уникално, явно аз някъде в контекста като цяло съм се бъркал. Половиния кубик до 0,7 е точното количество👍 До сега е имало мазилка, първото известно в уравнението и ще бъде поне два пъти по лека. Второто известно е че доста хора биха ошляпало един таван за около 4-500 кинта. Трето матеряла като цяло ще е супер евтин. Неизвестното е колко време ще съхне? Плюсовете са топлоизолиран таван, правене на една ръка и бързо. Без проблем за падане при добре почистена, грундирана основа и полагане с гребен начално на гипсово лепило(марка няма да споменавам, то е едно което и върку л!текс лови на 100%). Та уравнението е решимо, остава да намериш гипсаджията :cool: Разбира се че не съм аз, да не се обърка някой, всичко друго са изгъзици с неизвестен финал, но с гаранция от мен, лош край! Първото известно там е несигурност, после идва неудоството и накрая финансовия крах.

Все се чудя защо се мислим за по умни от преците ни, които с пръдня, боя са правили.

За дървения вариант на таван съм с положително мнение, но и с въздържане относно изпълнението. И там са доста тънки нещата, а и финансово :?

В крайна сметка един таван ли е най здравословното нещо в живота ни? Колко ли деца са израснали под кривия таван :?
chapara - майстор
нед юли 10, 2022 7:52 amkrasi92 написа:
Кои ще ти маже в тия времена и то такава малка квадратура. Що не му залепиш гипскартона и драмата да приключи. Ако те е страх да не се отлепи го дюбелирай преди шпакловката.
Краси, може ли да пуснеш линк от спецификациите ка Кнауф, Ригипс или видео как се дюбелира лепен гипскартон на таван, че аз явно това животно в зоопарка не съм го видял. Това е често срещан експеримент на фаянсаджиите, лепен на стени.
Но съм виждал срутени дюбелирани бани след мощно наводнение, за таван не ми се мисли :? Хайде спрете се малко.
miliad - майстор
Ако някой е пропуснал, съвсем наскоро имаше репортаж за паднала изолация в един вход. Залепена вътре за тавана и стените, и един ден ей така си паднала.С все лепилото, шпакловката и мрежата.
А, и не случайно, когато се изгражда конструкция за картон на окачен таван, се кове с метални анкери.
brick - специалист
съб юли 09, 2022 9:22 pmHoвoceлckи написа:
Някак си ми звучи като да не си виждал кофраж за плоча изобщо :? Би обяснил как си го представяш?!
Сваляне преди набиране на необходимата якост, натоварване (примерно с тухли за зидане на горе), слаба армировка, слаб бетон, недостатъчна дебелина, "прегаряне" (наливан в жеги и неполиван) ... Има още куп причини за провисване на плоча, но от слаби подпори ... Добре би било да се изкажат профитата тук (аз изобщо не съм такъв), но те едва ли ще погледнат тази тема. Виждал съм плоча с такъв наклон, щото майстора бил с набито око. По този случай му набили и другото, ама по стечение на обстоятелствата я изправях аз. Само отгоре.
При всичките евентуални причини, които си изброил, провисването се случва след първоначалното втвърдяване на бетона и щеше да е придружено от пукнатини, каквито авторът не е видял. Не разбирам защо упорстваш че не е от кофража. Не съм споменавал нищо за поддаване от "слаби подпори", имах предвид просто крив, ненивелиран кофраж - почти като в твоя пример с майстора.

Инак по темата - за количеството необходим материал за измазване споделям оценката 0,5-0,7 м3, но за труд 400-500 лв. за 25 м2 таван - вярно нисък, но с кривини за пълнене - ми се вижда доста оптимистично поне за София, за другаде не знам... И торбата MP75 вече е 15-16 лв. Измазан ще излезе все пак по-евтино от опънат таван, но не в пъти.

Тема "Изправяне на таван без ГК." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: