• 1
  • 2
Ако искате да поправите или сте поправили нещо тука е мястото.
MamaMy - майстор
:thumbs:
Точно това имах предвид, но не знаех как да го търся.
radius - майстор
Е това красиво ли ти се види, той блу-то обича да пуска чужди измишльотини, ама все едно имаш биплан в хола :lol:
fbr - майстор
Хеле пък да трябва и да го чистиш лично. Идеални условия за развъждане на паяци.
MamaMy - майстор
Има начини да се направи почти незабележимо на фона на гредите. В тези случаи са го подчертали с различен цвят. Въжето също на тези снимки е много дебело, но то зависи и за какво тегло е предвидено. Отделно, че вкус другар няма.
А за да няма паяци да сложа още една греда 140х140х5000 :? . Вярно е. Зад такава греда няма да се виждат никакви паяжини. На нейния фон и рибарска мрежа ще се загуби. :-D
Благодаря на всички за съветите!

@schuldiner благодаря много за подробното описание! Дали може да сложиш най-груба скица на напречното сечение, че се позагубих...

За да избегна риск от надигане на билната греда (в единия край май не е на шайба, а на тухли), в момента се спирам на следния вариант:

1. Слагам отдолу профил стомана П-образ, предварително пробит.
2. Натягам с латерна или със шпризи.
3. Вкарвам 4 болта в двата края, с много широки шайби
4. Свалям 4 капака на билото и натягам.

Дори да не прибере 4.2см провисване, поне половината ще прибере, и повече няма да провисва.

Моля дайте съвет за размерите, мисля следното:

- болтове М12х200 (не по-дебели за да не отслабват гредата)
- позиции на 15см и на 65см от краищата. Ще разкрия капаци, за да не уцеля столиците.
- "шайби" 12х16 см х 4мм. Мислех и цяла планка 12х65см, но трудно ще се уцелят дупките като тръгна да пробивам отдолу (предпочитам в метален цех да ми разпробият стоманените части).

Следва ревизия на целия покрив, мембрана и двойна решетка, може би каменна вата (не знам каква топлоизолация има). При ревизията може да сменя горните шайби с втори П-образ за по-голяма твърдост (но трябва игра със столиците).
BLUEPUPIL - майстор
нед окт 02, 2022 11:39 pmvalexiev написа:
1. Слагам отдолу профил стомана П-образ, предварително пробит.
Не, в легнало положиние е по-слабата носимоспособност .... и само много ще тежи. Слагаш двойно „Т“ IPE, изправено.

нед окт 02, 2022 11:39 pmvalexiev написа:
3. Вкарвам 4 болта в двата края, с много широки шайби
Не! Горна и долна шина и болтове отстрани до дървената
греда.


Може да се окаже, че срязването от товара върху дървената греда при болтовете е голямо, затова в краищата се правят по две закачания през 0.5м.
muhala - майстор
Според мен гредата е провиснала малко и няма да поддаде повече.
На тавана имам греда 160*160мм, която премоства 3650мм дължина и няма да ти обяснявам колко беше провиснала.
Колкото толкова. Няма да мръдне повече. Подложи над нея, за да изправиш покрива и си гледай живота.
Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение
  • 1
  • 2

Тема "провиснала билна греда на покрив" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: