• 1
  • 2
Ако искате да поправите или сте поправили нещо тука е мястото.
Здравейте!
Имам въпрос към майстори на покриви, структурни инженери или дърводелци.

След 20г, половината основна (билна) греда на покрива на къщата ми е провиснала.
Гредата е 4.80м (4м от шайба до колона, и 80см стряха).
Провисването е 3.2см на 220см или 1.5%.
Майстори на покриви казаха, че причината е че гредата е 12см вместо 16см.

Въпросът ми е:
  • дали ще успее да се поизправи? Имам "латерна" която вдига над 10т
  • ако сложа под нея друга греда (успоредно) и ги захвана с болтове, това може ли да реши проблема?
    Не ми се слага вертикална греда в центъра на стаята.
  • Ще работи ли, ако допълнителната греда е захваната с болтове за краищата на провисналата?
    Ако трябва, мога да мисля да разкрия колоната и шайбата и да я захвана за тях по някакъв начин
Благодаря!
BLUEPUPIL - майстор
Прикачен файл:
1Q.jpg
1Q.jpg (35.97 KиБ) Видяна 2005 пъти
Прикачен файл:
2Q.jpg
2Q.jpg (10.04 KиБ) Видяна 2005 пъти
Прикачен файл:
3Q.jpg
Прикачен файл:
4Q.jpg
4Q.jpg (11.3 KиБ) Видяна 2005 пъти
Прикачен файл:
5Q.jpg
@BLUEPUPIL мерси много, чудесни идеи как да се закрепи!

Проблемът е как да не се развали при мене това, което вече е направено.
(Как да слагам снимки тук? Казва ми "прекалено голям размер" затова ги публикувах в гугъл фолдер:
- https://drive.google.com/file/d/1KzKQZe ... -qut9/view
- https://drive.google.com/file/d/1KyyNfM ... Stbo4/view

За момента има следните варианти:
  1. Да не се пипа: да да се олекоти покрива с битумни керемиди, и да се изравни билото само отгоре с дъски
  2. Да се сложи допълнителна дървена греда отдолу, хваната с болтове за основната
  3. Да се подпъхне П-образна стомана 12см х 4м. Но как ще се вкара от единия и от другия край?
  4. Да се надигнат страниците (заедно със сачака да се подпрат с крикове), да се извади старата, да се сложи нова греда. Да се изкопае цимента 4см, за да влезе 16см греда
  5. Да се отрежат столиците където стъпват на билната, да се извади старата, да се сложи нова. Да се сложат втори столици паралелно на старите.
Последна промяна от valexiev на пон сеп 26, 2022 4:33 pm, променено общо 2 пъти.
imegogo - специалист
зависи от гредата не съм сигурен дали 16см на 4.8 м няма пак да провисне особенно,ако метериала не хубав и просъхнал
schuldiner - майстор
Като почнеш да я надигаш в средата с латерната, може се откачи от колоната и шайбата /освен ако не е анкерирана, но ако не си сигурен, не трябва да се рискува/.
Аз как бих постъпил:
1. Вземам 2 нови греди 12х12 максимално точно по светлия отвор и центрирам едната на пода под кривата
2. В двата края странично захващам ребра 5х10 с по два винта 6х100 в горната и долната греда
3. Опъвам канап странично на 1 см над долния ръб на кривата греда
4. Навивам латерната, докато конецът и гредата станат успоредни, плюс още един сантиметър нагоре, т.е. канапът по ръба.
5. Ребро 5х10 с винтове 6х100 пак горе и долу странично до латерната. Махам я.
6. Прихващам в двата края втората оразмерена греда под вече изправената с винтове със шестостенна глава, примерно 10х220. Още по-добре с болтове, но дали имаш достъп до каратавана?
7. Пак навивам с латерната да обере луфта. Слагам останалите болтове/винтове. Отпускам няколко врътки до равняване на канапа успоредно с долния ръб. Махам канапа.
8. На свободната от подпирания страна монтирам дъска или талпа 24 см широка, подравнена по долния ръб, с винтове 6х100 или 150
9. Махам подпорите и монтирам още една дъска от другата страна.
10. Махам латерната и лежащата на пода греда и проверявам за ново провисване с канапа.
11. Ако всичко е наред, облицовам с вагонна шарка и чао...

ПП Ако е трудно с латерната, може с набиване на вертикална греда. Реже се с два сантиметра по-дълга от размера до колоната и шайбата и се набива първо леко наклонена и с изправянето - все по-близо до търсения ефект. Не се поставя съвсем вертикално, че 2 см може да са много и после да не се върне до хоризонтално. Всъщност, като се замисля, то нали всичко се обшива... Страничните дъски или талпи трябва да са нивелирани, но гредите може да останат2-3 см напрегнати. Блу да каже бива ли и колко...

ППП Не се разбра какво толкова носи тази греда, щото сигурно и това има значение :)
krasi92 - майстор
Билна греда какво може да носи освем билото. Ако е възможно да добавиш до нея друга добавяй
MamaMy - майстор
Гледах по Дискавъри за едно бунгало на което покрива беше изграден с много по-тънки греди от нормалното, но предварително натегнати. Използва се принципа на лъка. С помощта на стоманено въже, ролки и обтяжки се натягат греди подобно на лъкове в обратната на провисването посока. Сега не успях да го открия, но ще се пробвам да го нарисувам. :)

Прикачен файл

obt.jpg
obt.jpg (18.78 KиБ) Видяна 1887 пъти
moimoimoi - майстор
A защо е провиснала гредата?
много е товара върху нея или е била влажна?
radius - майстор
Е то на 4 метра и нищо да не носи, пак ще има провисване.
BLUEPUPIL - майстор
пон сеп 26, 2022 8:17 pmMamaMy написа:
Гледах по Дискавъри за едно бунгало на което покрива беше изграден с много по-тънки греди от нормалното, но предварително натегнати. Използва се принципа на лъка. С помощта на стоманено въже, ролки и обтяжки се натягат греди подобно на лъкове в обратната на провисването посока. ===


Прикачен файл:
51Q.jpg
Прикачен файл:
52Q.jpg
Прикачен файл:
53Q.jpg
Прикачен файл:
54Q.jpg
54Q.jpg (97.71 KиБ) Видяна 1699 пъти
  • 1
  • 2

Тема "провиснала билна греда на покрив" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: