• 1
  • 2
Ако искате да поправите или сте поправили нещо тука е мястото.
Здравейте!

Съвсем наскоро изолирахме един сравнително голям (може би към 10 кв. м.) балкон с нова дограма. Стандартно, при монтажа майсторите запълниха дупките между тавана и отстрани с монтажна пяна. След това друг майстор изряза излишната монтажна пяна и направи шпакловка/замазка на целия балкон, включително около ръбовете при новата дограма, където има монтажна пяна.

Проблемът е, че навън е студено, вътре е топло и явно затова се образува конденз на местата, където под новата мазилка е монтажната пяна, както и в близките повърхности около нея. На практика мазилката не иска да изсъхне, образуват се мазилка-капки и лека-полека мазилката пада като дъжд.

Не съм майстор, не разбирам от тези неща. Имам други компетенции, затова се обръщам към вас - хората, които разбирате от тези неща. Вече съм наясно, че е трябвало предварително да преценим и да обмислим възможността да се образува конденз, съответно да вземем някакви мерки. Но и нито един майстор по веригата не ни каза, че подобно нещо въобще може да се случи.

Ето конкретните въпроси, които ме интересуват, но ще се радвам и на други решения/мнения, които могат да са от полза.

1) Как можем да накараме мазилката да изсъхне, при положение, че сега в момента има много образувал се конденз, а навън сега е хем студено, хем и влажно. В момента пробваме с конвекторна печка, но по начало мисля, че проблемът ще се влоши, вместо да се оправи, защото температурата на балкона ще се вдигне, съответно кондензът ще продължи да се образува.

2) Какво да направим (или по принцип да правим), за да избегнем образуването на конденз и мухъл в последствие, когато един ден мазилката все пак изсъхне? Мисля, че вече не можем да сложим клапан за вентилиране (това за клапана го четох в друга тема във форума), защото дограмата е сложена и не е предвидено място за такъв клапан.

След месец-два ще имаме климатик в една от стаите към този балкон и тогава ще можем да пробваме функцията "изсушаване" доколко добре работи, но след месец-два може да нямаме останала мазилка за изсушаване, ако продължава да пада с това темпо. Затова моля хората, които имат опит с остъкляване на балкони и са имали вземане-даване с кондензни проблеми да ударят по едно рамо. :)

Благодаря!
Jacomo - специалист
Добре е да качите и снимки, за да се види за какво става въпрос.
чет дек 01, 2022 11:52 amJacomo написа:
Добре е да качите и снимки, за да се види за какво става въпрос.
Ето няколко снимки, надявам се да са от полза.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Jacomo - специалист
Какво има отвън над тавана и отвън на стените (предполагам неостъклен балкон)? Може ли и снимки отвън? Как са изпълнени стените на вашия балкона отстрани и стената под дограмата? Дограмата наравно с тавана ли е монтирана отвън или е навътре? Има ли изолация?

Само с конвекторна печка няма да изсъхне, трябва да отворите прозорец или да подсигурите приток на свеж въздух. Щом има конденз и на стъклото, значи влагата в помещението е доста висока За какво се ползва това помещение?

Вероятно се касае за неизолирани тънки стени и таван, обръщане без изолация, непроветрено помещение, нисък клас дограма и не толкова значително, но допринасящо за положението - двоен, а не троен стъклопакет.

Нарисувах набързо примерна схема на най-разпространения монтаж, с който се намаляват термомостовете и възможността за поява на конденз:
Прикачен файл:
Дограма монтаж.png
Дограма монтаж.png (3.96 KиБ) Видяна 1249 пъти
brum - майстор
За да изсъхне - вентилатор насочен към тавана и редовно проветряне. Вижте това с което сте измазали при какви температури и за колко време го дават да изсъхва.

Принципно тези неща се правят в по-топло време. Сега трудно ще докарате разумна температура на замазката за да може да изсъхне. Лъчиста печка насочена към тавана може да помогне, но ще глътне сериозно количество енергия.

Най-доброто на което може да се надявате е да спре да цапа. Но ще остане влагата. А след влагата ще дойде плесен и мухъл.
Jacomo - специалист
За да намалите конденза трябва:

1. Да се повишат температурите на повърхностите, където се образува конденз
2. Да се намали влажността на възуда в стаята

Краткосрочни мерки са - загряване на повърнхостите с конденза (конвектор отдолу, директно одухване с духалка или облъчване с лъчиста печка), проветряване, изсушаване с влагоабсорбатор, преустановяване на дейности, водещи до повишение на влагата в помещението като сушене на дрехи, готвене, гладене и т.н.

Дългорсрочни са изолация от всички страни на стените, плочата+част от профила, ограничаване на термомостовете, вентилация
чет дек 01, 2022 12:34 pmJacomo написа:
Какво има отвън над тавана и отвън на стените (предполагам неостъклен балкон)? Може ли и снимки отвън? Как са изпълнени стените на вашия балкона отстрани и стената под дограмата? Дограмата наравно с тавана ли е монтирана отвън или е навътре? Има ли изолация?
Балконът не излиза извън профила на сградата. Мисля, че това се нарича "лоджия". От всички страни сградата има изолация, с изключение над нас, където балконът/лоджията няма остъкляване. Дограмата е монтирана така, че има останали 2 пръста разстояние между стените и козирката на тавана, т.е. дограмата не е съвсем навън. За другите неща... не мога да кажа. Ако мога и имам възможност, ще кача снимки с изглед отвън, но няма да е сега.

Майсторът в момента пак замазва. Този път ще пробвам с повече проветряване и по-малко конвекторна печка (просто няма смисъл от печката при тези температури навън и при отворени прозорци. Или малко печка, после проветряване, после пак печка, после проветряване и т.н.

Благодаря за бързите включвания и за съветите. Ще видим след ден-два-три какво ще е положението. :)
miliad - майстор
Класически случай на термомост вследствие на тънки стени. + Повишена влажност.
Моето скромно мнение е просто да отворите прозорците и да ги държите така докато не изсъхне. Затваряте само при минусови температури докато не изсъхне достатъчно. Този вариант е поне безплатен, за разлика от този с калорифери и влагоуловители.
Lutchezar - майстор
Като начало един влагоабсорбатор ще помогне най-много. Има и под наем. Няколко денонощия и ще дръпне влагата.
  • 1
  • 2

Тема "Конденз по ръбовете на нова дограма на балкон" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: