• 1
  • 2
Ако искате да поправите или сте поправили нещо тука е мястото.
Здравейте!

Имам следния проблем с пералня Electrolux EWF 10769W - при пускане на програма, която загрява водата пералнята "върти" няколко минути, след което изключва. Например, пускам програма, която трябва да загрее водата до 60 градуса, прането започва, барабанът се пълни с вода, върти се напред-назад, на дисплея се показва време за пране 2 часа, след 5-6 минути пералнята показва време 0 и изключва. Не се изписва никакъв код за грешка. Когато пусна програма с 30 градуса на водата се повтаря същото, но времето, през което пералнята работи е 2-3 минути. Колкото по-висока е зададената температура толкова по-дълго пералнята работи, но накрая винаги изписва 0 за време и процеса на пране приключва.

Когато се пусне програма, която пере само със студена вода(не позволява задаване на каквато и да е температура) пералнята си изкарва цялата програма без никакви проблеми.

Свалих нагревателя и го проверих - здрав е. Имаше малко натрупан котлен камък, който почистих.
Термосондата също е здрава - проверена с топла вода.

Друго, което направих - откачих захранващите проводници от нагревателя, завъртях програматора на една от програмите и измерих напрежението между двата проводника - 84V. Свързах проводниците с нагревателя и отново измерих напрежението - 4V.
След това включих пералнатя на програма с 60 градуса за водата и я пуснах да пере. През вичките 5-6 минути мултицета показваше напрежение от 3 - 4 V, което се подава на нагревателя.

Някой може ли да даде съвет къде да търся причината за проблема? Също така ми е любопитно защо има 84V между двата захранващи проводника, когато не са свързани към нагревателя и защо е 4V напрежението, когато са свързани към нагревателя.
MamaMy - майстор
Имам едно АЕГ което се държи по подобен начин. Вързал съм го към топлата вода с термостатен смесител, а на него съм сложил студено пране. Работи като пушка и пере чудесно. Входящата вода съм я настроил на 50 градуса. Проблема при него е в програматора. 3-4 пъти съм го отварял, но явно плаче за нов. Има нагорели контакти защото са пуснали тока на нагревателя директно през програматора. На дъртото Миеле бяха сложили реле, но тук няма. Мислех да сложа неговото, но вече е късно. Този програматор си иска нови пластини или направо нов цял.
пон яну 23, 2023 8:22 pmMamaMy написа:
Имам едно АЕГ което се държи по подобен начин. Вързал съм го към топлата вода с термостатен смесител, а на него съм сложил студено пране. Работи като пушка и пере чудесно. Входящата вода съм я настроил на 50 градуса. Проблема при него е в програматора. 3-4 пъти съм го отварял, но явно плаче за нов. Има нагорели контакти защото са пуснали тока на нагревателя директно през програматора. На дъртото Миеле бяха сложили реле, но тук няма. Мислех да сложа неговото, но вече е късно. Този програматор си иска нови пластини или направо нов цял.
Предложих същото на жената още когато се появи проблема. Така и така бойлерът е точно над пералнята - една връзка и ще си пере пак с топла вода. Ама... Сега ѝ дадох да прочете твоето мнение и реакцията ѝ беше: "Боже, не вярвах, че има друг на твоя акъл. Нали няма да го направиш?" :)

Ето това е платката. Двата сиви проводника, които влизат в белия "куплунг"(или както там се казва) идват директно от нагревателя(5 минути ги проследявах, дано не съм объркал).



Това, бялото, реле ли е? Това, което намерих в нета, е че нагревателя се управлява с реле: https://www.manualslib.com/manual/73873 ... ml?page=52
Dessie - специалист
Имах подобен модел Електролукс, но комбиниран със сушилня. Платката окъсявала с времето - два пъти я оправяха с магия, третия път хич и не го чаках техника да дойде след н-брой дни и цялата машина отиде брак.
vlax - майстор
пон яну 23, 2023 8:22 pmMamaMy написа:
Имам едно АЕГ което се държи по подобен начин. Вързал съм го към топлата вода......
пон яну 23, 2023 8:35 pmKos_ta_din написа:
"Боже, не вярвах, че има друг на твоя акъл. Нали няма да го направиш?" :)
Добре,че жените ни, не четат тука или поне моята :? или поне аз така си мисля че не ме чете :-D
Много се смях на реакцията и. :)

пон яну 23, 2023 7:06 pmKos_ta_din написа:
Термосондата също е здрава - проверена с топла вода.
Тези стойности как са?

Прикачен файл

q.PNG
q.PNG (96.1 KиБ) Видяна 907 пъти
пон яну 23, 2023 9:25 pmvlax написа:
Тези стойности как са?
Току що ги измерих пак:

Нагревател - 29 ома
Термосонда - 6,33 килоома

Термосондата я тествах и с топла вода: 48 градуса вода(измерена с бебешки термометър :) ). Съпротивлението падна от 5000 до 1520 ома.
MamaMy - майстор
При теб поне релето може да се сменя ако нагорят пластините. При мен е тотал щета.
hidrazin - майстор
пон яну 23, 2023 8:35 pmKos_ta_din написа:
Това, бялото, реле ли е?
Ако става въпрос за такова бяло - да, реле е.
Ама ти щом едно реле не можеш да разпознаеш... [-X

Прикачен файл:
PCB.jpg

:partyman:
пон яну 23, 2023 10:20 pmhidrazin написа:
пон яну 23, 2023 8:35 pmKos_ta_din написа:
Това, бялото, реле ли е?
Ако става въпрос за такова бяло - да, реле е.
Ама ти щом едно реле не можеш да разпознаеш...
Не претендирам, че разбирам кое какво е. :) Затива и питам.
kozl - майстор
Аз се потих с миялна машина АЕГ произведена от Електролукс.
За разлика от примера на MamaMy където у-нието е с механичен програматор, това от снимката е с процесорно у-ние.
Пробвай да ти подскажат в другия форум ФРБТ.
По описанието при избор на програма с подгряване на вода програмата прескача процеса на пране и се самоизключва без да индикира грешка. Мога да предположа, че има проблем за който няма алгоритъм за съобщаване на грешка във фирмуера и все пак у-нието реагира и изключва програмата.
Възможно е да има защита от утечка в нагревателя към корпус и това да задейства защитата. Защо не извежда грешка :?
Понеже съм ровичкал в другия форум, за някои модели предлагат ф-я чистене на грешки.

Съдейки по схемата на захранването на нашата миялна машина АЕГ, пробвай да завъртиш щепсела на 180 градуса и дали ще има промяна в действието.
Нагревателя за към 2 kW и отчет 29 ома е добре, но утечката към корпус с мултицет на режим съпротивление може и да не се хване.
Това дето си мерил напрежението към нагревателя показва, че захранване към него не се подава. Нямам схема на пералнята, но липсата на напрежение към нагревателя може да се дължи на доста причини. Повредено реле, прекъсната връзка към релето, програмата не задейства релето. Последното може да се дължи на проблем с програмата, но може и проблем с датчик от който зависи изпълнението на програмата.
Само опитни специалисти или такива срещали такъв проблем и го разрешили могат да предложат насоки.
Прецени с твоите умения какво по пералнята можеш да провериш?
Можеш ли да провериш транзистора, който управлява релето за нагревателя дали се отпушва?
Ако се отпушва, но няма напрежение в нагревателя - проблем в релето или връзките към релето. На миялната АЕГ релето на нагревателя се захранвя от допълнително напрежение. Ако и в пералнята захрянването е същото, то може това напрежение да липсва до релето. Прочети на релего пише за какво напрежение е. Предполагам 12V. Процесора и индикацията се зяхранват с 5V.
  • 1
  • 2

Тема "Проблем: пералня Electrolux не пере с програми, които загряват водата." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: