Ако искате да поправите или сте поправили нещо тука е мястото.
Здравейте,

Имам проблем с две от вратите - едната е интериорна, а другата входна.

При интериорната, езика е заседнал вътре в бравата и не мърда, съответно единственият начин да се затвори вратата е с ключа да в заключа.

При входната врата, в последните 2 седмици отварянето е много трудно и мисля, че езика не се прибира винаги напълно и опира в касата. Трябва много силно да се натисне дружката и със сила да се избута вратата, за да можем да отворим.

Интериорна:
Изображение

Входна:
Изображение
Изображение

Мога ли в домашни условия някак да ги оправя или трябва да повикам специалист?

Благодаря предварително на всички отзовали се.
Andri01 - майстор
Разглобяваш и тогава ще решиш,дали да викаш ключар. Имай в предвид,че повечето от тях са на ВИЕ със занаята си.
miliad - майстор
Най-вероятно искат само почистване и смазване бравите.
На входната напръсках с WD-40 и има известно подобрение, но пак леко запира и се чува че опира.
Притеснявам се, че ако разглобя нещо, ще останат части при сглобяването :)
miliad - майстор
WD 40 не е смазка. След него се влошават нещата що се касае до такива механизми.
kozl - майстор
Моят съвет е за вътрешната врата дя си смениш бравята. Сваляш тази и търсиш 1 към 1 нова брава.
За външната добре огледай да не запъва и другъде.
Аз на снимката виждам белези само от хода при затваряне та вратата, но може и да не довиждам.
На отворена врата прибира ли се езика плътно и има ли усещане в движението на дръжката при отворена врата в прибирането на езика?
А може и на отворена врата да натиснеш с нещо метално (нож) странично езика, т.е. да му затрудниш движението с принудително съпротивление и да видиш дали се пребира с движение на дръжката.
Освен това пробвай като натискаш дръжката за езика да буташ вратата в посока затвъряне и дали пък в този случай дръжката ще се натиска по-лесно :?

Тема "Заседнал език на брава" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: