Ако искате да поправите или сте поправили нещо тука е мястото.
gmarkov1 - напреднал
Надявам се на помощ.

Днес открих сълзене на връзката между главния щранг и разклонението към апартамента ми. Преди водомера е дори. И преди спирателния кран. Сълзене е, не е силен теч. Но понеже съм патил с вода и искам да взема мерки. А и да не създам проблем на съседите.
Проблемът е, че е скрито зад плочките. Имам лек достъп през ревизията, но не и да влезе голям инструмент. Камо ли пък такъв за лепене и смяна на тръбата (полипропиленова). Т.е. с ръка мога да бръкна, но не и повече.
Видях, че има разни препарати за фиксиране и спиране на подобно сълзене. Но кой бихте препоръчали? Сега, не от икономия - но ако има някаква по-малка опаковка, бих предпочел. В смисъл, да не е нещо 10-15кг.

Благодаря на всички предварително и се надявам на помощ. За да се избегне крайното решение с къртене на плочките, нови и т.н.
MamaMy - майстор
Под налягане забрави. Става само механично със скоба и подложена гума. Ако е на слепването както описваш не става никак.
С лепене и лепило трябва да се спре водата, да се източи тръбата да се подсуши и чак тогава да се лепи. След това се чака пълно изсъхване и втвърдяване на лепилото и чак тогава се пуска водата. Гаранция няма и в повечето случаи става дума за времянка. За такова което вие описвате е нужно къртене рязане и все майсторски работи. Ако сега не го направите както трябва това ви задължава автоматично да платите всякакви ремонти на съседите си в бъдеще. :)

ПП Между другото това не е само твой проблем, а е на цялата сграда. Щранговете са обща етажна собственост и ако проблема не е създаден от теб трябва да се плати решението от общата каса.
gmarkov1 - напреднал
съб мар 04, 2023 1:47 pmMamaMy написа:
Под налягане забрави. Става само механично със скоба и подложена гума. Ако е на слепването както описваш не става никак.
С лепене и лепило трябва да се спре водата, да се източи тръбата да се подсуши и чак тогава да се лепи. След това се чака пълно изсъхване и втвърдяване на лепилото и чак тогава се пуска водата. Гаранция няма и в повечето случаи става дума за времянка. За такова което вие описвате е нужно къртене рязане и все майсторски работи. Ако сега не го направите както трябва това ви задължава автоматично да платите всякакви ремонти на съседите си в бъдеще. :)

ПП Между другото това не е само твой проблем, а е на цялата сграда. Щранговете са обща етажна собственост и ако проблема не е създаден от теб трябва да се плати решението от общата каса.
Не подлагам под съмнение думите ти, а само да уточня: има разни уж бързостягащи (3-5 мин) смеси? И е написано уж за такива неща? Или само е с рекламна цел?

Съгласен съм, че трябва сериозен ремонт, за да стане като хората. Проблемът е, че така ще накъртят всичко, а банята е нова. На няма и 2 години. А и щранговете са нови. Как така прокапа чак след 2 години - това вече ми е пълна загадка :o Затова ми се ще нещо по-безболезнено. Но....
zz_stefanov - майстор
+1
Отделно лепило за полипропилен не съм виждал.
Проблема може да се разрастне с времето.

ПП но пък трябва да си абсолютно сигурен че течът е от твоето ниво, а не сълзи от някъде над теб.
MamaMy - майстор
съб мар 04, 2023 2:12 pmgmarkov1 написа:
Не подлагам под съмнение думите ти, а само да уточня: има разни уж бързостягащи (3-5 мин) смеси? И е написано уж за такива неща? Или само е с рекламна цел?

Съгласен съм, че трябва сериозен ремонт, за да стане като хората. Проблемът е, че така ще накъртят всичко, а банята е нова. На няма и 2 години. А и щранговете са нови. Как така прокапа чак след 2 години - това вече ми е пълна загадка :o Затова ми се ще нещо по-безболезнено. Но....
Дори бързостягащите лепила ги дават че издържат на налягане, но по време на лепенето всичко трябва да е сухо и чисто. Със сигурност има разни професионални за подводно лепене, но няма да ти стигнат парите за такива. Разбираме напълно трагедията с къртенето, но по-добре да платиш смяната на няколко плочки при теб отколкото основен ремонт на комшиите. Отделно, че ако е на общия щранг няма да го плащаш само ти, а ще си разделите парите. За тази цел трябва да уведомиш домоуправителя още сега. Така утре ако стане потоп и те обвинят ще имаш оправдание. Едно общо събрание на входа е работа за половин час. Тъкмо ще решите и други наболяли проблеми.
zz_stefanov - майстор
Ако си с куфар от гипскартон, ремонтът може да се направи с много внимание незабележим.
MamaMy - майстор
Ето едно лепило за подводни работи. Ако мислиш, че ще свърши работа, аз ти гарантирам качеството на марката. Картера на колата ми е залепен със съответното лепило на тази марка. Само да няма после #-o
gmarkov1 - напреднал
съб мар 04, 2023 3:09 pmMamaMy написа:
Ето едно лепило за подводни работи. Ако мислиш, че ще свърши работа, аз ти гарантирам качеството на марката. Картера на колата ми е залепен със съответното лепило на тази марка. Само да няма после #-o
Линк може ли?
Иначе - да! Отварянето е решение генерално.
MamaMy - майстор
Извинявай забравил съм го! Най-долу на страницата изцяло зеления пластелин: https://suneuropa.com/bg/manufacturer/sun-fix.html
gmarkov1 - напреднал
съб мар 04, 2023 2:15 pmzz_stefanov написа:
+1
Отделно лепило за полипропилен не съм виждал.
Проблема може да се разрастне с времето.

ПП но пък трябва да си абсолютно сигурен че течът е от твоето ниво, а не сълзи от някъде над теб.
99% съм сигурен, че е при мен. Достигам го, бърсах го няколко пъти и все е леко мокро. Точно на ъгъла от главния щранг към мен, но преди моя спирателен кран още преди водомера.
Сега светих и с фенерче - отдолу, самият ъгъл от полипропилен е леко почернял на снадката точно. Предполагам от сълзенето и мръсотията.

Но пък как не е прокапал 2 години??? Тогава се сменяше и щранга и нарочно стоя отворен поне седмица, точно за да сме сигурни, че няма такива проблеми.

Тема "Спиране на теч под налягане" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: