Ако искате да поправите или сте поправили нещо тука е мястото.
5kof - специалист
Живея на втори етаж. Тръбата, за която говоря е част от отоплителната инсталация на блока, захранваща лирата в банята. Лирата отдавна съм демонтирал. Преди две години правихме ремонт на сервизни помещения. И тогава, при монтажа на шкаф под мивката се наложи да се скъси коляното. което излиза от вертикалната тръба и отива към фланеца на лирата. Без да знам "майсторът", който работеше беше се опитвал да грее с оксижен това парче тръба, за да влезе шкафа. Но не стана и минахме на други варианти. Ремонтът завърши август. Началото на ноември като започнаха да пълнят инсталацията и да пускат отоплението се появи една бразда от тази тръба към сифона в банята. Снимах, гледах аз и приятели. Общото мнение бе, че при загряване отдолу на заварката се е получило прегаряне. И понеже иде реч за тръба на 25 години се е стигнало до този ефект. Потърсих помощ, включително и от този форум. И след като ме сложиха на пързалката повиках неволята и започнах да мисля за самостоятелни решения. Генералното бе да отрежем тръбата. зашото се оказа, че никой не ползва лира в това помещение, или каквото и да е било друго за отопление. Но съседката от първия етаж скрои византийския номер и сутринта преди да играе флекса в мазето каза, че си е променила мнението и не е съгласна да режем. Така стигнах до вариант В с тази лента. Подсказа ми за нея мой добър приятел от Димитровград, който е виждал как се бандажират течове на паропроводи и водни инсталации на гореща вода в Неохим. Намерих, поръчах и използвах лентата. Застъпвах я с почти половин ширина. Мога да кажа категорично, че съм доволен от постигнатото. Подът на банята е сух и около заварката също. Това е одисеята, през която минах. Останалата лента няколко пъти съм използвал да правя уплътнения на кранове и канелата на бидона с вино. Но я изплзвам само отвън, а не вътре в бидона. Това е.
ESPACE - майстор
Дублирано.
Последна промяна от ESPACE на пон мар 06, 2023 9:00 pm, променено общо 3 пъти.
zz_stefanov - майстор
пон мар 06, 2023 5:48 pmgmarkov1 написа:
пон мар 06, 2023 5:30 pmzz_stefanov написа:
Точно, уплътняване от към ниското налягане без армировка е много съмнително.
Не знам дали разбирам точно въпроса.

Ние сме на 2-ия етаж, щрангът е с постоянно налягане и е на студената вода. И при положение, че е преди спир. кран на моя апартамент, то означава, че налягането е постоянно. Доколкото идва такова от ВиК.

Качвам снимка. Вижда се капката. Разклонението на щранга към мен.

Изображение
Чудесно те разбирам. Ние малко се отклонихме от твоя проблем.
zz_stefanov - майстор
пон мар 06, 2023 7:23 pm5kof написа:
Живея на втори етаж. ...... ..... Подът на банята е сух и около заварката също. Това е одисеята, през която минах. Останалата лента няколко пъти съм използвал да правя уплътнения на кранове и канелата на бидона с вино. Но я изплзвам само отвън, а не вътре в бидона. Това е.
Не знам за чудодейните и промишлени свойства, но ти си я използвал на ниско налягане.
brum - майстор
Тая капка е на такова място, че само факир може да я оправи без да се махне обшивката. А махне ли се обшивката е по-добре да се оправи като хората - с правене отново.

Иначе теча изглежда малък. При мен подозирам такъв теч, ама не мога да го открия вече година и половина. Или е много малък и се изпарява, или само си въобразявам, че го има. Чак инфрачервена камера си купих и нищо съмнително не се вижда.
ESPACE - майстор
пон мар 06, 2023 5:48 pmgmarkov1 написа:

Качвам снимка. Вижда се капката. Разклонението на щранга към мен.

Изображение
Не се слага така снимка. Ето я твоята капка
Изображение

Шиб*но е мястото, не знам дали може да стане без къртене, не се вижда достатъчно. Миналата година в един наш апартамент на морето се оказа че има теч. Не се знаеше къде е, обаче на долния етаж на тавана се образувало голямо мокро петно. Стана ми странно, защото от строителството минаха 10 години, нищо не е мръзнало и изведнъж изненада. Цялата стена зад ревизията мокра, не може да се разбере откъде капе. Та пристигам въоръжен с всякакви инструменти ама първо трябва да разбера поне от топлата или студената тръба е теча и най-вече къде е. Надувам с компресор, налягането пада от топлата. Ама откъде точно, тръбата в изолация и позамазано. Поразкъртих през ревизията, махнах видимата изолация. Сипах сапунена вода в меката връзка на бойлера и пак надух. Е, тогава вече се видя. Лоша заварка на ПП муфа, започнаха да излизат мехури. Оказа се, че вероятно теча го е имало от самото начало. Този апартамент се ползва по 3 месеца в годината през лятото и през другото време водата е спряна. В комплекса налягането се поддържа от централен редуцир вентил на нормални нива, но редуцира се повредил и налягането стигнало 6-7 бара. Досега тухлената стена към съседния вход, е успявала да "пие" водата но при това налягане вече е стигнало до пода и е избила. Абе с две думи успях да оправя проблема през ревизия 20Х20, без махане на плочки ама ми се "отели вола". Къртене с една ръка през ревизията, няколко опарвания и много мамата на "големия майстор" дето е сътворил това с ПП. Трябва да си изключително гъзорък или мурдарин да осереш ПП заварка. Аз за проба съм се опитвал нарочно да прецакам заварка, така че да протече и не съм успявал, въртял съм тръбата, правил съм корекции до последно и не. Не успявам да предизвикам теч. Как го постигат за мен е енигма. Ето снимки от моето приключение.Една или две от заварките е правена с последователно загряване на тръба-фитинг, а не едновременно и пак няма проблеми. Едната заварка е върху прецаканата муфа, ако я бях отрязал напълно нямах право на никаква грешка.
Прикачен файл:
IMG_20220608_105517.jpg
IMG_20220608_105517.jpg (111.66 KиБ) Видяна 1191 пъти
Прикачен файл:
IMG_20220609_190757.jpg
Прикачен файл:
IMG_20220609_190803.jpg
IMG_20220609_190803.jpg (88.52 KиБ) Видяна 1191 пъти
gmarkov1 - напреднал
пон мар 06, 2023 8:47 pmESPACE написа:
пон мар 06, 2023 5:48 pmgmarkov1 написа:

Качвам снимка. Вижда се капката. Разклонението на щранга към мен.

Изображение
Не се слага така снимка. Ето я твоята капка
Изображение

Шиб*но е мястото, не знам дали може да стане без къртене, не се вижда достатъчно. Миналата година в един наш апартамент на морето се оказа че има теч. Не се знаеше къде е, обаче на долния етаж на тавана се образувало голямо мокро петно. Стана ми странно, защото от строителството минаха 10 години, нищо не е мръзнало и изведнъж изненада. Цялата стена зад ревизията мокра, не може да се разбере откъде капе. Та пристигам въоръжен с всякакви инструменти ама първо трябва да разбера поне от топлата или студената тръба е теча и най-вече къде е. Надувам с компресор, налягането пада от топлата. Ама откъде точно, тръбата в изолация и позамазано. Поразкъртих през ревизията, махнах видимата изолация. Сипах сапунена вода в меката връзка на бойлера и пак надух. Е, тогава вече се видя. Лоша заварка на ПП муфа, започнаха да излизат мехури. Оказа се, че вероятно теча го е имало от самото начало. Този апартамент се ползва по 3 месеца в годината през лятото и през другото време водата е спряна. В комплекса налягането се поддържа от централен редуцир вентил на нормални нива, но редуцира се повредил и налягането стигнало 6-7 бара. Досега тухлената стена към съседния вход, е успявала да "пие" водата но при това налягане вече е стигнало до пода и е избила. Абе с две думи успях да оправя проблема през ревизия 20Х20, без махане на плочки ама ми се "отели вола". Къртене с една ръка през ревизията, няколко опарвания и много мамата на "големия майстор" дето е сътворил това с ПП. Трябва да си изключително гъзорък или мурдарин да осереш ПП заварка. Аз за проба съм се опитвал нарочно да прецакам заварка, така че да протече и не съм успявал, въртял съм тръбата, правил съм корекции до последно и не. Не успявам да предизвикам теч. Как го постигат за мен е енигма. Ето снимки от моето приключение.Една или две от заварките е правена с последователно загряване на тръба-фитинг, а не едновременно и пак няма проблеми. Едната заварка е върху прецаканата муфа, ако я бях отрязал напълно нямах право на никаква грешка.
IMG_20220608_105517.jpgIMG_20220609_190757.jpg
IMG_20220609_190803.jpg
Аз от вода съм патил преди години! И споделям онази максима, че водата е по-опасна и от тока.
При мен подозренията се появиха, когато видях на стълбището на блока, един етаж под мен, да се появява едно такова гадничко ронене на мазилката. А под нас е гараж и заподозрях, че "вината" е при мен.

Но е факт, че досега не е капало. Това е странното. Това гадното ронене на стълбите е отпреди месец-два. Тогава го видях, а често минавам оттам и няма как да е пропуснато.
От една страна не е много, но нямам особен опит с ПП тръби. Това ако беше поцинкова тръба, досега да е гейзер вероятно.

Мъча се да избегна къртенето, но май..... Ревизията ми е алуминиева, с пуш бутон. С плочка отгоре. Има и стъклени рафчета отпред, понеже това е душ-кабината. Поне плочки май има няколко, че и магазина го затвориха...

Но тази лента на колегата, май няма да мога да я навия. Място откъм ъгъла почти няма.

Въпросът е, че капе отдолу. Не е отгоре и да се стича.

Онзи зеленият маджун (да запуши отдолу и край), лентата или.... къртене. И поне 150 лв. Понеже плочките сам ще си ги сваля перфектно и ще сложа нови. Че дойде ли някой за всичко - ще стане леш "понеже то така се прави"...
MamaMy - майстор
Мястото е много криво. Без разширяване на ревизията няма да минеш. И покрай проблемния участък трябва да разшириш достатъчно за да може да бъркаш навсякъде. Преди да лепиш е хубаво да спреш водата поне за два часа и да изпуснеш налягането. Изчисти и хубаво цялата заварка с коресилин. Този мухъл ако остане ще отлепи пластелина. Пластелина го размачкваш много хубаво докато стане мек като истински детски пластелин. Омазваш цялата тръба отвсякъде да стане като пръстен върху заварката. Гледам, че куфара ти е направен от ОСБ. Много неудачно решение. След свалянето на плочките може да свалиш едно парче от него между два профила с прободния трион и да го замениш в последствие с парче гипс картон което да хванеш за профилите пак с рапидки. Шпакловаш с лепило за плочки и директно си лепиш новите плочки отгоре. Правих го преди 2-3 години този номер при мен. Стана супер. Изобщо не си личи кои плочки са сваляни.
gmarkov1 - напреднал
вт мар 07, 2023 2:21 amMamaMy написа:
Мястото е много криво. Без разширяване на ревизията няма да минеш. И покрай проблемния участък трябва да разшириш достатъчно за да може да бъркаш навсякъде. Преди да лепиш е хубаво да спреш водата поне за два часа и да изпуснеш налягането. Изчисти и хубаво цялата заварка с коресилин. Този мухъл ако остане ще отлепи пластелина. Пластелина го размачкваш много хубаво докато стане мек като истински детски пластелин. Омазваш цялата тръба отвсякъде да стане като пръстен върху заварката. Гледам, че куфара ти е направен от ОСБ. Много неудачно решение. След свалянето на плочките може да свалиш едно парче от него между два профила с прободния трион и да го замениш в последствие с парче гипс картон което да хванеш за профилите пак с рапидки. Шпакловаш с лепило за плочки и директно си лепиш новите плочки отгоре. Правих го преди 2-3 години този номер при мен. Стана супер. Изобщо не си личи кои плочки са сваляни.
Задължително ли трябва изпразване на инсталацията? Гледах, че пластелинът май стяга за 3-5 минути?

Куфарът е от ОСБ и върху него има гипсокартон. Но си прав за рязането и другото. Само същия фугин не знам как ще уцеля, че специално казах на майстора да запази опаковката, но той "забрави". Но това е дребен пробелм, дотам да стигна.

Тема "Спиране на теч под налягане" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: