• 1
  • 2
Ако искате да поправите или сте поправили нещо тука е мястото.
juvesan - специалист
Прикачен файл:
IMG_20230306_151250.мащабирано.jpg
IMG_20230306_151250.мащабирано.jpg (101.32 KиБ) Видяна 1094 пъти
Здравейте! От известно време се боря с един проблем на стабилизатор на 230 V/ 8 киловата и неговото самопроизволно изключване поради " силно претоварване" . Дразнещото в случая е, че не мога да предизвикам проблема сам - може с ДНИ да стои на натоварване 1-4,5 kw при входни напрежения на 205 - 230 волта и да работи като камък... след което на товар 500 вата изведнъж казва, че е сериозно претоварен и пада....после не иска да се включи , твърдейки , че свръхтовара "седи ".... зарязвам го на байпас, после след 1час или ден го пробвам и тръгва безгрижно ИЛИ не тръгва по същата причина. Мислих, че може да се прегрява : проверявах му охлаждането - датчика за прегряване и вентилатори - безгрижни са и НЕ зависи от температурата. Беше 2 пъти на ремонт в гаранция - единият , когато го купих, другият накрая , след 2 години... първият път смениха управлението и се оправи, вторият път го смениха , обаче не иска "вече" .... ще приложа някакви снимки , базиран е на HT66F0185 , силовата част е с триак BТА80-800B и не мога да намеря никаква схема за да си обясня процеса и да се насоча към "нещо"... а така не може да се работи, защото е абсолютно непредсказуем и ми "бута" цялата къща по усмотрение.... :x :x
Ще се радвам на каквото и да е информация за подобен като прнцип продукт ...или насока на мисълта...каквото има :) :prayer:

Прикачен файл

IMG_20230304_124204.мащабирано.jpg
IMG_20230304_124204.мащабирано.jpg (60.85 KиБ) Видяна 1094 пъти

Прикачен файл

IMG_20230304_124607 - 1I1E-cxVMOwWuynYANHnc_Ul3s8i7WTMH.мащабирано.jpg
nikolov333 - майстор
Специално тук мисля, че само много уважаемия от всички П. Петков може да ти даде компетентен съвет.. За съжаление отдавна не съм мяркал негово мнение.. Ако искаш пиши му на лично съобщение, ако го прочете.. memberlist.php?mode=viewprofile&u=66192
juvesan - специалист
тук мисля, че само много уважаемия от всички П. Петков може да ти даде
:supz:
След като порових из забранените руски простори , се разбра, че това наистина е леко осъвременена версия на стаааарите стабилизатори с релетА Чудих се откъде идва подобрената им точност на настройка - работата се оказа проста - явно е доста по евтино да сложиш триаци - повече на брой отколкото релета и така да " нацепиш" диапазона на по ситно... впрочем за протокола - сега стабилизатора се закотви на 170 волта, и пред мен остава разбера кой триак или управлението му защо прави мизерии.... :toimonster:
preslav - майстор
вт мар 07, 2023 11:21 amjuvesan написа:
тук мисля, че само много уважаемия от всички П. Петков може да ти даде
:supz:
След като порових из забранените руски простори , се разбра, че това наистина е леко осъвременена версия на стаааарите стабилизатори с релетА Чудих се откъде идва подобрената им точност на настройка - работата се оказа проста - явно е доста по евтино да сложиш триаци - повече на брой отколкото релета и така да " нацепиш" диапазона на по ситно... впрочем за протокола - сега стабилизатора се закотви на 170 волта, и пред мен остава разбера кой триак или управлението му защо прави мизерии.... :toimonster:
А ВИТОЛУКС какво мислят по въпроса? Имам опит с фирма от Пловдив занимаваща се с домакински защити от пре и под напрежение - бяха изключително отзивчиви (вероятно заради името си) и ми посочиха точно кой SMD кондензатор да сменя, нещо повече, смениха ми гаранционно цяла защита, за която си признах, че сам съм "издумкал".
Хора и хора, фирми и фирми - пробвай да пиеш от извора.
juvesan - специалист
А ВИТОЛУКС какво мислят по въпроса?
Ами какво мислят.... накрая на гаранцията го изпратих в техният сервиз, върнаха ми го и казаха, че са сменили управлението "профилактично" но при тях една седмица не дал никакви проблеми - моооооже и да е така, вярвам , че е способен " стабилизатора" да направи такива неща... но де факто ремонта НЕ се получи. Затова реших да поровя аз, защото , 23 килограмов стабилизатор , свален , опакован , изпращан по куриер и съответния обратен път започна да ми идва в повече..... при липса на резултат...
Иначе е ясно, че това е китаец, но затова се борим , да открием китаеца или този, който го познава :) :weedman:
preslav - майстор
Много позната история, документирах (на клипове) как се държи гаранционен климатик. Учтиво дойдоха и го свалиха, занесли го в сервиз, а от там казали, че при тях не са се проявили прблемите и ми го монтираха отново. Проблемите си останаха, но пък съм на "далавера", че не съм плащал демонтаж/монтаж и транспорт до сервиза - кавалска работа, но нека не обобщаваме за китайците, че има всякакви дръпнати и не всички са мангалоиди.
Съжалявам, че не мога да помогна с конкретни идеи, но при мен проблемът (със защитите) беше със захранването и по-конкретно с кондензатор (SMD), който с времето си е променил параметрите. Хубавото беше, че нямаше тука има-тука нема, а просто дефектът си беше ефект, другото хубаво, че фирмата беше сериозна и знаеше за какво иде реч и как да се реши проблема.
Твоите катили сменят управления и това не решава проблема, будалкат те и самите те не знаят за какво иде реч. По пътя на логиката започни да търсиш проблема извън управлението, размени местата на някои от триаците, записвай си какво правиш за да върнеш нещата назад. Слаб съм в електрониката, но май триаците се управляват с напрежение, а не с ток - може някой от тях да е дал фира или да "забива". Другата логика е, че някаква част от схемата "чете" какво е напрежението в мрежата и може да си "мисли", че всичко е ОК при 170 Волта.
Пак да направя аналогията с моите защити, според заявеното от производителя те реагират с различна скорост (задръжка) на различни стойности на напрежението т.е. при по-ниско напрежение сработва по-бързо защитата, същото важи и за по-високи напрежения - цялата фантасмагория се оказа кондензатор, който е в някаква верига на захранването на процесора. Не смея да твърдя, но с делител на напрежение или по някакъв друг начин от 240 Волта се осигуряват 5 Волта за "интегралката" (може и повече да са, но в рамките на работния и диапазон) - 5-7 години изкара с оригиналния SMD кондензатор, вече 3 работи с "тъп" електролит от Елимекс.
juvesan - специалист
Offtopik:
Учтиво дойдоха и го свалиха, занесли го в сервиз, а от там казали, че при тях не са се проявили прблемите и ми го монтираха

аз , като орагнизатор сервизна дейност , включвща и климатици ще бъда предпазлив с изказванията :) НО...имахме такъв случай един даваше ггрешка периодично...казахме, че е от захранване- вечер се огъва - отсреща контрираха с изявлението че са два климатика в две стаи и другият е "добре" ...след смяна на платки, демоантаж и изпращане в фирмата вносител ни го върнаха с бележека - без проблеми....сложихме го пак и той "пак" ..... след което сложихме нов, а този е в моя офис и никога, ама никога не е дал хрешки ....а кажи къде е правдата :lol: :lol:
А относно моя китаец - оказа се, че това е стар модел тайванец, който обаче НЕ продава в Алиекспрес и облаците се схъстяват.... оказват ми и съдействие от фирмата, ама накрая ще си взема един със сервомотор и ще му бера гайлето със скапани четки .... абе омотана работа ! :butthead:
brum - майстор
Проблемите дето не са постоянни най-трудно се откриват и ремонтират. Един път, че не знаеш дали ще се случи за да повярваш на клиента, един път, че няма как да си сигурен след ремонта дали си го оправил.

Конкретно за стабилизатора предполагам, че ако преди него се свърже нещо с което да се регулира входящото напрежение ще успееш да го вкараш в режима с проблема. Ама може би е по-лесно да проследиш превключващите вериги, да търсиш разлики между тях и като видиш къде има разлики - отстраняваш.
juvesan - специалист
чет мар 09, 2023 12:53 pmbrum написа:


Конкретно за стабилизатора предполагам, че ако преди него се свърже нещо с което да се регулира входящото напрежение ще успееш да го вкараш в режима с проблема. Ама може би е по-лесно да проследиш превключващите вериги, да търсиш разлики между тях и като видиш къде има разлики - отстраняваш.
Абе не ми се мъкне един 20 килограмов автотрнсформатор... иначе свалих аз въпросният Триак-блок - измерих всеки триак и управляващите транзистори и стигнах до оптрона...всичко е наред. Остава проклетият процесор и неговата платка, Тегаво... защото не мога да заседна на един извод на трансформатора и да чакам да се появи/ изчезне, а същевременно не мога все още да определя от какво естество е проблема - периодична загуба на комуникация с някой изход ИЛИ грешка в веригата която измерва и срванява напреженията за да "реши" процесора какво да направи кое да включи или да изключи. То поне да имаше някаква принципна схема на подобен такъв а то - суша.... :axe:
preslav - майстор
чет мар 09, 2023 12:01 pmjuvesan написа:
Offtopik:
Учтиво дойдоха и го свалиха, занесли го в сервиз, а от там казали, че при тях не са се проявили прблемите и ми го монтираха

аз , като орагнизатор сервизна дейност , включвща и климатици ще бъда предпазлив с изказванията :) НО...имахме такъв случай един даваше ггрешка периодично...казахме, че е от захранване- вечер се огъва - отсреща контрираха с изявлението че са два климатика в две стаи и другият е "добре" ...след смяна на платки, демоантаж и изпращане в фирмата вносител ни го върнаха с бележека - без проблеми....сложихме го пак и той "пак" ..... след което сложихме нов, а този е в моя офис и никога, ама никога не е дал хрешки ....а кажи къде е правдата :lol: :lol:
А относно моя китаец - оказа се, че това е стар модел тайванец, който обаче НЕ продава в Алиекспрес и облаците се схъстяват.... оказват ми и съдействие от фирмата, ама накрая ще си взема един със сервомотор и ще му бера гайлето със скапани четки .... абе омотана работа ! :butthead:
Дума, приказка отваря - понеже при първото посещение на монтажнците климатикът не си показа рогата, стоях и "дьобнах" (дебнах) с видеокамера моментите, в които компресорът се развърташе с видими вибрации на цялото външно тяло и необичайно тракане като удари по празна консервена кутия. Дори и това да не се е проявило в сервизни усовия, видеозаписите са факт и няма място за лигавене.
В твоя случай гаранцията вече е минала, но фирма държаща на името си щеше да обследва проблема и да му търси решението. Очевидно става въпрос за поредните "търговци", които нямат читав сервиз, а само "сменячи" на платки.
В същност не знам за какво ти е такова устройство, толкова ли ти е зле захранването и кои консуматори са толкова зависими от напрежението? Знам, че борбата с което и да е "ЕНЕРГО" е тегава, но не е ли тяхна грижа да ти осигурят захранване със съответните параметри?
Сещам се и за един друг случай от битието ми - на вилата монтирах една защита от "сърджове" за LAN кабела на интернета, по инструкция защитата трябваше да се занули към който и да е контакт. Естествено интернетът съвсем изчезна, но същата защита не даваше никакви проблеми в апартамента. ЕНЕРГО дойдоха много бързо (не съм присъствал), но по описание на живущите са мерили нещо с обикновен мултицет, казали са, че няма проблем с инсталацията и са си обрали крушите. После в разговор с мой познат беше изказано съмнението (истина или неистина), че "умните" електромери (с дистанционно отчитане) комуникирали по Нулевия проводник, а комуникационните сигнали вкарвали "шум/брум", който естествено не можеш да "хванеш" с мултицет, а евентуално осцилоскоп би свършил работа. Пак казвам, че материята ми е чужда, но дали при теб не може да има нещо подобно - пробвал ли си устройството на друго място, аз бих си направил труда да замъкна автотрансформатора и устройството на място където да се занимавам с глупости (ако имаш време де). Дали пък елементарен филтър на входа не би решил проблема?
  • 1
  • 2

Тема "стабилизатор 230/10000 VA схема или съвет за действие" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: