Ако искате да поправите или сте поправили нещо тука е мястото.
Здравейте,това ми е първата тема във форума,таа не ми се смейте много :-D
От около 2 години оградата на селската къщурка взе да се накланя. Според мен е заради ,,декоративния,, ефект на тука има(тухла),тука няма.
Засега сме я ,,подпряли,, от вътрешната страна с колове.
Таа..Въпроса ми е дали има някакъв начин да се спаси,или трябва да се събаря?
Прилагам снимка да добиете представа горе доле как е хванала пътя :lol: :?

Прикачен файл

огр.jpg
miliad - майстор
Аз пък си мисля , че водичката от покрива и (вероятно) оране на почвата в близост до оградата е спомогнала за килването на основата.
Събаряш и зидаш на ново.
kozl - майстор
Според мен е поддала основата и вероятно е плитко заложена в земята.
Така че ремонт означава нова ограда от основите.
zz_stefanov - майстор
И ако се прави нова, отгоре циментов борд или керемиди. Тази няма.
chapara - майстор
Виждал съм преди години едно подпиране на подобна ограда, но бегло. Нещо от сорта, стабилни стъпки от вътрешната страна на оградата и отливане на стоманобетонови колони слепени с тухлените. 10години по късно си стоеше, а след време събориха всичко и построиха нова сграда.
miliad - майстор
Съдейки по изработката, основата е на повече от 40години и нагоре, за тухлената зидария не съм сигурен. Как и с каква скорост се е развил процеса на накланяне на оградата само собственика знае.
Наклона тръгва от началото на оградата и постепенно намалява. Често съм го виждал този проблем пътувайки по селата и почти винаги наклона е към двора.
Мисля си, че на този етап не е необходимо да бута и основата, а само зидарията там където е наклонено. Ако тази основа е остискала половин век, ще изкара поне още четвърт. Стига да се отведе водата далече от нея и да не се обработва почвата в близост до нея.
Евентуално, ако е много голям наклона на основата в началния участък, да се подпре със колони на места.
От горе може да се покрие и с керемиди. Или да се възстанови бетоновата шапка която е имало.
И аз мисля че основата е поддала,там където се е орала градината.
Таа..ще се събаря и наново значи.
Благодаря за отговорите! :partyman:

Тема "Килната тухнена ограда" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: