Ако искате да поправите или сте поправили нещо тука е мястото.
Здравейте!
Започвам с това, че нищо не разбирам от строителство и ремонти, така че се извинявам за глупавите въпроси, които предстоят.
Въпросът е следният – на терасата ми (открита), която е покрита с плочки преди 10-ина година, една от тях (от най-близкия до парапета ред) взе да хлопа леко – като се настъпи, се чува леко пукане. Личи, че съседната ѝ я чака същото. Фугите наоколо изглеждат поизчезнали.
Към момента не възнамерявам да ремонтирам цяла тереса. Същевременно съм наясно, че да викам майстор за оглед за една плочка, може да доведе най-много да ме изпсуват или да ми се присмеят.
Има ли някакво лесно, бързо и безболезнено решение, което може да бъде изпълнено от човек с две леви ръце и нулев опит в този тип дейност като мен? Не държа толкова да е дългогодишно, защото цялостен ремонт, така или иначе, 2024-а-25-а.
ESPACE - майстор
Доизчегърваш фугата, надигаш плочката, мажеш с C200, залепяш плочката и фугираш.
Mitashki_MM - специалист
Позачезналите фуги предполагат през тях да влиза вода, която на откритата тераса минавайки през сезонните цикли на замръзване и стапяне действа като пневматичен крик и отлепя плочките. Въпрос на време е да избие и от долната страна на плочата. Решението е разчовъркване на всички фуги до здраво, около хлопащата плочка се насилваш да махнеш всичката фуга и после пробваш с вакуум лапа да я изскубнеш (ще трябва да свалиш и цокълната плочка, която я покрива). После преглеждаш какво е положението отдолу - ако е жабуняк няма да е трудно да изстържеш и старото лепило, преглеждаш и околните плочки - ако и други хлопат вече по-лесно ще ги извадиш почуквайки с длето в лепилото отстрани. След това ако старото лепило е паднало - лепиш с ново за плочки за външна употреба, ако не е - с С200 и после внимателно префугиране с по-висок клас фугин, като педантично спазваш препоръките на производителя.
нед мар 26, 2023 2:53 pmMitashki_MM написа:
Позачезналите фуги предполагат през тях да влиза вода, която на откритата тераса минавайки през сезонните цикли на замръзване и стапяне действа като пневматичен крик и отлепя плочките. Въпрос на време е да избие и от долната страна на плочата. Решението е разчовъркване на всички фуги до здраво, около хлопащата плочка се насилваш да махнеш всичката фуга и после пробваш с вакуум лапа да я изскубнеш (ще трябва да свалиш и цокълната плочка, която я покрива). После преглеждаш какво е положението отдолу - ако е жабуняк няма да е трудно да изстържеш и старото лепило, преглеждаш и околните плочки - ако и други хлопат вече по-лесно ще ги извадиш почуквайки с длето в лепилото отстрани. След това ако старото лепило е паднало - лепиш с ново за плочки за външна употреба, ако не е - с С200 и после внимателно префугиране с по-висок клас фугин, като педантично спазваш препоръките на производителя.
Това си предполага професионална работа... Имате ли представа колко ще ми вземе някой за нещо подобно – и дали ще се хване за такава дребна поръчка?
mrsch66 - специалист
Ако е свободен майстора и няма работа ще ти вземе една надница плюс транспорта до тебе ако е зает ще те пусне да пасеш. :-D
ky-kyy - майстор
Никой майстор, дори и да ти е брат, няма да дойде за една плочка.
Mitashki_MM - специалист
Няма как да се даде директен отговор на въпрос с толкова много неизвестни. А при майсторите дори и за една стандартна работа можеш да получиш оферти дето се разминават 5 пъти. Иначе не знам защо реши, че задачата е някаква мозъчна хирургия - ей ти тука един руснак прави почти същото за което питаш:
ky-kyy - майстор
Бахти умрялата полочка, със зъби ще я извади :)
lyubohar - майстор
Никой няма да дойде за една-две плочки.
Ако нямате умения и е една плочка купувате 2-3 тубички по 10гр.каноконлит и го излейте във фугите.
После си купувате фугираща смес и си оправете фугите.Това поне е елементарно.

Тема "Хлопаща плочка на балкон: съвет към човек с нулев опит и две леви ръце" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: