• 1
  • 2
Ако искате да поправите или сте поправили нещо тука е мястото.
Здравейте, имам няколко въпроса, свързани с циментова замазка, която ми предстои да правя. Плочата е на открита тераса в къща на село, като е с обратен наклон и е доста неравна. Целта е да се направи правилен наклон и да се заглади. Съотношението между цимент и пясък ще е 1:3. Старата плоча ще се почисти с телени четки, защото има мъх тук там, след което ще се грундира и ще се постави кофраж в краищата на плочата. Планирам в най-високите части замазката да бъде 4.5-5см, а в най-ниската 1.5-2см. Има и циментови стълби в двата края на плочата, върху които също смятам да положа нова замазка с кофраж. Общо са 10 стъпала. Чел съм по темата, имам литература и известен опит с предишни замазки.

Размерите на плочата са 590х255см, като в единият край на плочата има арка. Там плочата е 350 см.

Питанията ми са няколко:
1. Мога ли да мина без арматура, ако замазката е 4.5-5см в най-високите части?
2. Да се поставят ли циментови майки с правилния наклон предишния ден по които да се води мастара на следващия? Чувал съм, че ползват дюбели с канап за постигане на даден наклон, но не съм го пробвал.
3. Ще използвам полипропиленови фибри при приготвянето на замазката. При това положение има ли смисъл да се добавя и пластификатор?
4. Кой вариант да се избере за крайната повърхност - пердашене или заглаждане с магнезиева маламашка? Чел съм и за циментово мляко, но не съм практикувал.

Ще съм благодарен на всякакви съвети. :)
ky-kyy - майстор
Покривай с ламарина, или керемиди. Дето е текло, пак ще тече :)
Плочата е като веранда (непокрита), под нея има оставен единствено отвор, който се ползва за склад. Замазката е с цел водата да се оттича към градината, а не към стаята. И другата причина е за по-добър външен вид - както за чистене, така и за поставяне на маса, столове и прочие. :)
Последна промяна от Grazhdanin на нед мар 26, 2023 9:07 pm, променено общо 1 път.
ky-kyy - майстор
нед мар 26, 2023 9:00 pmGrazhdanin написа:
Плочата е като веранда, под нея има оставен единствено отвор, който се ползва за склад. Замазката е с цел водата да се оттича към градината, а не към стаята. И другата причина е за по-добър външен вид - както за чистене, така и за поставяне на маса, столове и прочие. :)
Като направиш наколна, ще ти играят и масата и столовете и ще ти се излива ракията от чашите :) Отгоре навес, хем няма да ти пече, хем няма да те вали. После остъкли, че да ползваш и зимата. Барбекю, мивка и те така се живее 100 години :)
Звучи супер и не е невъзможно, но не и в близко бъдеще.
Krasi_S - специалист
Освен фибрите, силно Ви препоръчвам да сложите пластификатор. И то такъв за водоплътност. Площта е голяма, та може би не е лошо да си сложите и мрежа, ако имате възможност.
kozl - майстор
Замазка като хидроизолация и дебела 1,5 см :?
Това като се напие с вода и замръзне после се мете с метлата.
schuldiner - майстор
Ще има късмет замазката да дочака замръзване... С тая основа при тази пропорция и с тази дебелина 99% сигурно отлепяне и напукване още първите месец-два.
Може да се повишат шансовете за успех, ако за тези петнайсетина квадрата се предвиди двуслойна замазака с малко по-голяма дебелина - примерно 10 см във високата част и поне 5 в ниската. Първият слой може да е по-икономичен - 1:4-1:5, желателно с минимум вода. Вторият е само 1,5-2 см и вече пропорция 1:3, в него се слагат и добавките - дали "за водоплътност", дали друг полимер като бетонконтакт, фасаген или лак за дърво... каквото се намери изгодно. Има вариант и за шпакловка 1:2-1:1 след втория слой. Тогава водата в ратвора се заменя изцяло или почти изцяло с разтвор на полимер /зависи каква чорба е фасагенът/. Шпакловката може да се гланцира с метална маламашка или с голяма цикла. Ако няма шпакловка - първо пердашене, после гланциране на горния слой.
Да поясня, пердашенето е за затваряне на пукнатините, гланцирането премахва дупките от мехурчетата при съхненето. Полимерът повишава киселиноустойчивостта, отделно че се намалява водата в циментовия разтвор, а с нея и мехурчетата. Проблем е ако набухаш пластификатори на еднослойна наклонена замазка - изтича, м@мк@ му, става на вълнички...
Може да се полага замазка с наклон без предварителни майки, ама се иска малко по-добро оборудване и много повече опит.
Преди да се утрепете от работа с телените четки, пробвайте дали мухълът не излиза с водоструйка. Бетонът на плочата трябва да е възможно най-чист. Като нанесете бетонконтакта ако позеленее отдолу, не чакай добър резултат...
Дебелината на плочата е 10 см, на места дори 8 и 9. Затова ми се иска замазката да не бъде повече от 5 см. Освен това отвътре има праг на врата към плочата, който в момента е 13.5см, а ако замазката е още 10 ще стане неудобно и високо стъпало, ще трябва да се прави стъпало и вътре, което ще ограничи и без това малката площ на помещението.
ky-kyy - майстор
Е то ти се иска, ама.....няма как и 'уя до края и душата в рая :lol:

Само ще хвърлиш един труд и нищо няма да се получи.
Всъщност, помисли за вариант, да наредиш плочки....
  • 1
  • 2

Тема "Циментова замазка" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: