• 1
  • 2
Ако искате да поправите или сте поправили нещо тука е мястото.
lyubohar - майстор
Гаража е подземен с паркинг отгоре.Гаража и паркомястото отгоре са моя собственост.
Забелязах,че в края на гаража в ъгъла при вертикалната плоча има малко петно влага.
Със жълтата стрелка съм отбелязал пукнатина.Там е края на плочата.С червената стрелка е фуга.
Цялата плоча на паркинга е нарязана с такива фуги,запълнени със силикон.
От жълтата стрелка нагоре отдолу е земна маса,или дренаж.Има изолация хоризонтална и вертикална.
Имам подозрения,че от пукнатината се процежда малко вода.
Търся акъл с какво мога да залея,за да се запуши евентуално пукнатината.
Благодаря.

Прикачен файл

20230406_161830.jpg
20230406_161830.jpg (64.97 KиБ) Видяна 941 пъти
Andri01 - майстор
Ако има влага/ вода/ от външната страна,се оправя само от там. Отвътре каквото и да замазваш,пак ще избие по стената. Ще бъде временно решение.
П.С.: Преди доста време имах същия проблем. Свързаха ме с една фирма,която използвала специално шприцоване. Това се правело от вътрешната страна през дупки в стената и някакви "маса" се разливала от външната страна и така се затваряли пукнатините от към страна на водата. Питах ги," как ще накарат тази "маса" да тръгне настрани ,а не на долу например?! Е,не можаха да ми отговорят. А там имаше трамбована пръст. Абе,тъпотии. Оправих го с махане на 5 плочки,изчистване и заливане с битумна смес.
Последна промяна от Andri01 на чет апр 06, 2023 7:08 pm, променено общо 1 път.
lyubohar - майстор
Ясно,че няма да е отвътре.
С какво може да се залеят пукнатините така,че да се изолират.
Едно време май се ползваше водно стъкло.Но трябва да е доста рядко,че да проникне навътре.
Andri01 - майстор
Ако имаш достъп от вънка,е добре. Но виж и ограничи пукнатината - по дължина и ширина.
hidrazin - майстор
чет апр 06, 2023 7:03 pmlyubohar написа:
С какво може да се залеят пукнатините така,че да се изолират.
кристализираща хидроизолация

:partyman:
Andri01 - майстор
Тъпотии!! Ще запуши пукнатината!! И?? Влагата ще тръгна по стената и след месец - втора пукнатина ,по-голяма!!!! :lol: :lol:
hidrazin - майстор
За външно приложение е лесно. Стига да имаш достъп.
Сега има достатъчно много решения при външно налягане - прилагане отвътре.
Разбира се не е толкова добре като външното но има които издържат на близо атмосфера външно налягане че и отгоре.
Преди година имах проблем с подземно кабелно стопанство пропускащо вода (няма достъп отвън).
Реших го с една химия/мазало на HILTI но е над 60 кинта за литър и се продава в ... баки.
Приложено само в местата на дефектите но пък и бетона е водоплътен 30 сантиметра.
Ако и при теб е водоплътен - не вижадам проблем за локален ремонт.
Но тези кристализиращите работят и работят добре. Поне за тази на Сика имам наблюдение.
Колега си реши проблема в подземен гараж.
:partyman:
P.S.
чет апр 06, 2023 10:21 pmAndri01 написа:
:lol: :lol:
От толкова хилене да не ти се спука ... нещо? Я бегай у лево!
ЦЪК
kozl - майстор
чет апр 06, 2023 5:50 pmlyubohar написа:
Гаража е подземен с паркинг отгоре.Гаража и паркомястото отгоре са моя собственост.
Забелязах,че в края на гаража в ъгъла при вертикалната плоча има малко петно влага.
Със жълтата стрелка съм отбелязал пукнатина.Там е края на плочата.С червената стрелка е фуга.
Цялата плоча на паркинга е нарязана с такива фуги,запълнени със силикон.
От жълтата стрелка нагоре отдолу е земна маса,или дренаж.Има изолация хоризонтална и вертикална.
Имам подозрения,че от пукнатината се процежда малко вода.
Търся акъл с какво мога да залея,за да се запуши евентуално пукнатината.
Благодаря.
Вертикална стена и хоризонтална плоча и предполагам това, което сочи червенета стрелка е линията на вътрешния ъгъл м-у стена и плоча и пукнатините при жълтата стрелка са в плочата.
Обаче никакво инфо за хидроизолацията.
В практиката, с която съм се срещал е прилагана хидроизолация и по позитивната страна (външната) и по негативната (вътрешната)страна. Позитивна и негативна страна е според посоката на проникване. Ако напора натиска към конструкцията е позитивна, ако напора отлепва хидроизолацията от конструкцията това е негативна страна.
"Плочата е нарязана", но на практика в-у плочата за настилка на гараж се прилага армирана бетонова настилка, която се прорязва и се фугира.
Хидроизолацията в-у плочата трябва да е полагана преди бетоновата настилка. Ако изобщо има хидроизолация, защото съм бил на сграда на която собствениците нямаха пари за хидроизолация и в-у плочата за надземен паркинг и таван на подземен гараж - директно бетонова настилка. Появиха се сталактити по тавана на подземния гараж, а от засипаната част на стената се появи трайно навлажняване. Зад засипаните стени има укрепване към съседен парцел и там няма бъркане, та последва хидроизолиране на стената отвътре по негативната страна. Пукнатините и технологичните фуги се обработват с нагнетяване на смола. По-скъпо е нагнетяването на смола когато се прави с пакери, посфактум. .....
Гадното на течовете от плочите, пък и при стените е, че водата се появява от пукнатините, но това не означава, че проблема на хидроизолацията е в това място.
Ако има хидроизолация, то каква е :?
Най-често се практикува с битумна мембрана от по-евтината. Полага се по стените и в-у плочата на открития паркинг и се снажда в ъгъла вертикалната с хоризонталната. Може и в снадката да има проблем. Ако разкопаеш отвън не е ясно на какво ще попаднеш. Зависи до къде е ограничена бетоновата настилка в-у плочата. Може да е излята и в-у насипа до стената като козирка и тогава няма да има достъп до хидроизолацията. А и би следвало м-у хидроизолацията и насипа да има защита за хидроизолацията, която обичайно се изпълнява с XPS или за по-евтино с EPS. Та хидроизолацията в случая е скрита, а може би и "прикрита" работа и поправката е работа в неизвестното, което често се оказва и недостъпно или трудно достъпно. И за това се ползват методите за хидроизолиране по негативната страна на конструкцията.
Обаче обърни внимание на пукнатините в плочата. Консултирай се с конструктор. Може да подмажеш пукнатината в къса лента напречно с гипс по 5 см от двете страни и да следиш дали ще се сцепи гипса, което ще покаже има ли движение в тази пукнатина..
lyubohar - майстор
Сега да обясня.Плоча,отгоре настилаха рула залепени с горещ дзифт.На два ката.Отгоре армирана бетонова замазка.
После се поизрони и втори кат бетонова замазка пердашена с едни перки.Нарязана и фугирана със силикон.
Предлагах да се постави асфалт,но не ми възприеха предложението.
Вертикално също има хидроизолация.Колко дълбоко и добре направена не знам.
От жълтата стрелка нагоре е извън плочата.Там ми се струва пропуска.
Предните колела на колата ми при спиране са именно там
Силно казано-петното е 3-4 длани.На тавана отвътре сложих стиропорена изолация,
че имаше конденз.Сега няма.Гаража е за 30 коли с отделни клетки.
Имам късмет,че моя е от лявата петнайсетица.При дясната е трагедия.
По цялото продължение отвън до десните гаражи имаше пропаднала канализационна тръба
и гаражите при всеки дъжд се наводняваха.След 15 години разправии с ВИК най после
ги отрязаха и запушиха.Но пак си влиза вода.
Изключено да се разкопава отгоре.

Не е нужно да си ги мерим!
Търся нещо лесно и по рядко да налея в тази пукнатина.
kozl - майстор
lyubohar написа:
Не е нужно да си ги мерим!
Това не знам за какво го написа :?
Твоята снимка я възприех като направена отвътре към плочата и стената, а от предния ти пост разбирам, че си снимал отвън настилката, при което се досещам, че искаш да разчиташ на настилката като хидроизолация :shock:

Еми по-горе писах за директен такъв случай и до сега няма решение за хидроизолиране на плочата - оти скъпо за собствениците и изобщо не е правено. Стените ги закиснаха едни де с това се занимават - изолация по негативната страна.

Отгоре променихме някои наклони с къртене и допълнително полагане на настилка с цел бързо оттичане на водата и мазахме с нещо на ИЗОМАКС само при най-съмнителните участъци. Имаше подобрение, но не и спасение от влагата и капките от тавана.

Прорезните фуги в настилката се правят да се пука там настилката. Ама :roll:

Това от мен. Повече няма да си ги мерим - аз се оттеглям.
  • 1
  • 2

Тема "Влага в подземен гараж." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: