Ако искате да поправите или сте поправили нещо тука е мястото.
tzetzo160 - специалист
Първо, извинявам се за постните снимки, но в условията в които извърших ремонта не ми беше до снимки, но се надявам да компенсирам с подробни обяснения, сега, след като вече съм спокоен! Все пак се надявам темата да е от полза за някои самодейци, които имат малко свободно време и място да извършат подобна процедура, но им липсва смелост! Пералнята е Индезит сглобявана в Турция, бюджетен клас, на 4,5 години без гаранция. При центрофуга се чуваше силно тропания откъм задната част на барабана. Както на повечето евтини перални, барабана и корпуса са направени, като неразглобяемо съединение. Това значи, че се сменя целия барабан с лагери кръстачка и т.н., което като цена е колкото същата пералня нова! За да стигна до самият барабан и лагерите се наложи да разкапсоловам кощуха на барабана. По клиповете правят това с ръчни ножовки, триончета и други мъки, които гаранция отнемат ден. Аз използвах мулти функционален уред за целта, като рязането ни отне поне час. Преди да режа разпробих периферията на кожуха с 5мм бургия, предз 15-ина сантиметра, за да е готова , след евентуално сполучливия ремонт за сглобяване и стягане в болтчета 4мм. Някои го правят и с разпидки, но с болтове ми се вижда по-надеждно. Като извадих барабана се видя, че едната страница на кръстачката ( на английски му казват spider) е счупена. Материалът от който е изработена е някакъв гаден цам, който буквално се разпада, от кавитация или нещо друго цялата кръстачка беше с язви и дупки! Абсолютно съм сигурен, че това е така, за да не издържи много след гаранцията! След като отделих около 3 часа до момента, беше въпрос на чест, да се опитам да изработя и кръстачка! За да направя кръстачка, която да пасне на мястото на старата, използвах дебелостенна тръбас диамерър 20мм. Досчупих и срязах старата кръстачка, за да използвам оста, към която да заваря тръбите. Доста мерене падна, но в крайна сметка се получи преличен детайл, който след заваряване на допълнителни планки и направа на резба вече можеше да се монтира на барабана. Бъзикава работа, още повече ако не разполагаш с удобна работилница. Самата кръстачка обработих с Новол за защита на шасита на коли. Въпреки всичкото мерене и напасване, след поставяне на барабана в кожуха се получи едно биене и отклонение, но според мен допустимо, още повече, че самото пране никога не е равномерно разпределено по барабана! Гресирах оста, намазах периферията на кожуха с високотемпературна гарнитура и пристегнах с болтчета. Монтаж по обратния ред и газ! За три дни майка ми е изпрала вече 10-ина перални и няма проблеми на 1000 оборота центрофуга. Значи може да изкара и много, може и малко, но може и да разбие лагерите много бързо - времето ще покаже!
Изводът е следния: - Когато се копува пералня трябва да се избира модел, на който барабана е обслужваем, защото разглобяване и подмяна на части не е толкова сложна работа, но изработката на такива е играчка със спорен ефект! Считам проекта за успешен, заради опита и похватите, които усвоих по време на изработката!
Дано съм бил полезен и успех в ремонтите!

Прикачен файл

IMG_20230403_234519.jpg

Прикачен файл

IMG_20230329_125002.jpg

Прикачен файл

IMG_20230329_132047.jpg
Последна промяна от tzetzo160 на нед апр 09, 2023 3:45 pm, променено общо 1 път.
brick - специалист
Заварките радиална тръба към вал едва ли ще издържат дълго, хеле в силно корзионна среда. Трябвало е да туриш поне подсилващи планки между тръбите. Силиконът за казана е достатъчно да е обикновен, няма смисъл високотемпературен.
tzetzo160 написа:
Изводът е следния: - Когато се коприва пералня трябва да се избира модел, на който барабана е обслужваем
Предлагат ли се такива изобщо? Даже обратното - на някои модели казанът няма такова ръбче, по което да ги разрежеш и сглобиш обратно.
Все по-големи боклуци се продават. Майка ми си купи евтин Индезит преди 3-4 г. Лек като перце. Надникнах отзад като инсталирах - еми пластмасова шайба на ремъка и амортисьори изобщо липсват.
nikolson - майстор
За съжаление, тези кръстачки са масово от ЦАМ. Имам пералня, която дори е сглобявана в Ю. Корея и също е с такава кръстачка. Така си стои разглобена, защото не бих могъл да направя добра заварка.
hidrazin - майстор
нед апр 09, 2023 9:28 amtzetzo160 написа:
Първо, ...
Браво за ентусиазма.
Второ - кръстачки се продават.
Отделен е въпроса че и новата не е ясно колко ще изкара, но е решение за тези които нямат възможност да заваряват.
Със заваряване определено ти е излязло по-евтино - нова кръстачка е от 50 кинта нагоре. Има и над 100 кинта.
Да те изкара дълги години безпроблемно!
:partyman:
tzetzo160 - специалист
Обикновен силикон съм спрял да употребявам преди няколко години поне - за мен не е надежден. Винаги ползвам полиуретанов! В случая имах отворена гъбичка гарнитура и затова. Иначе наистина са пълни боклуци, поне новите евтини модели. А кръстачки знам че се продават, даже съм прегледал всички възможни, които се предлагат, но.... са за разглобяеми модели. А такива има - щом се продава кръстачка, значи барабана е разглобяем! Тези които се продаваха бягаха в размерите на оста и захвата. И докато захвата можех да го преправя, то за оста трябваше да търся нови лагери и става сложно...
tzetzo160 - специалист
нед апр 09, 2023 11:51 amhidrazin написа:

Браво за ентусиазма.
Второ - кръстачки се продават.
Изобщо не ми се разправяше да правя нова кръстачка, но не намерих със същите размери на оста. Имаше една втора употреба, но изглеждаща много запазена, обаче от 6 кг пералня ( на майка е 7 кг.) и размерите на оста бяха с 2 мм по-малки
MamaMy - майстор
Имам една пералня Индезит на поне 10 години. От тях е работила само първата. Още в гаранция собственика ръчка по платката и я гори като разменя буксите. В следствие на това платката обикаля по сервизите докато не я затриват. Не е ясно къде и кога е изчезнала. Пералнята е с казан от неръждавейка и само това я спасява от изхвърляне. Така стигна и до мен. Търсих и платка в продължение на 3 години, но напразно. Сега вече от миналото лято стои на двора. Не съм почнал да я разглобявам все още. Ако някой ще се занимава да цепи казани и да заварява кръстачки, направо му предлагам да се обади и да спазарим казана. Вероятно ще му излезе на цената на кръстачка, но ще има почти вечна пералня. :)
tzetzo160 - специалист
Какъв е моделът на индезита. Този на майка е IWC 71051.
hidrazin - майстор
нед апр 09, 2023 3:50 pmtzetzo160 написа:
... за оста трябваше да търся нови лагери и става сложно...
O.K.
:partyman:

Тема "Ремонт на кръстачка (носач) на барабан на пералня Индезит" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: