• 1
  • 2
Ако искате да поправите или сте поправили нещо тука е мястото.
Накратко казано - диода си е диод дори в MOSFET-а.
Между Дрейн и Сорс при здрав транзистор в едната посока ще му измериш пад-а.
Обикновено 0,5-0,7 волта а в другата голямо съпротивление.
това на режим тестване на диоди нали?
- пускането на захранването за тест след ремонт - през ток токоограничител за да няма БУМ.
За целта е най-удачно да използваш от добрите, стари крушки с нажежаема жичка.
Крушката не по-малко от 100W
може ли малко повече детайли? взимам една крушка 100 вата(с нажежаема жица) и я връзвам вместо бушон ли?
kr1100 - майстор
Хидра не давай повече такива съвети, че като гледам последното писание :? :?
MamaMy - майстор
съб май 13, 2023 6:26 pmceco87 написа:
може ли малко повече детайли? взимам една крушка 100 вата(с нажежаема жица) и я връзвам вместо бушон ли?
За всяко занимание се изисква някаква основа. Този форум е за хора малко над основата. Поне леко напреднали. Ако смятате тепърва да се образовате в дадената област трябва да знаете, че тук не е училище. Има и професии които не се учат за месец или два. Има и такива за които се изисква скъпа база от инструменти. Само със желание не става. Дистанционно, още повече. :sad:
zz_stefanov - майстор
Аз пък си мисля, че авторът съвсем спокойно може да продължи с експериментите.
Само да се пази да остане жив и здрав и да не разчита на това захранване, а да си купи своевременно ново. :)
по някакъв начин трябва да го науча. не мисля да се отказвам. имам образование в сферата на електрониката но никой никога не ме е учил как се ремонтира компютърно захранване или компютърна дънна платка. имам оборудване имам желание просто някой трябва да ми помогне.чел съм allaboutcircuits text book-a чел съм едно голямо книжле за ремонт на монитори както и една статия за ремонт на захранвания
ако някой иска да ме научи на нещо от занаята да пише.готов съм да платя.
grizan1980 - специалист
пон май 15, 2023 11:50 amceco87 написа:
по някакъв начин трябва да го науча. не мисля да се отказвам. имам образование в сферата на електрониката но никой никога не ме е учил как се ремонтира компютърно захранване или компютърна дънна платка. имам оборудване имам желание просто някой трябва да ми помогне.чел съм allaboutcircuits text book-a чел съм едно голямо книжле за ремонт на монитори както и една статия за ремонт на захранвания
ако някой иска да ме научи на нещо от занаята да пише.готов съм да платя.
Занаят се краде ..... :)
brum - майстор
При гръмнал бушон търси къде е късото. Най-вероятно е във високоволтовата част. Мериш и търсиш кое дава на късо, сменяш го, сменяш кондензаторите (електролитните, и на входа, и на изхода), проверяваш диодите в изхода и толкова. Пускаш го през 100 вата крушка с нажежаема лампа и без товар. Ако светне крушката все още има драма. Ако не светне - мериш напреженията на изхода и при добри стойности си отваряш бирата и казваш наздраве.

Толкова. Не е сложно. Сложно става ако не светне крушката и няма търсените напрежения на изхода.

А за предпазител - сложи 3 ампера бавен.
здравейте.

гледам в България транзисторът на 13.41 лв а в чужбина за 10 бройки съм платил 2 долара. някакво менте ли са или причината се казва търговия?

и понеже знам, че ви е интересно :D взех крушка и пуснах преди малко захранването, крушката светна и ще продължавам да търся късото.сменил съм диод транзистор от тези монтирани на радиатора както и бушона.

поздрави !
  • 1
  • 2

Тема "Моля помогнете за ремонт на компютърно захранване" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: