Ако искате да поправите или сте поправили нещо тука е мястото.
hidrazin - майстор
пет юли 07, 2023 10:18 pmvlax написа:
Кося 1 декар ако има значение.
От колко години?
:partyman:
nelina_london - специалист
Не питаш мен ,ама да си кажа .Нашата е Klippo
самоходна ,мулчираща ,алуминиева , с двигател Briggs & Stratton ,35 кг , произведена в Швеция за 400лв .Само от една година кося ,малко над декар, безпроблемна е ,да не и е уроки.Е,...преживя едно почистване ,защото като руса умница ,сипах бензин в маслото :-D
Такава площ не мога да си позволя да кося с косачка с кош .Така ми отнема около час ,час и малко ,защото малко трудно взимам завоите около растителността ,лепнала съм и едно тиксо на дръжката ,за да не я стискам цял час :) Бих я снимала ,но не съм я чистила от тревата след последното косене че бе по тъмно .
Да си подплатя хвалбата ,със снимка ,че съм на тема двор .Голяма отпуска карам -повдигнати лехи правя ,плочки вкопавам в тревата ,ръцете са ми ...ще замълча ...
Днес съм снимала ,във вторник косих
Прикачен файл:
Screenshot_20230707_232201_Gallery.jpg
hidrazin - майстор
пет юли 07, 2023 11:17 pmnelina_london написа:
Не питаш мен ,ама да си кажа .
Така е, не питам теб ама си излей мъката. лошо няма.
пет юли 07, 2023 11:17 pmnelina_london написа:
Голяма отпуска карам -повдигнати лехи правя ,плочки вкопавам в тревата ,ръцете са ми ...ще замълча ...
Какво съвпадение! И аз съм в отпуска. Основното дето правя е да го държа с две ръце (за да не прави глупости).
Окосих тротоара - към 70 метра и широк 2,40 метра с тримера.
Ако на някой не му харесва тревата в двора (към 1 един метър висока) да идва и да я коси.
Ако искаш ТРЕВА се коси с кош.
Сега ми донесоха от САЩ семе Bermuda. Чудя се дали въобще да го сея. То си е жив троскот от оня за голф игрищата. :?
Вярно, не ще много поливане и косене ама си е троскот...
:partyman:
P.S. За площ 1 (един) декар трева и нагоре си има друг вид косачки - дето се возиш на тях и коша се изпразва с манипулация на ръчки...
Повярвай че знам какво е "косене" - в момента сме в кампания по косене.
Ще излязат към 8000-10000 бали със сено/трева. Поне. Предпланински и с билки... :-D
Без майтап. Има Равнец (бял и жълт) Кантарион жълт, Риган, Очанка, Цикория (кафе Инка) ...
nelina_london - специалист
Хидра, що така реши ,че давам уроци как се коси ?
Не може ли човек да даде мнение от нещо което е доволен ? .И аз от 15г.кося трева ,но английския двор бе една шепа -150м2 . Иначе , предишната косачка си откара 12 г.с минимални ремонти ,още е на линия ,със същия двигател , но който иска да дойде да коси нашия двор без мулчираща и да складира нейде тревата ,щото не съм на полето . Косила съм веднъж с John Dere в Англия двор с площ 5дка ,така че и аз поназнайвам кое е хубаво ,когато имаш условията за маневри с тракторчето и площ за компост . Имах го като замисъл ,но освен цената ,която вероятно все някога щях да преглътна , в двора ,
има участъци, където само ръчна косачка може да мине ,та няма да си правим арсенал от косачки . Уж си говорихме за втора употреба бюджетни ...
Не държа на супер качество трева ,само да ми е зелено и бързо за косене. Тревата не е достатъчно гъста ,затова мулчирането не е проблем ,защото предполагам визираш задушаване на тревата ..Ако ти остане отпускарско време (с ръцете :) ) ,може да драснеш , защо е вредно мулчирането .

На ръчния тример съм ударила женски бойкот ,защото и аз после не си чувствам частите :wink:
hidrazin - майстор
съб юли 08, 2023 2:25 amnelina_london написа:
Хидра, що така реши ,че давам уроци как се коси ?
Аааа... не. Всеки си коси както му харесва и допада.
Аз само отбелязвам моите виждания по въпроса.
Мулчирането не е панацея - много хора го прилагат само и само за да не изхвърлят окосеното.
Демек си търсят оправдание. :-D
Не трябва да се мулчира при влажна трева/дъждовен сезон, не трябва да с мулчира късна есен,
не трябва да се мулчира от средата на май и целия юни когато е най-силния растеж,
не трябва да се мулчира когато тревата е оставена твърде висока,
не трябва въобще да се мулчира трева на почва която е глинеста, сбита, постоянно влажна и трудно отцедлива.
Трябва да се наблюдава как се отразява мулчирането и ако нещата отиват на зле да се спре или редува с изхвърляне на трева.
:partyman:
nelina_london - специалист
Благодаря ти !
Мислех ,че съображенията ти са свързани с разпространението на плевели ,защото и това е факт .Дебна ги да не цъфнат, че после става страшно :)
Прав си ,че при нас ,основно е от мързел/съкращаване на време ,инак децата ще ядат само филии веднъж седмично 1 :-D ,но засега работи .Както казах, не е гъста .Почвата е чист пясък ,достатъчно бедна ,затова задържането на влага е добро дошло .Кося вечер ,когато тревата е суха на 5-6-7 дни и трескаво следя прогнозата за времето ,не се майтапя :)
Обаче това за Май/Юни не го знаех ,ама то мина :)
vlax - майстор
пет юли 07, 2023 10:33 pmhidrazin написа:
пет юли 07, 2023 10:18 pmvlax написа:
Кося 1 декар ако има значение.
От колко години?
:partyman:

Какво значение има колко години ? :?

За протокола от 2012 до 2018 с електрическа като тази + 60 м кабел,няма мулчиране и самоход :-D
Изображение



От 2018 до сега 2023 с тази втора ръка мулчираща 51 см


Изображение


но и изгни корпуса и я рязнах и я направих със странично изхвърляне. :-D


viewtopic.php?f=58&t=69853


Изображение


:partyman:
hidrazin - майстор
съб юли 08, 2023 3:28 pmvlax написа:
Какво значение има колко години ? :?
Ми заради т'ва бре...
пет юли 07, 2023 10:18 pmvlax написа:
Ти досега без самоход ли си бил? :-D Моето место е под наклон,но дори равно да беше пак щях да взема със самоход.Явно Красс не ти е набил манерката,неговата не си ли я виждал.Хубава моторетка,ама 1200 гроша за 4-5 косенета на година не ми се дават.Кося 1 декар ако има значение.
Първата трева насях някъде около 2000-та година. Насях я, поникна и се оказа че ... няма с какво да я кося. Нямам косачка.
У наше село едва ли и 10-тна човека имаха бензинови или електрически косачки.
Е, не намерих от кого да поискам и за един следобед от стар дървен стол, парче шперплат, три летви, лист ножовка и някакъв руски, четков мотор си сглобих косачка.
Сигурно 2-3 сезона косих с нея. Ама трябваше после да събирам тревата с търмък и трябваше да е сухо че иначе биеше ток. :shock:
После взех една почти такава с жълт кош за 100 долара :-D

Изображение

Та точно на тая и изгни коша където се хващат дръжките и прехвърлих матора на друг корпус и още си работи.
В началото на 2000-те години най-евтините бензинови косачки бяха по над 600 лева но 600 кита тогава бяха други пари...
Такива със смоход не се бараха.
:partyman:
vlax - майстор
Така и не писа колко кв м косиш.Е ти имаш повече "стаж",но си пропуснал цял един етап -с електрическата,- да разпъваш кабели,да се спъваш в тях,да косиш само когато е сухо и т.н.
А преди това 2012 маах с ръчната коса,която заварих в наследство,само и смених дръжката/сапа с нова и я наточих.


ПП Как са зеленчуците и овошките? Не пишеш? viewtopic.php?f=29&t=59734&start=5200
Приготвили коловете за пипера? :)
:partyman:
hidrazin - майстор
съб юли 08, 2023 5:07 pmvlax написа:
…,но си пропуснал цял един етап -с електрическата,- да разпъваш кабели,да се спъваш в тях,да косиш само когато е сухо и т.н.
Дай пак да прочетеш предния ми пост…? За косачки на ток….
Пипер тая година няма.
Както върви най-добрия ми зеленчук ще е бетон/плочки.
Един живот имаме за да го пилеем с простотии.
Нооооо… според случая.
:partyman:

Тема "Проблем със самоходна косачка." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: