Ако искате да поправите или сте поправили нещо тука е мястото.
Tinox - напреднал
Здравейте!
Имам задача да проверя една соларна инсталация дали е готова за зимата. Панел на покрива и разширителен съд в стаичка тоест е отворена система. Течноста е черна и леко гъста. Предполагам е биоантифриз понеже нищо друго не успях да намеря с такъв цвят. Купих уред за измерване на антифриз за кола но поплавъка стои най-отгоре с тая черна течност. Имам абсолютно никаква информация за системата понеже човека който я е правил не е сред нас. Благодаря предварително!
Andri01 - майстор
Черния цвят може да се дължи на окалината от серпентината. Имах такъв случай с бойлер на "Теси". Е,ако не е неръждаема,разбира се.
brum - майстор
Сипи 50мл от течността в шише от минерална вода и го сложи във фризера. Ако не замръзне е добре антифриза.

Пък дали черен цвят е ОК - не мога да каца. Но по-сигурно от туй за тест на антифриз и гориво (нафта) не знам.
Tinox - напреднал
Ще пробвам довечера с фризера. И аз си мислих че са някви утайки от системата но е прекалено изчистена течноста. Изглежда точно на черен биоантифриз от снимките в гугъл.
radius - майстор
И антифриза ли е био вече, какво е това животно?
Какво му е предимството пред пропиленгликола?
ivanovbg - майстор
То е същото, но модерните думички качват цената. В скоро време очаквайте и ЕКОантифриз с европейски ценности.
Tinox - напреднал
Предимството пред пропилен гликола е цената - 6.50лв. за 1 литър на -60 градуса. Това е при бързо търсене в гугъл. И друга извадка от гугъл:

"Биоантифриз (-36°) - топлоносител, аналог на монопропилен гликола, НАПЪЛНО БЕЗВРЕДЕН, разтворим във вода. Подходящ както за битова, така и за професионална употреба. Произведен е на базата на биоглицерол (страничен продукт при производството на биодизел) и антикорозионни добавки добавки (включително инхибитори за алуминий и желязо). Глицеролът (или по-известен като глицерин) е тривалентен алифатен алкохол (HOCH2CH(OH)-CH2OH). За организма е безвреден, не дразни кожата, в чист вид се използва в хранителната индустрия (Е422). Може да се използва в соларни и отоплителни инсталации, чилъри, може БЕЗПРОБЛЕМНО да се смесва с пропилен гликол (при допълване на инсталации), не образува пяна, НЕ Е ТОКСИЧЕН (за разлика от етилен гликола). "
radius - майстор
Това и аз го видях, някакъв отпадъчен мазньоч, цената е добро предимство, само да не е прекалено гъсто.
Tinox - напреднал
Не е прекалено гъсто. Сложил съм го във фризера и ще видим утре. Все пак ще съм благодарен ако има някой по-запознат с повечко информация.
B0bi - специалист
Малко в страни от конкретното питане ...
Имам 100-тина литра оцет (прокиснало вино). Ако го дестилирам, продукта дали би ставал за незамръзващ топлоносител? Някой дали не знае как се казва евентуалният дестилат?

Тема "Соларен панел - биоантифриз" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: