Ако искате да поправите или сте поправили нещо тука е мястото.
lyubohar - майстор
Става въпрос за входна врата на кооперация,на която диагоналите са различни-просто увиснала.
Търся идеи за начин най лесно да се изправят ъглите.После ще се хванат с здрави ъглови планки.

Прикачен файл

123.jpg
preslav - майстор
Аз бих го направил с "търкалце" под увисналия край.
radius - майстор
1 щанга отдолу, какво по-лесно от това.
lyubohar - майстор
Не е по лесно с щанга.
Може да излезе от пантите.Опитах да повдигна увисналия край,но не се намества.Пантите се опитват да излязат.
Може би трябва да се свият увисналите ъгли с нещо.Мислех да навия здрави винтове
на ъглите горе в дясно и долу в ляво.И със здрав каиш с тресчотка да натягам.
Или с по широк каиш да хвана ъглите и пак с тресчотка.И както е стегнато да завия 4 Г образни планки.
schuldiner - майстор
Ако завиеш винт над пантата, няма да се измъква докато надигаш.
Едно време на сглобката длаб-чеп набиваха напречно /в чепа/ дървена дибла или едно кръстато ... не го знам как се казва, нещо като джамджийски гвоздей, да фиксира против измъкване, примерно при разсъхване.
В смисъл с Г-планки ще стане, но е много грозно. Рапидки с предварително пробиване също вършат работа. Ако има как да се вкара лепило в сглобката, вратата ще изкара повече от година-две.
miliad - майстор
Без да я свалиш от пантите няма да стане ремонта.
Варианта е да набиеш подложка горе в ъгъла при пантите, за да блокираш крилото и после повдигаш другият край.
После слагаш ъгловите планки.
Иначе разглобяване и лепене с полиуретаново лепило за дърво да обере фугите. Може и с допълнителни клинове при сглобките да се подсилят.
preslav - майстор
При открехната врата, в случая може би ще стане и при затворена, пантите не би трябвало да излизат при повдигането с щанга/лом. Трябва само да се внимава да не "хрусне" някое стъкло т.е. да не се работи с резки движения - висването не се е случило изведнъж. Предварително трябва да се подготви подходяща по дебелина подложка или клинове за да не висне отново вратата след изваждането на лома.
За "търкалцето" не се шегувам - закрепено в долната част на висналия край (с каруцарски болтове, а не винтове). Нещо с подобна конструкция https://vi.aliexpress.com/item/10050017 ... Q62TE4QMvH би трябвало да свърши работа.
kozl - майстор
Метална рамка от шина по крайнйте профили по контура на крилото и метален диагонал към рамката. Рамката и диагонала от вътрешната страна, защото вратата се отваря навън. И вероятно ще трябва да се прави не на място - качена на пантите.

Тази врата на практика няма опорен диагонал, защото той е съставен от много компоненти и всеки като мръдне и вратата увисва.
Също за увисването допринася и дървените сглобки, които с течение на времето се охлабват. На снимката се вижда луфта м-у сглобките, особено м-у най-горния хоризонтален профил и вертикалрия профил с пантите.

А вратата може би ще може да се изправи на място в почити затворено положение, с надигане с щанга под увисналия вертикален профил и при подпряно с трупче над вертикалния профил с пантите и при условие, че фикса отгоре уържи на напъна.
Ама не съм сигурен, защото има отворени луфтове в сглобките и дали те ще се затворят при надигането или ще се отворят нови, а може и сглобка да изтърве :?
bigdragon - майстор
1. Вижда се по фугата горе в дясно, че вратата се е разсъхнала;
2. Аз бих сменил стъклата с по-дебели (4...5мм) и те да държат
геометрията, като преди поставянето да я възстановя. При поставяне
на новите стъкла, да се запълни фугата между стъклото и рамката с
нещо несвиваемо, например кит за автомобили или др. подобно;
3. Друг вариант е декоративни ъглови планки:
Изображение
Изображение

Има и за средната греда под бравата:

Изображение
lyubohar - майстор
Благодаря за всички мнения.И аз имам подобни разбирания по въпроса.
Тя вратата е достатъчно грозна,че планките да я загрозяват.Една подобна боя и няма да се виждат толкова.
Остава собственика(сина)да даде зелена светлина,че си мисли за нова.Те младите 2-3000лв. ги имат за нищо! :-D

Тема "Увиснала входна врата." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: