• 1
  • 2
Ако искате да поправите или сте поправили нещо тука е мястото.
Mitashki_MM - специалист
Здравейте - харизаха ми една пералня (AEG 99695HWD), която иначе си работи съвсем добре, с този недостатък, че удължава двойно времето на всяка една програма - напр. 20мин-та програма за 3кг отнема 43мин а Памук 60С вместо 3.3ч отнема 7ч!!! Това се случва всеки път без значение от натоварването - 20мин програма за 3кг и с една тениска в барабана пак отнема 43мин. При пране самата пералня няма някакво спиране и чакане - машината непрекъснато нещо си прави - пълни, стопля, плакне до безкрай, цетрофугира и после пак същото. Часовника на пералнята си работи коректно, просто по време на самия цикъл часа на приключване плавно се отмества назад. Чудя се дали има някакъв датчик за тегло на зараденото пране, който да се е скапал и да подава на компютъра, че е сложено двойно повече количество и затова се налага да се удължи двойно продължителността на цикъла.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
пет фев 16, 2024 8:14 pmMitashki_MM написа:
Здравейте - харизаха ми една пералня (AEG 99695HWD), която иначе си работи съвсем добре, с този недостатък, че удължава двойно времето на всяка една програма - напр. 20мин-та програма за 3кг отнема 43мин а Памук 60С вместо 3.3ч отнема 7ч!!! Това се случва всеки път без значение от натоварването - 20мин програма за 3кг и с една тениска в барабана пак отнема 43мин. При пране самата пералня няма някакво спиране и чакане - машината непрекъснато нещо си прави - пълни, стопля, плакне до безкрай, цетрофугира и после пак същото. Часовника на пералнята си работи коректно, просто по време на самия цикъл часа на приключване плавно се отмества назад. Чудя се дали има някакъв датчик за тегло на зараденото пране, който да се е скапал и да подава на компютъра, че е сложено двойно повече количество и затова се налага да се удължи двойно продължителността на цикъла.
Количеството пране има връзка с количеството вода, времето няма общо.
Всяка програма си е за определено време и може да бъде удължена, ако по някакви причини водата влиза или излиза затруднено.
Търси проблема в таймера или управлението му
Mitashki_MM - специалист
Е хубаво де ама той процеса на пълнене отнема 30-40сек, помпата за източване и тя работи за по 1 минута - чуденката е защо останалото време през което прането просто се подмята в барабана нараства толкова много?
Mitashki_MM - специалист
пет фев 16, 2024 8:23 pmn_a написа:
Търси проблема в таймера или управлението му
Това в смисъл на нещо върху контролната платка ли да е изгоряло?
zz_stefanov - майстор
Топли ли.
Ако топли, а отчита грешно че температурата е по ниска може да бави програмата за да загрее.

Нещо подобно удължава прогнозното време на за край на програмата на контролера.
Там ти няма да намериш нещо което да можеш да коригираш.
Mitashki_MM - специалист
Ами не ми изглежда да е това проблема - нагревателя си работи - пускал съм я на 90С - отнема ?10-ина минути докато ги докара (стъклото на люка определено се загрява стабилно) и после почва да си плацика прането в барабана час и нещо - самото време на премятане на дрехите наляво и надясно ми се струва ненормално увеличено спрямо други перални.
Jacomo - специалист
Новите перални следят дали барабанът е балансиран. След всеки етап пробва центрофуга с много ниски обороти и ако е разбалансиран, започва пак да върти прането, за да го пренареди и после пак пробва центрофуга. Ако по някаква причина барабанът не може да се балансира, това ще доведе до много опити за центрофуга и увеличаване времето за пране. Разбалансиране се получава ако е препълнена или са само 1-2 дрехи и не изпълват цялата площ на барабана отвътре. Също ако някоя дреха/хавлия поема много вода и тежи в единия край на барабана. А може и заминал амортисьор/лагери... Наблюдавай и виж дали пробва да центрофугира и как се държи барабана. Според мен тежестта я мери чрез натоварването на електромотора с амперметър, но не съм сигурен.
brum - майстор
Насоките са правилни. Пералните станаха що-годе умни и гледат дали всичко им е ОК. Ако нещо не е наред удължават програмите.

Ял съм го с е едно Gorenje дето не можеше да си източи всеки път водата. И повтаряше части от програмата по няколко пъти докато нивото на водата падне достатъчно, че да може да продължи напред.

Почни от тривиалните неща. Примерно източването на водата. Колкото и да мислиш, че е наред един тънък дамски чорап в маркуча за източване на водата може да прави страшни мизерии. И не закопоавай в сложните неща (платката) докато не си сигурен какво да търсиш там. Таймерите да се скапат на пералня с цифрово управление е малко вероятно.
Mitashki_MM - специалист
Докато си говорим тука реших да пусна една от "специалните" програми - някакво освежаване с пара - заредих 4 кърпи за ръце, при Старт изписа 16мин и този път си ги спази и приключи след толкова - може би наистина платката си е ОК а да има някакви боклуци из маншоните преди помпата дето да я затормозяват (филтъра иначе е чист) - утре ще взема да ги прегледам.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Проба се прави с празна* пералня

* :-) Мама все ме вика да ѝ оправям счупената пералня, когато пере пухкавия халат. Той поема двеста литра вода, тя не може да го завърти и тн и тн
  • 1
  • 2

Тема "Пералня удължава времето двойно" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: