• 1
  • 2
Връзката между 2 свята
kikirikiki - специалист
Привет,
искам да направя следното...
Понеже съм на последния етаж, а над мен е плосък покрив искам да направя дупка на покрива и от там да се излиза на него, където ще го ползвам за балкон.
Има ли представа някой какво тр да се направи.
Всякакви предложения, идеи и пр. ще са ми много полезни!
предварително благодаря!
Spokoiniq - майстор
Ако не го направиш със 100% съгласие на останалите собственици, архитектурен проект с всички конструкторски планове, одобрен в общината, ДНСК ще ти скъсат задника, а предполагам и съседите.
kikirikiki - специалист
със съседите няма да имам проблеми.
Дали трябва да имам от само входа или от цялата кооперация.
Проектанта и констукторите също мисля че ще подпишат.
мен ме интересува по-скоро техническата част, а не и на последно място какво и трябва да подам към Община и ДНСК
torbalan - Дървен философ
техническата част ще е грижа на проектанта, който ще го прави...

а съгласието - всички, които сте съсобственици в сградата...

ако питаш мен - не се вкарвай в такова приключение...по-добре си използвай стандартния изход към покрива...
kikirikiki - специалист
мисля че никой няма да има против да подпише:)
документа който трябва да подпишат има ли стандартна бланка или ...

В същност аз няма да правя никакви конструкции на покрива, само дупка на тавана на апартамента ми :) това дали не променя по някакъв начин нещата
Все едно се поставя прозорец Велукс на покрива - Слетлинен тунел или прозорец за плосък покрив :) де да знам де
torbalan - Дървен философ
в ЗУТ е описано...
след като направиш проекта - прави се обявление
всички съсобственици трябва да го подпишат...
ако до 15 дни няма възражения - може да почваш да действаш...

съвсем по памет цитирам, така че е възможно и грешка да допускам...

обаче за съседите съм готов да се обзаложа, че поне половината ще са против...
някой - с основание...

аз ако живея под теб - никога няма да се съглася да дупчиш покрива :)
kikirikiki - специалист
Под мен съм си пак аз :)
Вече 2 нива на долу е друг човек, но ако трябва ще му подпиша декларация че ще поема разноските по ремонта му ако наводнението е заради мен.
BanoTheWolf - специалист
Страшно начинание свързано с много мъки и пари - бате по-добре недееей (както се пееше в една песен).
Първо трябва да се направи общо събрание и да го решите с мнозинство (т.е. не е задължително абсолютно всички съседи да са съгласно), НО непосредствените съседи - около и под теб, трябва задължително, нотариално заверено да ти подпишат! После отиваш в ДАГ да ти направят извадка на блока т.е. неговото разположение и конструкция, после трябва да си намериш, както вече ти казаха, човек, който да ти изготви проектна документация с части архитектура и конструкция, НО всичко това не зависи толкова от общината, колкото от ДАГ (Дирекция Архитектура и Градоустройство), а колкото до ДНСК - те ще те санкционират ако нямаш разрешение за строеж (от 500 до 5000лв. и възстановяване в първоначалния вид), а такова се изисква, тъй като не минаваш съгласно чл. 151 от ЗУТ!!! Другото, което е ако е панелна конструкция е опасничко и вероятно няма да ти разрешат. Най-добре е да идеш до общината ако са достатъчно отзивчиви да ти кажат (аз вече да ти казах горе долу, тъй като работя в община) и да се консултираш с някой инж.-конструктур, който ако не е добросъвестен, ще ти каже, че може - аналогично както постъпват адвокатите...Обмисли го добре, тъй като само инженера ще ти вземе между 1000-2000лв. и е важно ако започнеш това начинание, да му платиш на въпросния инженер толкова, че той да ти движи работите, а не ти да се балтавиш.
kikirikiki - специалист
Със съседите се събираме често на общи събрания, надявам се да няма проблем.
Мога да завера при нотариус, няма да имат против.
Извадка - архитектурна и констукция мога да взема от архитекта.
Той може да ми направи и новите чертежи за дупката в стената.
Но ще направя консултация предварително. Все още го обмислям, но много ми се ще :)
Целта оправдава средствата :P
tretre - специалист
Стоманобетонова плоча - НЕ СЕ РЕЖЕ туко-така.
Ако имаш тераса - помисли за външно стълбище.
Знаеш ли каква е изолацията на покрива, някои от тях не позволяват ходене по тях.
При плоските покриви/ в повечето случаи/ кота корниз е котата на борда- ако се прави конструкция нагоре, тя излиза над котата и е незаконна. Или трябва да я направиш прозрачна.
  • 1
  • 2

Тема "Нов балкон" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: