• 1
  • 2
Връзката между 2 свята
naB4o - специалист
Здравейте, искам да попитам какво трябва да си предвидя, преди покупката на сушилня, освен мястото където ще я ръчна :) Вентилационна тръба? или нещо друго?
Примерно за пералнята си прекарах вода и мръсен канал... но се чудя дали мога да си поставя и сушилнята без някакви преустройства...
п.с. какви видове сушилни се предлагат на БГ пазара ? :) Мерси
тези 2 ел-уреда искам да са си разположени долу в дясно - малкото килерче :)

Прикачен файл

Appartment.jpg
Appartment.jpg (11.82 KиБ) Видяна 29962 пъти
niki_sap - специалист
Сушилните са два вида - кондензационни и такива, които обдухват прането. При кондензационните в барабана се вдига някаква температура, а на гърба на машината, зад барабана една плоскост се изстудява - съответно става конденз и водата от дрехите излиза. Съответно има два начина да се махне тази вода - или машината е включена към канал и водата изтича в него или има корито, в което се събира водата и след това се изхвърля на друго място. От тези вторите напоследък май не се предлагат много.
Втория вариант е машината да прокарва въздух през дрехите и да изкарва парите през отдушник. Тогава не е необходим канал, а отдушник.
Направи си каквото ти е по-удобно.
По мое лично мнение тези машини с отдушник са по-добри, понеже повечето модели имат регулиране на температурата. Съответно на тях може да им се пусне и дори със студен въздух да обухват дрехите, което позволява да се сушат буквално всякакви дрехи. При кондензационните (или поне при моята, не съм съвсем на ясно) дрехите се загряват до темтература около 60-65 градуса и така се сушат - съответно по-чувствителни дрехи не могат да се сушат.
Не ти препоръчвам 2 в 1 машини - пералня и сушилня. Първо защото в повече случай сухилнята е кондензационна (гореописания проблем) и второ защото практически не успябва да изсуши всичкото пране наведнъж - например моята е Кенди, може да пере 5 кг и пише, че може да суши 5 кг., но практически ако й се сложат повече от 3 кг не успява да ги изсуши напълно. Ако ти е малко пространството е решение - просто както и при двете отделни машини след пране на 5 кг. трябва да се извади част от прането и така да се суши - на два пъти.
За модели - имам чувството, че всеки месец илизат някакви нововъведения, нашата е от преди 2 години и сигурно не е най-доброто на пазара в момента. Спроред мен най-важните екстри са да може да поеме колкото се може повече пране - това гарантира добро изсушаване, да има таймер за отложен старт (особено ако са 2 в 1 - пускаме я през нощта да пере и на сутринта ги подреждаме в гардероба), да има регулиране на температурата. От там нататък има всякакви псевдо екстри - срещу наелектризиране, различни видове филтри за събиране на прахоляка (като се сушат и се късат власинки) и т.н.
Харалампи - специалист
Жената също е против 2в1. Представи си как след центрофугата прането е нагърчено и станало на топка. След това се изсушава и започва адското гладене.

Кондензационните сушилни ми изглеждаха страхотни когато си купихме такава, но ... Топлообменника (кондензатор) се замърсява и излизащия въздух остава влажен, т.е. вкарваш влага в помещението и започват всички проблеми свързани с това. Естествено ако се мие редовно влагата която се внася в апартамента е по-малко. Мие се лесно с вода. По него остават власинки от дрехите, които са се промъкнали покрай филтрите.

Ако имаш възможност сушилнята може да се постави в/у пералнята няма никакъв проблем. Така ще си спестиш пространство. Когато си купувахме сушилня нямаше модели, при които водата изтича направо в канала. Идеята ми се струва страхотна. Вече мисля за вариант да приспособя нашата за такава работа.

Не се съмнявай обаче в смисъла от закупуване на уреда. Страхотно удобство е, пести много време особено зимата.
niki_sap - специалист
Ти ме стресна - не помня да съм чистил топлообменник въобще. Къде се намира това и какво имаш предвид - някакъв тип филтър ли е? Не мога да включа...

За центрофугата - да намачква ги, но тик е момента колко пране сушиш. Ако си изпрал 3 кг. и ги сушиш директно след това - няма проблем - те излизат почки изгладени (....) просто защото има място да се разместят и да влиза въздух между тях. Затова и казвам, че 2 в 1 всъщност не е толкова зле - ако я ползваш на принципа на нормална пералня и сушилня - переш, вадиш част от прането, изсушаваш другата част и връщаш остатъка за изсушаване. За да не се занимаваме ние перем по по-малко пране всеки път и директно го изсушаваме - както казах през нощта се пуска и на сутринта всичко е готово. Проблема е, че поне при нашата машина (кондензационна) въпреки, че в края на цикъла то уж изстудява дрехите, всъщност те са си доста топли и съвсем леко влажни когато ги извадиш. Ползвал съм и машина с обдухване, при нея дрехите излизаха леко топли и напълно сухи - от там директно ги сгъваш и в гардероба. На нея машина можеше да се суши и само със студен въздух - естестгвено отнема много повече време, но можеш да сушиш и вълнени пуловери например.
naB4o - специалист
Аз нямам и съмнение да взема, 2 лета в САЩ умирах от кеф :) работата е, че трябва да измисля къде да разположа отдушника. понеже това си е затворено помещение единия панел е към коридора на блока, 2-я към съседите, 3-та стена към банята....
niki_sap - специалист
Ако нямаш възможност директно да я включих към отдушник - било то с някаква по-дълга тръба и допълнителен вентилатор например, просто не го прави. Вземи си кондензационна, предполагам по-новите модели имат повече екстри и може да компенсират недостатъка с прекаленото затопляне на дрехите.
Другия вариант, който в момента правя в апартамента на родителите ми е да свалиш цялата установка за прането в мазето - щом си била в Щатите вероятно си свикнала да носиш прането извън входната врата. Ако мазето ти е в достатъчно добро състояние и има вода, канал, проветрение това е лесно решение. В моя случай апартамента е на втори етаж в стара сграда с много голямо мазе с голям прозорец. Прокарах вода и канал с отделен водомер, пуснах ток от електромера на апартамента и готово. Сега остана да убедя хората да го ползват :)
naB4o - специалист
бил СЪМ ;) в щатите и постоянно си имах в нас пералня и сушилня, а във мазето нямам такива екстри :) сега обмислям други варианти вече
нещо от типа, като си затворя терасата, да я изпратя натам...
Благодаря на всички за отговорите :)
niki_sap - специалист
Извинявай, объркал съм женския род :)
Мой приятел я направи на терасата, дори в началото не беше остъклил цялата тераса, а имаше само като параван около сушилнята, за да не я пръска дъжд. Пералнята си му остана в кухнята, само сушилнята беше на балкона. Съответно никакъв проблем с води и канали и т.н. Само ако е шумна сушилнята съседите да не се ядосат. Но все пак мисля, че по удобно би било, ако сушилнята и пералнята са една до друга - погледни по-модерните кондензационни и си реши проблема без усложнения. Успех.
naB4o - специалист
Мерси :) ще ги погледна аз :) а магазин във Варна, или традиционните Техно**** Зора и т.н. ?
Анти ми е Т-ноМаркет-а и там сигурно последно бих отишъл :)
кака Лара - специалист
То имаме ли нещо друго във Варна :?
Всъщност няколко приятели се обзаведоха от 'магазина-със-транспортните-дефекти' и са страшно доволни. Защо не провериш там?
  • 1
  • 2

Тема "Въпрос за сушилня" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: