• 1
  • 2
Връзката между 2 свята
fionna - напреднал
Здравейте, нещо подобно гледах в английския ибей и цената му беше доста по-ниска. Така че потърсете и там, само да намерите термина на английски език. Успех
Minkov - специалист
Малко късно се включвам в темата, но за 30 крушки най-икономичния вариант е те да се заменят с енергоспестяващи лампи, които да се включват от фотореле, т.е. вечер се палят, а сутрин се гасят.
На пръв поглед може да изглежда неразумно, но:
1. Това е почти най-добрия вариант да се използва пълния ресурс на лампите, защото се включват само 365 пъти за една година. Най-добрият вариант е да не се гасят, но да не изпадаме в крайности :yawinkle: ;
2. В следствие на (1.), отпада нуждата от често обслужване на системата;
3. Премахва се обслужването на лихт-бутони, особено тези, в жилищата;
4. "Щракащият" (комутиращият) елемент е само един, а колкото по-малко елементи, особено "шаващи", толкова по-надеждно.
5. В следствие използването на енергоспестяващи лампи (изключвам LED, като неподходящи за такъв тип осветление, а и все още високата им цена), средногодишната консумация ще бъде по-малка, от сегашната (с обикновените лампи). Ако не вярвате, ползвайте аритметиката: сравнете прогнозната консумация (с енергоспестяващи лампи, при средногодишна продължителност на нощта в България от 14.5 часа) за 12 месеца напред, спрямо сегашната консумация за 12 месеца назад;
6. Комфорта (никога на тъмно!) при ползване е незаменим.

И още нещо: при такава схема и при толкова много лампи се оказва, че някои лампи са излишен лукс и по-късно биват премахнати.

Знам, че много хора трудно ще преглътнат факта, че лампите не гаснат след тях, но .....
Lisko - майстор
Minkov написа:
Ако не вярвате, ползвайте аритметиката: сравнете прогнозната консумация (с енергоспестяващи лампи, при средногодишна продължителност на нощта в България от 14.5 часа) за 12 месеца напред, спрямо сегашната консумация за 12 месеца назад
Аз не вярвам. Ето защо: Ако приемем, че икономичните са 3 пъти по-икономични, значи 14.5 часа се равняват на малко под 5 часа работа на сегашните. Ако таймера е настроен да задържа по 2 минути тва значи 150 пъти да бъде щракнато през нощта. Много е !

С другите разсъждения съм съгласен.
ivanovbg - майстор
В нашия блок сложихме плафони с датчик на движение - 20-тина лева единия май беше. Тока на входа спадна драстично. Лампите не светват ако няма на етажа човек. Копчета също няма защото следят осветеността.

А за да не горят - премерете коя е най ниската фаза и там прехвърлете захранването им. Откакто ги преместихме нямаме изгоряла крушка повече от година. С нажежаема жичка са всичките.

:partyman:
Minkov - специалист
"Драстично" е много ластично казано - ако преди подмяната лампите са светели и през деня, да, разликата ще е драстична.
А и не казваш за колко тела се изръсихте по 20-тина лева? Или това не са разходи?

Най-ниската фаза зависи от товара в другите две и е динамично понятие. Поради което ми стана интересно как я измерихте, в колко часа, за какъв период?
Minkov - специалист
Lisko написа:
Аз не вярвам. Ето защо: Ако приемем, че икономичните са 3 пъти по-икономични, значи 14.5 часа се равняват на малко под 5 часа работа на сегашните. Ако таймера е настроен да задържа по 2 минути тва значи 150 пъти да бъде щракнато през нощта. Много е !

С другите разсъждения съм съгласен.
Имаш голямо основание да се съмняваш, защото казаното от мен не може да е еднозначно за всеки конкретен случай.
Както и аз имам основание да се съмнявам в това, дали общата мощност ще намалее 3, а не 5 пъти (примерно) - всичко опира до конкретния обект.

Най се радвам на това, че си схванал основното - такава преработка е компромис между комфорт, вложение, поддръжка и ел.консумация, а не само между вложение и ел.консумация и то за сметка на комфорта и поддръжката.
Duke_BG - специалист
ivanovbg написа:
В нашия блок сложихме плафони с датчик на движение - 20-тина лева единия май беше. Тока на входа спадна драстично. Лампите не светват ако няма на етажа човек. Копчета също няма защото следят осветеността.

А за да не горят - премерете коя е най ниската фаза и там прехвърлете захранването им. Откакто ги преместихме нямаме изгоряла крушка повече от година. С нажежаема жичка са всичките.

:partyman:
+1 и от мен
на 5 етажа сме без асансъор и сметката падна много - плафоните са с две лампи по 25 вата
а ако говорим повече етажи и асансьор тогава сметката може да падне и 10-торно

представете си го : бабичката от осмия етаж влиза във входа, включва стълбищния автомат който от своя страна включва 30 крушки за минимум минута, бабата вика асансьора, качва се в него и пътува около 30-40 сек, слиза от асансьора и крушките вече са угаснали - пак натиска бутона и ... още минута 30 крушки

ако е със датчици щяха да светнат две крушки за около 30 сек

и какво излиза ?
фотодатчиците са намалили разхода 60 пъти
  • 1
  • 2

Тема "Плавно стартиране осветление" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: