• 1
  • 2
Връзката между 2 свята
lyubohar - майстор
Ситуацията е следната:
Покупка на апартамент с последващо задължителна смяна на заключващата система.
Входната врата е много добра-блиндирана.
Мисля,че е касова брава с блокиращ втори ключ.
За съжаление не знам марката и системата.Ще я науча при получаването на апартамента,но трябва да съм подготвен.
Как се постъпва в такъв случай,за да се избегнат бъдещи неприятности?
Благодаря за мненията.
kozl - майстор
Какво значи подготвен? Като касоразбивач ли :shock:
Ако бравата е пренастройваема ще си достатъчно подготвен да знаеш каква е бравата, за да си купиш нов комплект ключове и на място с отвертка да пренастроиш бравата за новите ключове. Аз купувах миналата година к-кт 5 бр. за 70 лв.
Щом и това е неизвестно плащаш на ключар да дойде с теб и чакаш той да свърши останалото. Щото може да се окаже, че бравата няма функция да се пренастройва на място и ще трябва да се сваля.
lyubohar - майстор
Подготвен имах в предвид като получа ключовете същия ден да се направи нещо.
Добре би било да се окаже,че може да се сменят само ключовете и с "отвертка"да се смени кода.
Но не знам още каква е системата.
За ключарите-ами нямам много доверие.
Когато правих входната си врата навремето от фирмата ми дадоха запечатана брава,която стоеше в мен
до последния момент на монтирането.Доста време след това ми се обаждаха да ме консултират как да се предпазвам от крадци.Солидни хора,но май вече не съществуват.
Ще изчакам да видя каква е системата и ще пиша допълнително,ако нещо не ми е ясно.
8180 - майстор
lyubohar написа:
Солидни хора,но май вече не съществуват.
Познавах едни такива - "Бравикс". Бог да прости шефа там. Доста години нямаха отключена брава, собствена разработка.
Hursa - майстор
Както сте описали бравата, може би е двусистемна. На практика две брави в един корпус. Най често основната е „касова”, използва се поради относително по голямата им устойчивост на взлом и по големият ход на заключващите елементи. Допълнителната е патронна (най-често) и се използва за блокиране на основната (не винаги), като допълнително движи обикновено още един заключващ елемент, с малък ход. Може да се използва и самостоятелно, без заключване на основната. Патрона се смята за по-труден за „безразрушително” „интелектуално” отключване. Ако е такава, достатъчно е да се смени патрона на блокиращата брава със сравнително надежден, за да не могат да влязат ако имат дубликати на ключовете. Което ще даде време да се прекодира бравата, ако не е от тези, които собственика може да прекодира. Ако е от българските „сумо” основната е патронна, достатъчно е да се смени патрона, блокиратора е „касов”, но специалистите твърдят, че лесно се отключва, не може много да се разчита на него.
В последствие може да монтирате електронен блокиратор, сравнително лесен за монтаж и по надежден от много електронни заключващи системи, а и по евтин. Освен това монтажа му е действително „скрит” за крадеца.
Толкова научих докато си „проектирах” моята блиндирана врата, не съм „спец”.
lyubohar - майстор
Благодаря за изчерпателните отговори.
За скрит електронен блокировач не съм чувал.
Знам за електронни вътрешни допълнителни брави с дистанционно,но са към 500лв.
Hursa - майстор
Представлява малка електромагнитна "брава". Действа подобно на езика на бравата. Ел. магнита издърпва езика, пружина го връща. Монтират го по 3 начина. Единия вариант - монтаж в касата и блокира прибирането на заключващите шипове. Хубавото е, че не нужно окабеляване на крилото. Освен това достъпа до нея може да се затрудни значително за вломщика, зависи от монтажа (може би най надеждния монтаж, дори затруднява допълнително силовото разбиване на вратата защото "държи" заключващите шипове). Втория вариант блокира долната или горната тяга, монтажа е най-лесен. Третия вариант - монтира се в корпуса на бравата, но трябва да се види дали механизма го позволява и дали има място, предимството е, че е зад евентуалния брониран лист монтиран върху бравата. Цената на цялата системата е около половината спрямо електронна допълнителна брава и зависи от електрониката която желаете. Но това без монтажа. Монтажа не е труден, особенно ако конструкцията на крилото или касата е подходяща. Но монтажа в корпуса на бравата, мисля, трябва да се довери на специалист запознат с конструкцията на конкретната брава.
Има и друга конструкция блокиратори с електроника задействаща се от звук (кода се "изчуква" като кълвач от устройство допряно до конструкцията на вратата), но у нас не се предлага.
lyubohar - майстор
Вече има яснота за бравата.
Atra-касова с блокиращ ключ.

Изображение
Изображение

Има вариант за смяна само на кода с нови ключoве.
Приемам и други съвети.
Благодаря.
Hursa - майстор
Вероятно вече го знаете. Това е една от добрите марки брави. Плюсовете на конкретния модел, ако съм го разпознал правилно (и до колкото съм ги чел някога):
- Заключването чрез долната ключалка закрива със закалена пластина отвора на горната ключалка – това възпрепятства крадеца да дойде предварително и използвайки един метод наречен импресионен да си подготви ключ за тази ключалка. Възпрепятства и въобще да проучи ключалката и механизма предварително – но пък долната е същият тип.
- Корпуса на бравата около ключалките е щампована изпъкнала което затруднява разширяването на ключевото отверстие и използването на популярен метод за силов взлом – трошейки кодовия механизъм. Но вероятно е защитена и по други начини от такъв взлом. Може би тази изпъкналост е допълнително подсилена отвътре с закалена пластина, може да проверите.
Вратата вероятно е диера (dierre) – може би на предната страна на корпуса на бравата е монтирана манганова пластина – затрудняваща разпробиването на корпуса.
Вероятно има и други защити от манипулации. Но сега се смята, че „сейфовите” брави са лесни за отключване, чрез манипулиране. Особено опасен е един метод, наречен самоимпресия – устройството което се използва се изготвя сравнително лесно и за манипулациите с него не се изискват големи умения.
Лошото в случая (до колкото знам) е, че да смените кода се изисква да купите прекодиращ комплект – секретната част на ключалката и макар „сейфовите” брави да поевтиняха напоследък, тези прекодиращи комплекти са доста скъпи. Ако свалите вътрешната декорация на долната ключалка, би трябвало да може да се смени по същият начин кодовата част и на долната ключалка. Сумарно два такива комплекта ще ви струват приблизително колкото нова брава същия модел. Вие преценете дали си заслужава да се инвестира толкова в компрометираните до голяма степен „сейфови” брави.
Можете да купите нова брава, като долната част на бравата е с патрон (с бронирана защита на патрона), смята се за значително по надежден. А и ще имате две различни системи на заключване изискващи различни инструменти за взлом и различни умения от крадеца. Но такава комбинирана брава плюс добър патрон и бронировка на патрона ще излязат доста по скъпо. Освен това монтажа на надеждна бронировка на патрона не е много лесно и ако се прави от специалист ще вземе доста за монтажа.
Може да се наложи да търсите брава само от тази марка, изглежда ми доста дълга (по вертикала), а това може да се окаже голям проблем. Може да не е взаимозаменяема с други марки, макар че общо взето стандартизират размерите си (това с два шипа задвижвани от долната ключалка е сравнително рядко срещано). Ако решите да смените бравата с друга марка трябва да видите дали съвпадат монтажните размери.
Все пак смятам, монтирането на електронен блокиратор за много по-надеждно решение по отношение на защитата от взлом. А и сега цените на подобна система започват от 60 лв.
lyubohar - майстор
Благодаря за изчерпателния пост.
Такива неща трябва да ги четем,а не да ни се обяснява колко сме прости и да ни пращат директно на майстор.
Все пак този форум е "направи сам"
Та на въпроса.
За съжаление тази брава няма подходящ заместител.Трябва да се преработи самата врата,което не ни се иска.
Да,може да се сменят клчовете с нови прекодиращи комплекти-цената е 140лв.единия.
Надявам се,че става лесно.
Може да се постави дипълнителна брава от типа на Gerda-цената е към 250лв.
Дават им 7 степен на защита от 7 степени от скалата за механични брави.
Но има едно условие,че може да се наложи премахване на шината нагоре,която влиза в касата.
Самия монтаж е 80лв.

Тези електронни блокиратори не ми са ясни.Може ли примерен линк?
Благодаря.
  • 1
  • 2

Тема "Смяна на код на брава." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: