Връзката между 2 свята
Привет (не съм сигурен дали публикувам темата в правилния раздел, за което се извинявам),

Имам звънец , който работи на 220V.
Отвън имам бутон (до него стигат фаза и нула) , после фазата и нулата се връщат вътре .

Монтирах бутон на марка Замел с глим:
https://www.masterhaus.bg/bg/product/18 ... ampa-zamel

След като го монтирах вътре в помещението се връща на кабела фаза (която не е прекъсната) и нула.

Когато натиснеш бутона отвън прекъсва фазата. (На мен ми е странно, но инсталацията е така)

Звънеца (вътрешното тяло) което искам да монтирам е това:
https://www.tekra.bg/zamel-duo-gns-943-za0030/

Схемата е следната:


Моля, някой компетентен, ако може да помогне. :roll:
shotik - майстор
Малко бъркаш нещата, струва ми се ,че не си наясно с токовете.
До бутоните идва фаза, с която се прекъсва и когато се натисне долния бутон , тя отива до бобината , която е свързана на "нула" и затова мислиш ,че когато не е натиснат бутона имаш фаза и нула. От втория бутон фазата е към нещо, което не мога да определя, вероятно е лампа или зумер за друг звук, за да се разпознава ,от кой бутон е натиснат.
Дай още малко инфо за звънеца.
iliya_i - майстор
1 и 2 са гонга, а 3 и 4 жълтия кръгъл зумер, който ще пее някаква мелодия.
Колко проводника имаш в бутона за звънеца, че с тези фази и нули дето отиват и се връщат ги преброих някъде около 18. Пък сигурно са само два. Та на тези двата си връзващ бутона вън, а проводниците вътре за звънеца свързваш на 1 и 2 или на 3 и 4 според желания звук.
пет юни 19, 2020 9:56 pmshotik написа:
Малко бъркаш нещата, струва ми се ,че не си наясно с токовете.
До бутоните идва фаза, с която се прекъсва и когато се натисне долния бутон , тя отива до бобината , която е свързана на "нула" и затова мислиш ,че когато не е натиснат бутона имаш фаза и нула. От втория бутон фазата е към нещо, което не мога да определя, вероятно е лампа или зумер за друг звук, за да се разпознава ,от кой бутон е натиснат.
Дай още малко инфо за звънеца.
Привет колега,
Да , не съм наясно.

В коридора имам 2 кабела , пред вратата също имам два кабела.
Единият има ток , другият няма ток.
Когато кабелите са ОТКАЧЕНИ отвън на бутона , вътре в коридора ток по кабелите няма.

Монтирам горе посочения бутон (без значение как съм вързал двата кабела на крачетата) и когато проверя вътре в коридора единият кабел има ток , другия не (без да е натиснат бутона отвън)

Натискам бутона отвън и тока в коридора изчезва. :? Не би трябвало ли е да бъде обратно ? Когато го натиснеш да има ток , когато го пуснеш няма?

Относно повече информация (схема) е само тази от снимката. Друга няма като ръководство.

@iliya_i , само два проводника.


Когато кабелите са ОТКАЧЕНИ отвън на бутона , вътре в коридора ток по кабелите няма.

Проверявам с фазомер дали има ток по проводниците. Със сигурност е нещо елементарно или просто този бутон - не работи коректно. (купих ги като комплект от Практикер)

Бутона:

https://www.photobox.co.uk/my/photo/ful ... 3069804806

Личното ми мнение е, че звънец на 220v е рисковано. Защо е такава инсталацията нямам идея.
Последна промяна от Johnnyer на пет юни 19, 2020 11:03 pm, променено общо 1 път.
iliya_i - майстор
Без да слагаш бутона, свържи звънеца вътре. След това допри внимателно двата проводника пред вратата с отвертка, която държиш за изолацията.
shotik - майстор
Такива звънци се монтират допълнително и инсталацията трябва да е друга от тези за нисковолтовите звънци и домофони.
Като начало трябва да разбереш къде е прикачена и дали няма връзка с нисковолтова инсталация.
След това трябва да се провери с уред, не с фазомер кои проводници са за тази инсталация.
Като се убедите за изправността, тогава свързвайте.
Дали е опасно или не- когато е изпълнена инсталацията с подходящите за 230 волта бутони, звънец,кабели и др. , да не може да се пипа по тях , тогава може, но да се ползват бутони за нисковолтовите инсталации , не бива да се прави, защото ако паднат самите бутони и се оголят контактния болт или кабели, има опасност от поразяване от ток и може да стигне до трагични последствия !
iliya_i - майстор
пет юни 19, 2020 9:23 pmJohnnyer написа:
Монтирах бутон на марка Замел с глим...
пет юни 19, 2020 10:49 pmJohnnyer написа:

Проверявам с фазомер дали има ток по проводниците.
Ето това те подвежда в ситуацията, защото бутона е с глим лампа - същата като във фазомера. И като пипнеш с фазомера - тези 2 лампи правят верига и светват. За да няма ток при натиснат бутон, предполагам не го натискаш докрай, а само лекичко, докато забележиш промяна.

Просто бутон с глим и фазомер с глим са несъвместими!
kozl - майстор
То тва уред "фазомер" изобщо не е ясно кво е.
На пазара под това наименование се продават доста видове работещи на различен принцип уредчета, доста от тях ментета спрямо класическия уред с глим лампа.
Та това какво показва "фазомера" е загадка. Ако е с глим лампа, то тя ще светне при напрежение > 60 -70 волта. Ако е със светодиод или акустичен сигнал тогава мое да свети кога се иска щото зависи от производителя каква схема е прилижил.
Има нема ток пробвано с "фазомер" нищо не помага в случая.
Звънеца проработи ли след като го свърза за двете жици в коридора и свърза бутона на двете жици пред входната врата?
Ако не вместо звънеца вържи една крушка за 220V и пробвай със свързан бутон какво става.
На мен ми не стана ясно защо си приел, че звънеца трябва да е за 220 волта?
Това ново строителство ли е, многофамилна сграда ли е, външни бутони има ли?
Имам усещане, че звънчевата система не е за 220 волта, но свържи крушка за 220 волта вместо звънеца за да се изяснят нещата.
Щото ако звънчевата инсталация е на 8 волта, то тоя звънец за 220 V няма да звънне на 8 волта.
Освен това като гледам схемата този звънец има две мелодии за два бутона на различни позиции, за да се различава кой бутон е натиснат.

Тема "Звънец 220V , апартамент" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: