• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
Връзката между 2 свята
Hursa - майстор
съб яну 02, 2021 12:41 pmnikolay_1 написа:
Аз бих направил горния завой с 3 стъпала, както е долния. Вмъквам едно стъпало между 11 и 12. И трапеца 10 си го правим на стандартно правоъгълно Така общо стават 14 , което прави 18 см и нещо средно, което е поносимо.

Малко по-трудно е добавянето на още едно стъпало и в долния край на стълбата, което ще се падне някъде пред радиатора, тоест ще увеличим линейния размер с още едно стъпало. Така стават 15 , което е 17.5 см , направо идеално.
Не е ли това - най-оптималното решение. Така най-лесно може да се впише в съществуващото положение. А и разходите ще бъдат относително неголеми. Сигурно не е най-доброто, но дали има най-добро в случая.
Вида значително ще се подобри. Ще се получи еднаквост горе и долу. Удобството при ползване ще се подобри значително (особено при "завоите" - ако се направят с еднакъв градус).
Ако се добави стъпало - може би да е като площадка пред първото стъпало, наравно с ширината му. Така, предполагам ще е по-прегледно. Но с добавяне на стъпало долу - ще се наложи значително надграждане на долните стъпала. Трябва да се мисли за нещо олекотено. А и дали ще изглежда добре, погледнато отстрани.
schuldiner - майстор
чет дек 31, 2020 12:21 ammuhala написа:
Аз бих изравнил стъпалата по височина и дълбочина, доколкото е възможно и после обличане с дърво/mdf итн.
Ето една идея
добро решение и после няколко страници полемика.
Поне да бяхте питали Руслан висок ли е, нисък ли, другите в семейството как са...
Аз на подобно стълбище надстърчам /и при мен е баня-тоалет/ с 20-25 см, но за 20 години свикнах. Удрял съм се не повече от 50 пъти. Само веднъж при слизане се подхлъзнах с бебе в ръцете като счупих 3 и пукнах 4 ребра, но веднъж е инцидент. После без проблем.
Hoвoceлckи - майстор
Никак не ми допадат витите стълби. За мен са твърде неудобни и опасни. Затова и предлагам всякакви други решения. Няма невъзможни неща. Виж, финансовата възможност, мотивацията и амбициозността са друга работа. Питащият уж имаше хъс, но май не толкова много ...
Hursa - майстор
Но за това, което предлагате - е необходимо да се направят два отвора във външна стена, евентуално "носеща". Да се изгради междинна площадка, наполовина теглото и трябва да се носи от съществуващата конструкция. Горе площадка, горната поредица от стълби - от какво ще се се носят? От съществуващите стълби? Изглежда прекалено, още повече - като не се знае до колко надеждно са изградени. И как ще изглежда всичко това.
Hoвoceлckи - майстор
Добре си сложил "носеща" в кавички. Не виждам появяваща се опасност ако на отворите им се направят пояси (щурцове).
За междинната площадка ако се реши, може да се отлеят носещи колонки (със собствени стъпки). Новото, повдигнато вътрешно стълбище би могло да се носи от старото (с така изпълнената конструкция), плюс известно усилване ... Може да бъде изцяло разрушено и отлято с правилно армиране.
Колко здраво е строено ... При ремонта може да се направи значително по-здраво при желание.
Как ще изглежда ... нещо като на скицата и както си го направи.
Пита за идеи - давам своята. Ако изобщо му допада, но има съмнения и неразбиране - казва и обсъждаме. Например: изобщо не е задължително да е от бетон. Външното - стоманено, вътрешното - дървено.
Мислех компромисно да се върнат само няколко стъпала в долното коридорче (при радиатора), но доколко ще приеме намаляване на височината (да речем до 2метра). Но пак ще има ъглови стълби ...
Изобщо, както често се случва, някой пусне мухата и духне. И ние 'фърляме боб как най-... би могъл да си реши проблема. Какво за него обаче е най-... ..

Едно решение мисля в аналогична къща от фейса:
https://www.facebook.com/groups/diybulg ... 3/?app=fbl

Прикачен файл

IMG_20210102_220338.jpg
IMG_20210102_220338.jpg (87.39 KиБ) Видяна 5646 пъти
Hursa - майстор
Без щурцове и в неносеща изградена тухлена стена - едва ли е добре да се правят отвори. Все пак - в двуетажна сграда - в носещите стени да се направят два значителни отвора, като за врата - ми се вижда много. Ако се "бутне" сегашното и се изгради ново - пак трябва да се носи от "нещо", да се носи и динамичното натоварване от ползващите го хора. Сегашното - освен, че е свързано с плочите горе и долу, може би лежи и на носещата стена (то ако "лежи" на нея, едва ли ще е разумно да се събаря). Това ново стълбище - сравнително трудно ще се свърже с арматурата на плочите. Под стълбището - не е плоча, а стълбището към "подземния" етаж - трудно ми се вижда да се укрепи. Предполагам, не е невъзможно - но дали ще изглежда добре.
Hoвoceлckи - майстор
Забелязал съм, че отдолу е отвор и затова написах "плюс известно усилване ..." Това може да се изпълни по различни начини, с нелоша визия, но не виждам смисъл да го обсъждаме, поне за сега.
Проблеми е напълно възможно да се появят, но винаги могат да се намерят решения. Все пак това е само едно стълбище. Но първо трябва да се уточни какво изобщо му допада на питащия.
zz_stefanov - майстор
съб яну 02, 2021 9:45 pmHoвoceлckи написа:
Добре си сложил "носеща" в кавички. Не виждам появяваща се опасност ако на отворите им се направят пояси (щурцове).
За междинната площадка ако се реши, може да се отлеят носещи колонки (със собствени стъпки). Новото, повдигнато вътрешно стълбище би могло да се носи от старото (с така изпълнената конструкция), плюс известно усилване ... Може да бъде изцяло разрушено и отлято с правилно армиране.
Колко здраво е строено ... При ремонта може да се направи значително по-здраво при желание.
Как ще изглежда ... нещо като на скицата и както си го направи.
Пита за идеи - давам своята. Ако изобщо му допада, но има съмнения и неразбиране - казва и обсъждаме. Например: изобщо не е задължително да е от бетон. Външното - стоманено, вътрешното - дървено.
Мислех компромисно да се върнат само няколко стъпала в долното коридорче (при радиатора), но доколко ще приеме намаляване на височината (да речем до 2метра). Но пак ще има ъглови стълби ...
Изобщо, както често се случва, някой пусне мухата и духне. И ние 'фърляме боб как най-... би могъл да си реши проблема. Какво за него обаче е най-... ..

Едно решение мисля в аналогична къща от фейса:
https://www.facebook.com/groups/diybulg ... 3/?app=fbl
Новоселски, за да минавам всеки ден по това стълбище трябва да съм бил танкист. Като за начало трябва да се сниша на височината на кръста си и после да се промуша през люка отгоре. :)
Hoвoceлckи - майстор
А ти от къде знаеш, дали питащият (или някой друг потребител) не е бил танкист :lol: ... и изпитва носталгия по онова време :-D
Аз неслучайно първоначално се въздържах от идеята си "да се върнат само няколко стъпала". После го споделих все пак и накрая случайно попаднах на въпросната снимка и си допълних поста с нея.
От друга страна, употребата на алкохол в къща с такива стълби (вити), е твърде непрепоръчителна ... :-D Та ако не - танкист за едните, то - трезвеник за другите ... или може би ентусиаст, който не се спира почти пред нищо :wink:
Аз лично може би бих преместил тоалетната :cool:
bisermonov - специалист
За да се проектира едно удобно стълбище трябва място, При съществуващо стълбище и да го бутнеш нищо не може да се направи имаш размер 262 височина на 303 дължина в см. не видях ширината в тези размери се влагаш стандарта 15 – 16 см. височина и 32см. дълбочина няма шанс затова майсторите са извлекли най-доброто решение и са го направили отделен въпрос с изравняването да са еднакви. За ПЛОЩАТКИ забравете ядът от мястото 12 стъпала на 262 се пада близо 20см. височина далече от нормалното. И зависи собственика какво иска и с какъв бюджет разполага може да се взима допълнително решение но нищо по-различно не може да се развие тук при тези размери.
Единственото нещо което може да се направи е изравняване по височина и дълбочина. Не може да се прибавят никъде стъпала защото нищо не се променя в размера на останалите.
Някога хората така са преценили така им е било удобно така са го направили сега новия собствиник е пред свършен факт а 10 човека 15 мнения важното е собственика какво иска стига даму се обяснят възможностите в случая почти никакви.
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7

Тема "Ужасно стълбище" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: