• 1
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 26
Тук ще бъдат премествани, мненията и темите преди да бъдат изтрити окончателно.
Pooh - майстор
radius написа:
Явно Пух смята, че който търси качество и отговорност от "майстора", заслужава мангали. Ето затова никога няма да се разберем, защото майсторите си мислят, че като се осерат, са го направили красиво и всеки трябва да им пляска.
Проблема е, че във строителството и ремонтите, думата отговорност е непозната и всеки гледа да те прецака. То и клиентите са си виновни, кат са оФци, но това е реалността.
Chefo77, го е обяснил, достатъчно ясно, но да драсна и аз някой ред.
1. Качеството си има цена - във ВСЕКИ ОТРАСЪЛ!
2. Качество не се търси на всяка цена - ако не можеш да си позволиш вечеря в многозвезден ресторант - отиваш в кварталната кебапчийница, но не вдигаш скандал, защо нямат гурме кухня ...
3. НИКОЙ не е длъжен да оправя чужди бакии - ВСЕКИ САМ си носи отговорността!
4. И ето как стигнахме и до отговорностите - това е думичка трудна за асимилиране от повечето българи, но ... това е положението. Колко точно е отговорен един индивид, който е одобрил проект и в заключителния етап се сеща, че "Тук може ли да пуснем една лампичка, този контакт да се премести с 27 см. вляво и вратата да се махне, и да се оформи сводче?" ... Това разбира се се случва, след като стаята е боядисана и издадена, а изпълнителите вече монтират ключове и контакти и събират багажерията. Иначе си напълно прав - всеки гледа да те прецака - да плати минимума, но да получи максимума. И точно там е разковничето. Много пъти във Форума е коментирано, че евтиното и качественото са на различни щандове, но ... пуста ганьовщина - все се опитваме да прекараме някой и неусетно се прекарваме сами.

За мен темата е приключена. Видях, кои са Ганьовците, търсещи вечно келепирец ... избълвах, какво и защо ме дразни в подобни "разговори", а вие продължавайте да абсолютизирате и ... стискайте палци, да не попадате на хора, които мислят, като вас!

Лека вечер и дано вашите клиенти и началници са по-разбрани от вас самите. :wink:
Чираче - майстор
Chefo77 написа:


Не, Пух просто обяснява това, което и аз писах по-горе, че трябва да има ГРАНИЦА на позволеното и от едната, и от другата страна. Никой не коментира качеството.
Защото аз в Чираче (ще ме извини, но с такова впечатление съм останал) и някои други в този форум виждам явна ненавист към майсторското съсловие във всичките му форми. Защото когато клиент поиска да се преправи нещо, което е уточнено категорично още в началото, изказвайки се, че "винаги има право, щом веднъж си е платил", това означава, че се гаври с труда на майстора. И никой уважаващ себе си специалист, изкарвайки хляба си с ръцете си, няма да позволи някой да се гаври с труда му. Грешките, направени от майстора в процеса на работа, се поправят за сметка на майстора и никой думичка не коментира по този въпрос!
Четеш написаното както Дявола Евангелието :lol: Т.е. както ти изнася. Нямам ненавист към всички майстори, а само към калпавите тарикати. А те клонят към 100% в момента в България. Читавите отдавна са зад границата. Тук са останали съвсем малко - или вече на възраст, или с малки деца, или по здравословни причини.
Нали това, което трябва да се преправи е останало от предишния "майстор"? Не говоря за грешки или нещо недоговорено.
Има тук един майстор на фаянс и теракот. Три пъти съм го викал. Доволен съм. Не съм се пазарил, и съм плащал колкото е поискал. Но и той не е издевателствал финансово. Просто коректен. Но вече не мога да го хвана, понеже бил ангажиран поне за 6 месеца напред.
В тоя ред на мисли ми се наложи да се прави около 20 квадрата фаянс, теракот и 4 стъпала. Извиках един майстор. Започна от теракота. И понеже бях направил предварително замазката/идеално равна и хоризонтална/, работата вървеше. Нанасяне на лепилото с малкия гребен, и пляс, пляс, пляс - по 15 лева на квадрат. Така стигна до стъпалата. Четири стъпала! И понеже бяха с разлика от по около 1-2 см по ширина и височина/грешки от "майсторите" по грубия строеж/, "майстора" се "гипсира". Наряза около 10 плочки, и всичките грешно. Платих му коректно за свършеното, и му показах вратата. Казах му: Момче, когато се научиш да правиш и стъпала, тогава можеш да кажеш, че си майстор, и да вземаш по 20 лв на стъпало. Извиках Неволята, и си довърших стъпалата и фаянса САМ, с разлика в размерите до 1 мм.
Друг случай. Понеже къщата ми е нова, трябваше да се слага ламинат в спалнята и хола. От магазина за ламинат предлагат "уж безплатен монтаж". Но той предварително е калкулиран в цената. Както и да е. Дошъл майстора, и наредил ламината в спалнята. Прибирам се аз в къщи/бях нещо ангажиран с друга работа/, и гледам наредил ламината с дългата страна НАПРЕЧНО на светлината от прозореца. Благодарих му с усмивка, и му казах Довиждане. Разглобих го, и какво да видя? При идеално равна замазка, направена от мен, на места нямаше подложка. На доста места опираше плътно в стените. Наредих си го на ново, след "майсторското" изпълнение. В хола си го направих отново САМ, с помощник Неволята. :lol:
Трети случай. Трябваше да се слага гипскартон. Силно "впечатлен" от уменията на "майсторите" бях започнал да си го правя сам. Но жената се наложи, и се съгласих да вика майстори. Мир да има. Направиха конструкцията, и го наковаха набързо. Уговорката беше да се фугира, и да се шпаклова 2 пъти. Фугираха, като на места не сложиха стъклофибърната лента, и леко запълниха винтчетата. Удариха една шкурка, и направо с латекса. Картона бил равен, и нямало нужда от шпакловка. Какво ще кажеш за това изпълнение?
Четвърти случай - окачения таван. Почти същата история с "майсторство".

Chefo77,
Сега ще кажеш ли, че съм капризен клиент, и имам непоносимост към майсторите?
Нямам НИКАКВИ проблеми да си направя САМ и фаянса, и теракота, и ламината, и гипскартона, и окачения таван, и ел. инсталацията, и ламперията, и въобще всичко. Важно е човек да има опит и набито око. За това повече не искам "майстори" в къщата си. Мога да извикам някой да направи нещо САМО, ако не го умея, или имам друга по-важна работа за вършене.

Това е. Малко дълго стана, но не може да се опише всичко с едно изречение.
Жив и здрав бъди!!!
p.v.x - майстор
Чираче написа:

Това е. Малко дълго стана, но не може да се опише всичко с едно изречение.
!!!
Какво Чираче си ти...Ти направо си си Майсторче...В стил направи си сам. :supz: :rock:
radius - майстор
Pooh написа:
... а вие продължавайте да абсолютизирате и ...
Точно ти даде най-ярките примери за абсолютизиране - клиента се сетил за сводче след боядисването :lol: Ами естествено е да си го доплати, ако изобщо се съгласи майстора да му го прави.
Аз говорех за това да носиш отговорност за делата си, за това което си се ангажирал да правиш - като е криво да си го оправиш, като се оакаш с боята да си я оправиш, не да се правиш на недосегаем. За това говоря.
Chefo77 - майстор
Чираче написа:
...
Chefo77,
Сега ще кажеш ли, че съм капризен клиент, и имам непоносимост към майсторите?
Нямам НИКАКВИ проблеми да си направя САМ и фаянса, и теракота, и ламината, и гипскартона, и окачения таван, и ел. инсталацията, и ламперията, и въобще всичко. Важно е човек да има опит и набито око. За това повече не искам "майстори" в къщата си. Мога да извикам някой да направи нещо САМО, ако не го умея, или имам друга по-важна работа за вършене.
Ха сега кажи къде съм писал, че си капризен клиент? НОРМАЛНО е клиентът да е капризен - все пак той си плаща, за да му свършат дадена работа. И е съвсем нормално да иска тази работа да се свърши както трябва. Ти какво мислиш, че аз не съм капризен ли? Тук изобщо не се коментира дали някой е капризен, или не е - коментира се несъгласието да се доплаща за нещо, което е извън първоначалната договорка. Още повече, когато договореното вече е изпълнено и по него няма забележки. Коментира се и отношението към личността на поръчителя и изпълнителя. И че това отношение трябва да е в някакви граници.
Само че постовете ти във форума не разделят майстори от "майстори". Извинявай - далеч не съм най-добрия в сферата си, вероятно не съм и добър даже, но се старая да си заслужа заработеното и считам, че клиентите ми получават това, което са очаквали. И като такъв (с такова отношение) се обиждам, когато някой се отнася към цялото съсловие като към "майстори", категоризира всички като некадърници и т.н. А твоите постове определено показват лошо отношение към това съсловие. Не те виня, че имаш лошо мнение за тези, които са били в къщата ти. Но не мислиш ли, че е леко некоректно всички да ги слагаш под общ знаменател? Мисля, че си пишеш мненията трезвен и помниш къде и какво си писал, не е нужно да цитирам предишни твои, в които дразниш с негативни изказвания към всички.
И в тази си част не намирам почти никаква разлика в твоето отношение и в отношението на един друг член на този форум към автомайсторите изцяло... Само защото попаднал на някой и друг измекяр.

Радиус - естествено ли е да си доплати? А естествено ли е да си плати за всичко наново, ако реши да си измести контакта, или има право да се сърди защо му се искат пари? :) Защото, вярвай ми, това определено е често срещан случай!!!
radius - майстор
Ми едните говорим за майстори-мърди, другите за клиенти-мърди. Истината е, че мърдата си е мърда независимо от коя страна е.
Chefo77 - майстор
Е да, ама мен видял ли си ме да кажа, че всички клиенти са мърди, или че свестните клиенти са извън България ... :wink:
Съвсем естествено е и от двете страни да има такива.
Чираче - майстор
Chefo77 написа:


Ха сега кажи къде съм писал, че си капризен клиент?....Само че постовете ти във форума не разделят майстори от "майстори". .... Мисля, че си пишеш мненията трезвен и помниш къде и какво си писал!!!....
Хващаш се за отделна дума като ученичка :lol: Когато съм доволен, и когато не съм доволен от работата, си го казвам ясно. И винаги помня къде и какво съм писал. Леко е обидно да ми намекваш, че в 7ч25м не съм трезвен.
Chefo77 - майстор
Е как няма да се хващам, когато ти буташ в пръстите ми точно определени думи, които аз не съм казвал? И коментираш точно тези думи.
Пък за пиенето - не ти знам графика ( :wink: ), но ще отречеш ли, че не за първи път слагаш ВСИЧКИ под един знаменател? Хайде, да ти опресня, да не се мъчиш:
Чираче написа:
Ами да стане майстор по плочки, ламинат, покриви, строителство, гипскартон, и всичко в тая насока. Всички тия майстори много обичат шума на парите. Особено, когато са "прекарали" клиента с качеството и цената.
След като си бил трезвен, значи помниш, а ако си мъжкар, ще застанеш зад конкретно написаните думи. Т.е. всички сме един дол дренки, все боклуци.
Чираче - майстор
Разбира се, че заставам зад думите си. Без последното изречение. То си твоя интерпретация.
  • 1
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 26

Тема "Пазете се от този майстор" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: