Тук ще бъдат премествани, мненията и темите преди да бъдат изтрити окончателно.
Mariqn830 - напреднал
нед яну 27, 2019 4:02 pmТрифон П.Трифонов написа:
Баси, почнах да си чета думите без да съм писал. Нямало телепатия?!!! Шаманите са завръщат.
Само една поправка, ако ми позволите.
Горелка, подбрана да работи през цялото време на номинал, не се нуждае от никакъв буфер.
Тя и без него не прави никакви икономии, ами през цялото време си ни бърка в джоба, верно на номинал.
Някои, от любов към термините, забраиха икономиката.
На същото мнение съм :-D
Mariqn830 - напреднал
нед яну 27, 2019 4:11 pmMariqn830 написа:
нед яну 27, 2019 4:02 pmТрифон П.Трифонов написа:
Баси, почнах да си чета думите без да съм писал. Нямало телепатия?!!! Шаманите са завръщат.
Само една поправка, ако ми позволите.
Горелка, подбрана да работи през цялото време на номинал, не се нуждае от никакъв буфер.
Тя и без него не прави никакви икономии, ами през цялото време си ни бърка в джоба, верно на номинал.
Някои, от любов към термините, забраиха икономиката.
На същото мнение съм :-D
+1 :weedman:
Mariqn830 - напреднал
LazarGanev - "Велик майстор"
съб окт 22, 2011 7:27 am
nikisv написа:
Това котелче http://www.froeling.com/images/stories/ ... n_mail.pdf май си има всичко на на схемите му пак присъства буфер .
Напротив, двете схеми за подвързване на единичен котел са без буфер, с буфер са само каскадите :wink:
Съвременните пелетни котли все повече копират начина на работа и на управление на газовите котли, а в техните схеми буфери присъстват само в големи и сложни схеми, каскади и т.н.. Набляга се на управление от модулиращ стаен термостат, който управлява директно мощността на котела според нуждите на системата така, че котелът да изгасва само в краен случай - само когато нуждите от топлина са по-малки от минималната мощност на котела. А при добре подбран по мощност котел, това изключване е съвсем рядко. По този начин се избягват скъпи и обемисти буфери, скъпи вентили, скъпи задвижки, скъпи контролери с еквитермично управление, паяжини от тръболяк и кабеляк в котелното, цели фермани от инструкции (ако монтажника е бил благосклонен да ги напише :) ) кога кой кран да се отвори или затвори, коя стрелка колко трябва да показва и т.н. На газовия котел цялата му арматура са 2 или 3 крана и 1-2 филтъра, а цялото му управление е поместено в един програмируем стаен термостат за 200-300лв. Пелетните котли вървят по същия път, само дето трябва да се добави и прост термостатичен вентил, за предпазване на топлообменника, понеже е от черна стомана, а не от неръждавейка или цветни метали, както при газовите котли. Разбира се, че понякога и за газов котел съм препоръчвал буфер, ако е минал някой безхаберен проектант/търговец/инсталатор. Например в зората на газификацията (пък и все още тук-там) много често малоумници инсталираха котли с мощност 9-24кВт на жилища от 50-60кв.м. с 30 глидера и по този начин обричат собствениците им на баснословни месечни сметки и зъзнене на студено. В такъв случай добавянето на буфер значително би подобрило работата на котела и би намалило сметките драстично

Тема "от Пелетна горелка самопочистваща всегоривна" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: