• 1
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 13
Тук ще бъдат премествани, мненията и темите преди да бъдат изтрити окончателно.
agj - майстор
янко написа:
За алуминий се сменя жилото с тефлоново,сменя се дюзата с малко по-голяма ,съответно газта с аргон или нещо подобно и се обръща поляритета,но ако машината не е предвидена за алуминий просто работи малко и сгъва телта.Трябва да има програма за алумин,или някакъв контрол беше ,не съм сигурен дали беше селф или нещо друго.Самата заварка не е нищо слижно и не трябва да се пречупва шланга че много лесно сгъва телта
Има доста неточности в подадената информация !
-за работа на алуминий полярността НЕ се сменя.Смяна на полярност се прави само при работа с тръбно–флюсов тел.
-"сгъването" на телта се получава поради ред причини ,но със сигурност не е заради това че машината не е предвидена за алуминий.Основното нещо което се прави ,за да не сгъва и мачка тела, е освен жило и дюза да се смени завиждащата ролка с U-образна.
- газа е аргон
- този някакъв контрол за който говориш е Self Control !Не е програма, а метод който се използва в машините на АИГ заваряване. Този метод на Самоконтрол на дъгата е така да се каже вграден в машината и се използва за работа със всички материали независимо дали ще е стомана, неръждаеми стомани и алуминий.Но определено ,алуминий се заварява доста по добре с такава машина.
koveslav - майстор
Аз няма да се меся в спорове,но чета темите с интерес и към обсъжданото имам две основни забележки:
1.Сравняване телоподаващо с електрожен по отоношение на надеждност и здравина на заваръчния шев.При един и същи ампераж електрожена е с почти два пъти по-големи възможности спрямо което и да е телоподаващо по отношение дебелината на заваряваните материали.
2.Нещо се спомена за качествата на старата Кракра(саксията),като трудно палене на електроди с нея,лоша работа на тънко.Ами не сте прави,научете се да заварявате.И не само,че всичко и е ок на Кракрата,ами тъй като тя е съвсем истинска заваръчна машина,можете и да я ползвате за еталон.Каквото тя може на "х" ампера като качество на шева,провар и т.н. пробвайте дали го може при същия ампераж и инвертора ви.При истинска оценка на качеството на свършената работа,ще се разочаровате от повечето евтини инвертори.
gogo7777 - майстор
Адмирации от мен за написаното в предния пост.
:partyman:
fore - майстор
съб май 18, 2019 12:04 amkoveslav написа:
Аз няма да се меся в спорове,но чета темите с интерес и към обсъжданото имам две основни забележки:
1.Сравняване телоподаващо с електрожен по отоношение на надеждност и здравина на заваръчния шев.При един и същи ампераж електрожена е с почти два пъти по-големи възможности спрямо което и да е телоподаващо по отношение дебелината на заваряваните материали.
2.Нещо се спомена за качествата на старата Кракра(саксията),като трудно палене на електроди с нея,лоша работа на тънко.Ами не сте прави,научете се да заварявате.И не само,че всичко и е ок на Кракрата,ами тъй като тя е съвсем истинска заваръчна машина,можете и да я ползвате за еталон.Каквото тя може на "х" ампера като качество на шева,провар и т.н. пробвайте дали го може при същия ампераж и инвертора ви.При истинска оценка на качеството на свършената работа,ще се разочаровате от повечето евтини инвертори.
Че намешах Саксията е факт. Но сравнението и с правотоков инвертор мисля че е неуместно. И нито съм имал за цел да го правя, нито съм го правил.

Моят започва да заварява от 20А, а Саксията от 75А.............

Това че се изискват по големи умения да се заварява с трафа е факт особено за тънки профили. А и когато аз пробвах да работя със Саксията нямах 1,5 и 2 мм електроди. А заварява с 2,5 мм на тънки профилчета. Така се случи. Не ми се получи. Сега малко или много придобих опит и сигурно ще се справя по добре с 2 мм и соларната маска на същите профили.
Всъщност бащата беше заварявал едни рамки за рафтове в една стая. И при бояджийски ремонт на стаята скъсах една връзка. Профилите бяха и със черна боя по тях, което допълнително усложни нещата.........

Та Саксията е на вилата като резервен апарат там.
Но да се сравняват два коренно различни апарата не може и няма начин. Саксия е силов апарат без никаква електроника с най нисък ток на заваряване от 75 А в моят случай. Тока е променлив на изхода и всичко зависи от уменията на заварчика. Това че на Таблото трябва да има як стопяем предпазител от 25 А дори само при превключване на обхвата е факт.

При Инвертора е друго. Бил той Мосферт или ИГБТ нещата са съвсем различни. Тока на изхода е многократно обработен. Улеснява работата в пъти. Тока се регулира плавно от 20А до 160 - 200 А........ Лесното палене дори през боя и ръжда, работа с тънки ламарини и профили, незалепването са само част от улесненията при работа с подобен апарат. Ако има и крайни дросели за работа с другите типове електроди нещата са направо песен......

Та моето лично мнение е, че двете технологии са несравними и единственото общо между тях е че са заваръчни апарати.

Прав си за това, че за да се работи със заваръчен траф се искат по големи умения и опит.
И трафа има едни характеристик при един ток на заваряване, инвертор други, а телчарка трети. Така е. Различни са.

А здравината на заварката и заваръчният шев зависи до голяма степен от уменията на заварчика с какъвто и да е апарат.

Така е Саксията е много хубав апарат с медна намотка, и заварчик с високи умения няма проблем с нея. Но несъмнено инверторите улесняват и олекотяват нещата, дават възможност да се работи в много ниски диапазони на заваръчният ток и то в пъти по фино. Така че всеки би предпочел работа с тях.
gogo7777 - майстор
Със саксията може да се заварява с нетопим електрод /волфрам или кокс/. Може да заваряваш с "трифазна" дъга. Можеш да заваряваш екзотики, които с инвертора не става. Въобще с тоя "траф с медна намотка", както Я иронизираш може много повече неща, отколкото 200 амперов инвертор с Кенде платки и два реда транзистори....
То заваряването не е само железо-базичен електрод-соларна маска и образоване от форуми.....
Да знаеш ,Форе, ти въобще си мнооого далеч и встрани от тая ниша. Не се аби да пишеш..... :lol:
янко - специалист
За нетопим електрод какво се изисква допълнително,каква е тази трифазна дъга?Общо взето моите изисквания са машинката да е лека и да топи стомана.Гледам че има комплекти за аргон за електрожен,моя е гизми не помня колко ампера беше,дали ще вършат работа или ще е пари на вятъра?
borchoyor - специалист
нед май 19, 2019 7:52 pmянко написа:
За нетопим електрод какво се изисква допълнително,каква е тази трифазна дъга?Общо взето моите изисквания са машинката да е лека и да топи стомана.Гледам че има комплекти за аргон за електрожен,моя е гизми не помня колко ампера беше,дали ще вършат работа или ще е пари на вятъра?
Пари на вятъра ще са😁
fore - майстор
нед май 19, 2019 6:51 pmgogo7777 написа:
Със саксията може да се заварява с нетопим електрод /волфрам или кокс/. Може да заваряваш с "трифазна" дъга. Можеш да заваряваш екзотики, които с инвертора не става. Въобще с тоя "траф с медна намотка", както Я иронизираш може много повече неща, отколкото 200 амперов инвертор с Кенде платки и два реда транзистори....
То заваряването не е само железо-базичен електрод-соларна маска и образоване от форуми.....
Да знаеш ,Форе, ти въобще си мнооого далеч и встрани от тая ниша. Не се аби да пишеш..... :lol:
Първо тия екзотики не ми трябват и не ги обсъждаме. Обсъждаме неща които може всеки един да купи и да работи в домашни условия. Било със Струна Чопър или със Саксия.

Второ аз Медната Саксия я имам и съм я тествал. Барал съм я. :lol:

И трето от човек като тебе дето само пише по форумите, няма как да се обидя. :wink:

Колко мога и какво имам като техника само аз знам. Но дали съм близо или далеч от материята не си ти човека който ще го определя !
Едно е сигурно със злобеене по форумите Брато не се трупа опит, трупа се като го бараш и се кьоравиш зад маската и с инвестиране в техника ! :wink: Така със сигурност си по близо до трифазната дъга и до ВИГ метода.

Едит

Какво общо има ВИГ метода със Саксията, аз незнам, но ВИГ се ползва за заваряване на Алуминий и цветни метали с добавъчен материал най ефективно. А алуминия пък иска АС генератор........... :wink:

Едно е сигурно - по тези форуми много чудеса ще чуя......... и рядко нещо ще науча.
А от тебе............... няма да е :down2:
gogo7777 - майстор
Нали това ти казвам......мнооого си далече.
Не съм споменавал ВИГ метода.....говоря за Саксията.
gogo7777 - майстор
нед май 19, 2019 7:52 pmянко написа:
За нетопим електрод какво се изисква допълнително,каква е тази трифазна дъга?Общо взето моите изисквания са машинката да е лека и да топи стомана.Гледам че има комплекти за аргон за електрожен,моя е гизми не помня колко ампера беше,дали ще вършат работа или ще е пари на вятъра?
Кокс-добавъчен материал /тел/. За "трифазната" дъга две ръкохвадки и щипка за маса
  • 1
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 13

Тема "Тема за заваряване" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: