• 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 13
Тук ще бъдат премествани, мненията и темите преди да бъдат изтрити окончателно.
agj - майстор
ср май 15, 2019 10:03 pmfore написа:
ср май 15, 2019 6:17 pmпишман_майстор написа:
Може ли някой да ми обясни, кои електрожени са "чопър" ? Със "модерна" заваръчна техника нямам допир и не съм наясно .
nikolson, аиде малко по сериозно. Всичко не е панаир. Спеца с съкратената абривиетура дето много знае що не обясни ? Само за дърляне майче сте най..............

По същество Чопъра при заваръчната техника казано с думи прости представлява среща на новите технологии със старите. Или апаратите на Струна са изградени от силов трансформаторен заваръчен блок и модерна инверторна част. По този начин се постигат и предимствата от двете технологии, но и недостатъците им.

Като предимства - голяма издръжливост на трафа, работа с повече видове заваръчна тел от инвертора и тнт. Недостатъците - голям и тежък апарат, а от инвертора проблемите които може да създаде електрониката.

http://www.struna.bg/

Изображение
Гледам снимката и обяснението по горе и се чудя кое е вярно :? Щото едното мая няма връзка с другото!
Чопъра е: DC MOSFET
Изображение
-------------
Това със зеленото от горната снимката е HOBBYT 200 - Конвертор!!!!
ср май 15, 2019 10:03 pmfore написа:
Като предимства - голяма издръжливост на трафа, работа с повече видове заваръчна тел от инвертора..
:shock:
И с колко повече видове заваръчна тел може да работи?
Инвертора си бачка със всички видове тел !Явно туи чудо дето го описваш работи с някаква извънземна тел! :lol:
fore - майстор
agj явно научи и ти нещо момче !

Това със "зеленото" е в групата на МИГ/МАГ. Конверторите пак са "зелени", но не са Хобити серията ! :wink:
То вярно че вие по цветове ги продавате вашите машини........
Гледай по внимателно.

С Хобити 200 работих повече. Действително нещата се преплитат и те са написали в скоби че машината е - Конвертор. Но тя по скоро е Инвертор. Границата между двата типа е много малка. :lol: И в повечето случай не ги наричат изобщо Конвертори.

За Чопъра си прочел обясненията отдолу, което е добре. Нещо да научиш и ти. Макар и провокиран от моите обяснения. Аз го обясних с прости думи.
Защото тяхното обяснение звучи като чист инвертор.
------------------------

25 kHz
УНИВЕРСАЛЕН - до 3 метода на заваряване MIG/TIG/MMA
Свободна конфигурация
Лесна и евтина поддръжка
Работоспособност при +10%/-15% Uзахр.Ном.
DC MOSFET ТРАНЗИСТОРЕН ТОКОИЗТОЧНИК
Превъзхождаща надеждност в тежки условия на експлоатация
--------------------

А какво е Конвертор ? Не е извънземно. :wink:
Последна промяна от fore на чет май 16, 2019 11:33 am, променено общо 2 пъти.
zz_stefanov - майстор
"Тема за заваряване"
От тая тема нито нито ще се науча да заварявам, нито какъв апарат да си купя, докато тук си мерите п!шките :sad:
fore - майстор
чет май 16, 2019 9:44 amzz_stefanov написа:
"Тема за заваряване"
От тая тема нито нито ще се науча да заварявам, нито какъв апарат да си купя, докато тук си мерите п!шките :sad:
Ама ти мислиш да се учиш от тема да заваряваш и от agj ?

Посочи ми една такава тема и един от разбирачите тук, които е научил някого да заварява и да работи с каквато и да е машина за заваряване. И то през нета.
Последна промяна от fore на чет май 16, 2019 9:58 am, променено общо 2 пъти.
zz_stefanov - майстор
Просто цапате форума, нищо друго.
fore - майстор
Нали виждаш сам- човека по горе пита какво е Чопър. Което е добър въпрос. Аз му обяснявам точно и ясно. И после Човекът ! чете от сайта който дадох и казва - Чопъра е DC MOSFET. Което те са написали. А то само по себеси не казва нищо. Понеже значението му е че е инвертор базиран на Мосфет. :lol:

Гледа че има зелени конвертори и ги обърква с МИГ/МАГ машините.........

Та аз се стремя нещо да помогна и да обясня когато го знам и ме питат, а някой тук освен да се заяждат, друго не правят. Почнаха да се заяждат в темата за Лидл, но Virtex ги премества по други теми.

На Virtex мога да кажа едно- Евала за модерирането. Ти си Миротворец. Не колиш и бесиш, а просто премесваш ненужните мнения в други теми. Ти си точният модератор ! Защото винаги ще има хора като Човекът !
:partyman:

чет май 16, 2019 9:54 amzz_stefanov написа:
Просто цапате форума, нищо друго.
Моля те да не ме слагаш под общ знаменател. Аз отговорих на въпрос и то за машини с които съм работил. Така ли е ?

Тоест можеш нещо да научиш от моят опит с този вид заваръчни апарати. Не суфлирам и не копирам от нета.
янко - специалист
Малко изтървах смисъла на темата,но както и да е.Телоподаващо 90А ще върши работа за тънки детайли,с фаска и луфт и малко по дебели,но си иска и опит,тел 0,8 ми се струва че ще му е дебела.
Имам трансформаторни цо и електрожен и инверторни такива,и няма място за сравнение.Електрожена е самоделка,тежи около 50 кила и работи само с меки електроди,а аз тези не ги понасям,инвертора тежи 4,5кг и топи 4мм стомана.При телоподаващото е същата работа 30кг 120А,срещу 10 кг 160А,това с 5кг ролка
Virtex - майстор
чет май 16, 2019 9:44 amzz_stefanov написа:
"Тема за заваряване"
От тая тема нито нито ще се науча да заварявам, нито какъв апарат да си купя, докато тук си мерите п!шките :sad:
Темата е разделена докато се чудя какво да я правя...а и така се увеличава шанса за печелене на голямата награда за спам :-D
agj - майстор
На мен темата си ми е Ок! Забавлявам се изключително добре! На който не му харесва да не чете.За желаещите да се учат да заваряват има учебни центрове и курсове! Закупуване на апарат се прави след проба на място.Има други теми в които се дава акъл за избор на апарат. Избора по картинка и онлайн обаче, не е най удачния вариант.
Тук обсъждаме много по сложни въпроси и технологии в областта на заваряването! :wink: :partyman:
Последна промяна от agj на пет май 17, 2019 7:21 pm, променено общо 1 път.
fore - майстор
Всяка темата е добра, но без заяждане.

Не мисля че обсъждаме сложни неща, напротив тези машини просто са профи и са скъпи, тежки и работят с 15 кг ролка принципно. Поради което са и малко познати. Аз имах възможност да работя с две от тези машини, защото тъста ми е познат на управителя на Струна и му дава машини като аванс при задължения.

От това което съм разбрал като теория е, че всички машини на Струна се базират на Чопър технологията. Тоест в тях малко или много има силов траф. Това дали са Инвертори или Конвертори също зависи от това дали са с 25 или 27 херцов Мосфет транзисторен мост, а също така как се управлява крайният изходен ток - дали се регулира през силовият траф или през транзисторният блок. Имат и чисто диодни машини с траф (Лидлер) които пак са чопър. В подробности не съм задълбавал. Но това е игра с термини.


Колегата янко сравни по горе старите трафове и новите инвертори и тяхният размер и сега чак загрях относно неяснотата на думата "Минимизация" при телчарките...... :?

Много просто Стара трансформаторна телчарка може и да тежи 50 кг, Струната Хобити 200 (зелена) тежи сигурно около
30 кг с ролката която е 15 кг. А моята е 15 с ролката, която е 5 кг макс.

Така, че това е въпросната минимизация при този тип заваръчна техника с всичките и недостатъци и предимства.

Просто аз имах допир с двата типа техника от този вид и мога да ги сравня, а не се сещам че всички не са работили и с двата типа.

Саксията и инвертора мисля че е излишно да ги коментирам. :) :wink:

Ето в този сайт мернах един от продуктите на Струна -Доминатор с уж по малък габарит и 5 кг ролка. С цена 888 лв без да е оборудван с бутилка и тнт.

https://www.onlinemashini.bg/telopodava ... -mm-/37444

Изображение

Има ги и останалите машини на Струна и цените им са Профи. Хобити 200 е с цена 1788................. :)
https://www.onlinemashini.bg/cat/7/zava ... ti-mig-mag

И хората са написали че Хобити е Конвертор, но и Чопър и тнт........за алуминия......

ХАРАКТЕРИСТИКА:

Нова серия високочестотни 27kHz транзисторни (конвертори) MIG/MAG заваръчни апарати. С плавно регулиране на синергичен принцип. Иначе казано не се изисква поотделно регулиране на заваръчното напрежение и на скоростта на телоподаване. Има само избор на заваръчния ток (или дебелина на заварявания материал). Облегчено и пестящо време опериране. Също възможност за потребители с по-ниска квалификация да използуват MIG/MAG апарати в своята дейност. Основно предимство на апаратите от серия Hobbyt е реалната възможност потребителят да заварява алуминий. Тъй като конверторната /CHOPPER/ технология е по същество импулсна, то поредицата правоъгълни импулси на заваръчното напрежение с амплитуда 50V, разрушават повърхностната диелектрична коричка Al2O3 или, както е прието да се казва – почистват алуминия. При заваряване на стомана, импулсният принцип на действие на конвертора, спомага за по-леко запалване на дъгата при ръждиви или грундирани повърхности или и забележимо по-малко пръски. Надежността на конверторните апарати, както и работоспособността им при нестабилна захранваща мрежа е в пъти по-висока от тази на класическите инвертори. Hobbyt 200 има забележителни качества при заваряването на алуминий.
  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 13

Тема "Тема за заваряване" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: