Тук ще бъдат премествани, мненията и темите преди да бъдат изтрити окончателно.
lyubohar - майстор
Тях не ги мисли толкова.
Те са световна сила.
Помисли къде сме ние.Бяхме 28-ми по развитие!
Сега къде сме?!
angelfilev - специалист
нед юли 11, 2021 1:56 pmlyubohar написа:
Тях не ги мисли толкова.
Те са световна сила.
Помисли къде сме ние.Бяхме 28-ми по развитие!
Сега къде сме?!
Може по музика да сме били и по-напред, но като държава фалирахме тотално. Нали не си забравил как Андрей Луканов обяви мораториум по външния дълг. Има много неща за напомняне. Някои, някога са се чувствали и са били значими, а сега като загубили сили и влияние им е криво. Разбирам ги и ги съжалявам.
Нека оставим тези приказки и да видим от тук нататък какво да правим.
lyubohar - майстор
Всичко помня.Луканов беше след 1989г.
Преди това:
Здравеопазването безплатно,образованието безплатно,огромно селско стопанство.
Развита промишленост,на едно от първите места в света по ядрени централи.
Банките -български.Лихвите за жилища нищожни.(Сега 5% годишна!)
Пенсиите-80% от заплатата.Сега максимум 55%.
Хората живееха спокойно.
Всеки нарушил закона-в затвора.
Нямаше ровещи в кофите,селата бяха пълни.Циганите мируваха и работеха.
Армията ни будеше респект.Вярно,трябваше да издържи 2-3 дена.Сега колко ще издържи?!
Един белязан се продаде за жълти стотинки и всичко тръгна надолу за радост на сегашните ни "приятели".
Мога още доста да пиша!
Сега какво е наред?НИЩО.
Беднотия,грабежи,простотия,чалга,безработица,наркотици,джендъри.
prascho - майстор
https://www.dw.com/bg/%D0%BA%D0%B0%D0%B ... a-37813509

И то без да бройм Луканов и хиперинфлацията през 1996 - 1997....https://www.capital.bg/politika_i_ikono ... _g_e_3108/

Наскоро ни съветваха да ходим пеш, сега може би ни казват да ходим в Русия и Северна Корея..... :) . Светът се променя. Когато възобновят самолетните пътувания, всеки българин е свободен да живее където иска...
Chefo77 - майстор
нед юли 11, 2021 3:36 pmlyubohar написа:
Всичко помня.Луканов беше след 1989г.
Преди това:
Здравеопазването безплатно,образованието безплатно,огромно селско стопанство.
Развита промишленост,на едно от първите места в света по ядрени централи.
Банките -български.Лихвите за жилища нищожни.(Сега 5% годишна!)
Пенсиите-80% от заплатата.Сега максимум 55%.
Хората живееха спокойно.
Всеки нарушил закона-в затвора.
Нямаше ровещи в кофите,селата бяха пълни.Циганите мируваха и работеха.
Армията ни будеше респект.Вярно,трябваше да издържи 2-3 дена.Сега колко ще издържи?!
Един белязан се продаде за жълти стотинки и всичко тръгна надолу за радост на сегашните ни "приятели".
Мога още доста да пиша!
Сега какво е наред?НИЩО.
Беднотия,грабежи,простотия,чалга,безработица,наркотици,джендъри.
Здравеопазване безплатно и кошмарно - и да искаш по-добро, нямаш ли връзка в СССР, си чао.
Огромно селско стопанство и празни рафтове в магазините - трябва да има за онези, които си нямат огромно селско стопанство.
Лихвите нищожни, но няма какво да си купиш - не можеш да имаш второ жилище. Може и вила да си построиш, и ремонт да си направиш, но не и ако нямаш правилните познати, за да си набавиш строителни материали.
Искаш ли да продължа - супер ниска безработица, но много малко реално свършена работа. 500 човека с лопати копаят по-малко от един багер, но трябва да им намерим работа, че иначе лошо. Свръхпроизводство на електроенергия, но режим на тока.
Достатъчни за "нормален живот" заплати, но няма да какво да му добавиш на тоя живот. Не можеш да идеш на почивка навън (всъщност можеш, ако си от правилните), но пък ти пълнят главата как навън няма какво да се види, мизерстват хората. Кола не можеш да си купиш нормална, защото за най-добрите се чака 10 години, другите са кочини. Но пък винаги можеш да придумаш някой поляк да ти продаде тасове за Фиатчето, че в Мототехника няма.
Черно-бели телевизори, ВЕФове и радиоточки, който имаше видео, беше богът на квартала.
И защото много обичам някой да засяга правораздаването, 1984-а година пиян военен удари прадядо ми на пешеходна пътека, строши му крака и го вкара в болница. Там почина. Ще се сетиш ли дали военния изобщо го осъдиха за нещо, или ще решиш, че злословя?
Не коментираме дали сега е добре или зле, ама си свалете розовите очила, с които помните филмите от миналото. Имаше много плюсове, но и много минуси.
Чираче - майстор
нед юли 11, 2021 5:13 pmlyubohar написа:
Кажи сега за плюсовете от сегашното положение.
За обикновените хора.Които са поне 80% от населението.
Пък после ще ти кажа как почивахме,хладилника ни пълен,в апартамента всичко необходимо.
И това при положение,че работеше само баща ми.Обикновен служител,не е член на БКП.
Мога да разказвам до утре за предимствата от онези години.Без розови очила!
Ти па... Плюсове има много, но извън тия 80%. Май някой говори по разкази от недоволните от онова време. Има някои полуистини в думите на адаша, на изопачени. И къде през 1970 г имаше цветен телевизор, мобилен телефон, и други подобни съвременни дадености. Просто развитието на техниката тогава е било на такова ниво. Живял съм активните си години и в двете времена. Тогава всяка година ходехме на море. Сега не съм ходил от поне 5 г. Е, някои живеят до морето, и за това ходят да се къпят. :lol:
prascho - майстор
КТБ, ББР, Автомагистрали, Държавна консолидационна компания, Руски поток....милиардите на българите не са в българите. Баце от сегашните или от предишните е... :?
Krass - майстор
Баща ми нямаше кола. Нямаше и мотор. Аз нямах колело, защото една украйна струваше повече от учителската заплата на майка ми. Не искам да споря повече, защото имам чувството, че насреща има човек, който изобщо не е живял преди 89та. "Пълни хладилници" :shock: :? :lol: ай стига пропаганда.
Chefo77 - майстор
Какъв мобилен телефон те гони 70-а година бре, адаш :D цветна телевизия има-няма 20 години след другите, но цветни телевизори - почти цък. Дядото като си купиха Рубин-а бяха егати баровците
Кажи кога ти прекараха домашен телефон, защото в лошия капитализъм хората ги ползваха от 100 години, на центъра на Варна дядо ми подаде молба и 3 (ТРИ) години по-късно му го прекараха. Чак ли си, центъра на третия по големина град в България, не забутано статопланинско селце...
Кажи кое е полуистина от това, което съм написал и кое е лъжа. За нова Лада колко се чакаше. Режим на тока имаше ли? Рафтовете бяха ли празни в магазините? Извинявай, 20 метра стелаж на две или три нива, с олио в бутилки не е пълен рафт, това е 20 метра стелаж с олио. В плод-зеленчука да не ти казвам каква мизерия беше и как чакахме отвън на опашка камиона с картофи, защото се знаеше, че ще дойде в петък в 14 часа (примерно). Сега ще кажеш, че няма какво да помня от 12-те ми години преди 1989-а ... за съжаление Господ ме е дарил с убийствено добра памет.

Тема "отново соц срещи демокрация" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: