• 1
  • 2
Мечтата на всяка домакиня
Bradley - специалист
Конкретно питане за последната задача по кухничката ми - въздуховодите за асипратора:

Снимки:

Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение


Ако трябваше да почна ремонта отново - нещата щяха да станат както трябва (вероятно :? :lol: :? ), обаче реших да се съобразявам с идеите на строителя къде да са изводите за ток и вода, вместо да се доверя на майсторите си и да преместим нещата където здравия разум изисква да са...

здраве да е - след 5/6 години remodeling :butthead: :butthead: :butthead:

на въпроса...
... вместо да пускам 4.5 линейни метра въздуховод с три колена реших да сложа печка и котлони възможно най-близо до изхода за вентилация - груби размери съм посочил на някои от снимките.

Проблемът ми е, че ако искам тръби (съответно поне една, ако може две клапи) ще имам пак три колена, но поне по-малка дължина. Другият ми вариант е гофрирана тръба/въздуховод (нямам идея как се казват) обаче имам 8 кила котка със сант и половина нокти в предишната квартирка няколко пъти е правил подобен въздуховод на гъз...

Отсега си казвам, че предпочитам някой да дойде и да свърши работата качествено - за което съм на линия на лични съобщения..

Приемам обаче и съвети в темата ако се окаже че на никой не му се занимава с моя въпрос.
Ако реша тръби - как се захващат - лепят ли се, със скоби ли се стягат, откъде да се закупи/ят читави клапи, как се монтират, на тези размери, трябва ли да дупча тавана за крепежи за тръбите и те така те.

От сега казвам, че на жената й писна да седи без аспирация, приели сме (така де - тя) факта, че тръби ще има, ще се виждат...
Фитилчо - майстор
Щом искаш тръби, нека са тръби. Доколто си мисля, и тези за канал ще станат :? оранжев цвят. Лепят се по принцип с https://www.tashev-galving.com/006+DNK+ ... %D0%BE+PVC

Можеш д анаправиш един куфар от гипсокартон и няма да се виждат. :wink:
turbocharged - специалист
Задължително с тръби трябва да го направиш.
Казват се PVC въздуховоди.
http://moby-bg.com/category/29/pvc-elem ... ovodi.html
Има плоски и кръгли. Има и всякакви снадки, преходи и скоби.
Недей да ползваш вуздуховоди с размер по-малък ф125 мм или плоски 60х204.
Малките сечения затапват аспиратора и все едно нямаш такъв.
Въздуховодите се уплътняват един към друг с тиксо от алуминиево фолио, но ако е видимо е грозно. Можеш да ги уплътниш и с малко бял силикон вътрешно.
Монтажа е елементарен няма причина да викаш някой да ти го прави.
Трябва ти остро ножче. Има ли кой да ти го наточи? :) и дрелка да пробиеш няколко дупки за дюбелите на скобите.
kozl - майстор
По отношение идеите на строителите......
Преди тях са Проектантите, а строителите треба да изпълняват идеите на Проектантите, защото като всеки почне да влага идеи и всичко става идейно. И така се стига до "здравия разум", който е изел комина :-D
Примерно в Баухаус има PVC тръби и фас.части за вентилация, дори и с правоъгълно сечение. А има и гъвкава, гофрирана тръба от неръждаема стомана. Поне на пипане ми се стори доста по здрава от алуминиевата.
Аз на сина го направих от алуминиева тръба 3 м, скрита с надградждане на шкафовете. Обаче на по-голяма скорост на вентилатора тръбата свири :shock:
iliya_i - майстор
Ако от дупката на тавана слезеш вертикално надолу до шкафа (с кръгла тръга) и хоризонталната тръба (плоска) я пуснеш по тавана на шкафа, може и да може да минеш само с 2 колена, но не мога да преценя от снимката, тръбата да не щръкне напред от шкафа. Така ще има по-малко за криене.
chapara - майстор
Най-лошото в случая е че има вероятност да събереш целият конденз на въздуховода при теб и да тече в абсорбатора , а от там в манджата :roll: Да не стане нещо сходно :roll:

viewtopic.php?f=7&t=58804&start=50
Svezar - специалист
OFF:Те такова чудо /отвор за аспиратор на тавана/ и то на точно това място за първи път виждам :shock: Ще трябва някой майстор-магьосник за да го направи да не изглежда ужасно грозно :idea: Имам апартамент /за туристи,не живеем там/ на първи етаж и при мен е края на отдушниците ,но е скрит с куфар и извода си е на правилното място- отстрани,както каза един колега преди мен има опасност някой ден нещо да прокапе отгоре :) В моя случай не знам дали от аспираторите или на някой комшия му избива пералнята /понеже се случваше рядко/ но дъното на тоя куфар се овлажняваше и падаше шпакловката. След третото замазване ми писна,отрязах дъното направих голяма фуния от мушама с която облепих стените и отводняване с маркуч /скрит в допълнителен ъгъл от материала на гърба на кухнята/ до сифона на мивката,от тогава не знам какво се случва вътре ,важното е че куфара е сух :-D
Bradley - специалист
chapara написа:
Най-лошото в случая е че има вероятност да събереш целият конденз на въздуховода при теб и да тече в абсорбатора , а от там в манджата :roll: Да не стане нещо сходно :roll:

viewtopic.php?f=7&t=58804&start=50

Преди малко махнах тапата, като изключим една шепа строителен прах и две мумифицирани буболечки - никаква следа от влага, мазнини, вода и прочее.

От отвора на тавна тръгва тръба (бяла на цвят - предполагам pvc) със същия диаметър около 15 сантиметра дълга под наклон към коминното тяло - :?

Благодаря на всички писали в темата.

За момента си мисля за:
1. редуктор от отвора на тавана към ф150 право надолу,
2. коляно 90 градуса по тавана на шкафовете,
3. конектор с клапа,
4. ф150 въздуховод,
5. конектор с клапа,
6. коляно 90 градуса,
7. конектор,
8. коляно 90 градуса,
9. ф150 въздуховод към отвора на аспиратора (показаното от мен на снимките в/у аспиратора е редуктор, който си дойде с аспиратора, но може да не се използва).

Мога ли да режа pvc тръби с ножовка, имам биметални ленти на bahco?

Да използвам скоба като водач, за да ги отрежа перпендикулярно - добра идея или няма да стане ?

Да лепя ли снадките с лепило за pvc, ако мога да ги лепя, предполагам предварително трябва да потготвя повърхностите с шкурка за по добра адхезия?

Ако залепя снадките - да използвам ли скоби?

Клапите се монтират само в хоризонтала или може и по вертикала?
chapara - майстор
Това че е сухо е добър признак :supz:
Ако успееш най добре е всичко да е фи 150мм.
По шкафовете може да минеш с плоски преходи.
Клапите не знам, защо са ти две? една трябва да имаш на абсорбатора, а втора по трасето, но е добре да е по вертикалата.
С ножовка нямаш проблем да режеш.За лепенето зависи какъв вид тръби ще ползваш, но ако влизат плътно не ги лепи, така от време на време можеш да разглобиш "пъзела" и с обезмаслител да го почистиш. Предполагам знаеш посоката не сглобяване за отдушник :wink:

Успех.
nikolov333 - майстор
В твоя случай най-добре е да тръгнеш нагоре с ф150, да завиеш плътно върху шкафа, по възможност с правоъгълен широк въздуховод, за да не се вижда от стаята, доколкото може и после вертикално нагоре пак с ф150. Ако се вижда хоризонталната върху шкафа, може да минеш и вътре във шкафовете, но ще загубиш местото, което заемат тръбите.. Ползвай си готовите пластмасови въздуховоди. Аз ги купувам от Практикер, но има и в интернет. Клапите са малко калпава история и не разчитай на тях кой знае колко. Другото е, че аспиратора ти няма телескопична част, която да излиза напред и не знам ще има ли достатъчно мощност да засмуква всичките изпарения при готвене...зависи и на каква височина е от котлоните
  • 1
  • 2

Тема "Аспирация - съвети за направи си сам и/или препоръки за майстор!" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: